Praha už ví, jak vybere provozovatele oblouků Negrelliho viaduktu

16. února 2021 ∙ 17:54
PražskýDEN.cz
Foto: tiskové materiály MOBA studio

Pod nově opraveným Negrelliho viaduktem v Karlíně vznikne v budoucnu odpočinková zóna. Ve zhruba čtyřech desítkách oblouků se usadí komerční i kulturně-kreativní subjekty, které v menší míře doplní začínající podniky. Jednotlivé nájemce vybere speciální komise, kterou sestavuje pražský magistrát.

„Mostní oblouky mají velice zajímavou historii. Již na počátku 20. století byly zabedněny a při rozvoji automobilismu v nich byly umístěny garáže. V tuto chvíli dostanou pro Pražany mnohem atraktivnější využití, kdy zde vznikne zajímavá skladba provozu různorodého charakteru,“ slibuje radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Část oblouků bude fungovat v režimu komerčního pronájmu za předem stanovené nájemné, kdy se bude soutěžit typ provozu a program podniku. Nájemní smlouva bude uzavírána na 5 let s možností následného prodloužení.

Vizualizace od ateliéru MOBA studio. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Druhým typem bude tzv. „kreativní pronájem“ na 3 roky, rovněž s možností dalšího prodloužení za předem stanovenou cenu. Zhruba 20 procent oblouků bude vyhrazeno různorodým start-upům, které dostanou krátkodobý pronájem na jeden rok.

Nájemce vybere porota

Stejně jaké pražské náplavky budou mít i oblouky viaduktu svého kurátora. Ten bude mimo jiné předsedat komisi pro výběr nájemců, která bude mít celkem deset členů a stane se poradním orgánem hlavního města v otázkách fungování celého prostoru pod viaduktem. V porotě zasednou zástupci hlavního města, městské části Praha 8 a architekti, kteří u celé myšlenky revitalizace stáli od počátku.

Aktuálně také pokračuje projektová příprava úprav veřejných prostranství i samotných vestaveb do oblouků. K podání žádosti o územní rozhodnutí by mělo podle vyjádření magistrátu dojít v prvním pololetí tohoto roku.

X Zavřít