Praha zvýší ceny jízdenek i pokutu pro černé pasažéry

19. dubna 2021 ∙ 18:50
Kristián Vích
Foto: Kristián Vích, PražskýDEN

Praha přistoupila k dlouho očekávanému kroku. Od 1. srpna podraží jednorázové jízdenky na území Prahy a Středočeského kraje. Cena dlouhodobých kuponů ale zatím zůstává beze změn.

Úpravy jízdného schválené v orgánech Prahy i Středočeského kraje mají pokrýt inflaci, ale i zvýšené náklady na MHD a její rostoucí kvalitu. V tiskové zprávě to uvedl pražský magistrát s tím, že výše tarifu PID se nezměnila od roku 2011.

Jednorázová jízdenka na 30 minut bude nově stát 30 Kč, přičemž dosud to bylo 24 Kč. Jízdné na 90 minut cestující pořídí za 40 Kč (dosud 32 Kč).

Ceny jízdenek pro jednotlivou jízdu na území Středočeského kraje budou (kromě nejlevnější varianty na 15 minut za 18 Kč a dvoupásmové jízdenky za 22 Kč) odstupňovány po 10 korunách.

Třípásmová jízdenka bude stát 30 Kč, čtyřpásmová 40 Kč a například třináctipásmovou jízdenku lidé pořídí za 130 Kč. Časová platnost jednotlivých jízdenek zůstává zachována a je i nadále odstupňována po 30 minutách.

Kupony téměř beze změn

Změna se naopak nedotkne ceny dlouhodobých kuponů pro Prahu. Roční jízdné bude i nadále 3 650 Kč. Beze změny zůstávají také ceny měsíčních a čtvrtletních kuponů. Kvůli malému zájmu se ale ruší varianta pětiměsíčních kuponů.

Praha navíc poskytne dočasně lidem ve hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí, slevu 70 % na měsíční a čtvrtletní kupony, a to do konce roku 2022.

Pokuty budou vyšší

Spolu se změnou některých tarifů se zvýší také pokuty za jízdu bez platné jízdenky. Při platbě na místě nebo do 15 dnů v doplatkové pokladně se přirážka k jízdnému zvýší z 800 na 1 000 Kč. Při pořízení ročního kuponu do 5 dnů od uložení pokuty bude přirážka jen 800 Kč.

Zvýší se také pokuty za další porušení přepravního řádu, například za znečištění nebo jiné poškození vozidla, a to až na 1 000 Kč.

X Zavřít