Pražané v ohrožení. Smrtelně nebezpečný had je na útěku

3. října 2018 ∙ 22:06
Kristián Vích
Foto: Archiv

Pražská policie od úterního večera intenzivně pátrá po smrtelně jedovaté mambě zelené. Naposledy byl její výskyt zaznamenán v jednom z pronajatých bytů ulici V Bokách v Hlubočepích.

V souvislosti s událostí policie evakuovala obyvatele dotčeného domu a požádala o spolupráci specialisty na odchyt jedovatých hadů. I přes nezbytná opatření a usilovnou snahu policistů i specialistů se dosud nepodařilo nebezpečného živočicha odchytit.

Policisté doporučují Pražanům v okolí maximální obezřetnost, i když je vzhledem k venkovním teplotám nepravděpodobné, že by had opustil zdi domu. V případě zjištění výskytu okamžitě kontaktujte linku tísňového volání 158.

„Okolnosti, za jakých došlo k úniku smrtelně jedovatého hada, jsou předmětem dalšího vyšetřování. Policisté nicméně v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena 30letá žena s podezřením na uštknutí. Ta byla podle prvotních informací zároveň jeho chovatelkou,“ sdělil k případu policejní mluvčí Jan Rybanský.

Smrt při uštknutí téměř jistá

Mamba zelená je dlouhý, tenký a vysoce jedovatý stromový had z čeledi korálovcovitých. Žije v houštinách a v zalesněných oblastech Západní Afriky. Jedná se o velmi rychlého, hbitého a útočného had, který loví svou kořist v korunách stromů i na zemi. V oblastech, kde došlo k silnému narušení jejich přirozeného životního prostředí nebo k úplnému vykácení stromů a křovin, se tito hadi stahují do okrajových částí měst.

Jed mamby zelené je podobný jedu ostatních příslušníků rodu mamba, od ostatních se ale liší toxicitou a občas i směsí toxinů. Smrtelná dávka jedu činí 0,7 mg na 1 kilogram tělesné hmotnosti člověka, přičemž průměrná dávka při uštknutí mambou zelenou obsahuje asi 100 mg. Pokud není včas podáno sérum, pacient může umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.

Co dělat, když hada potkáte?

Hadi jsou plachá zvířata, která se brání jen v případě, že na ně šlápnete nebo je zaženete do kouta. Sice neslyší, ale vnímají otřesy půdy, a tak téměř všichni ve volné přírodě většinou zmizí dřív, než si jich stačíte vůbec všimnout.

V případě setkání tedy nemá moc smysl na hada křičet, můžete ale v první řadě zkusit zadupat. Pokud si hada všimnete na poslední chvíli a stojíte u něj už příliš blízko, zůstaňte nehybně stát a počkejte, až se odplazí. Pokud jste na hada šlápli a on vás uštknul, nezbývá nic jiného než okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Noční šťára v pražských barech. Strážci zákona našli víc, než předpokládali

Pražští policisté měli pernou noc z pátku na sobotu. Zasahovali celkem ve třech barech a hospodách. Sice tam mělo být zavřeno, ale desítky štamgastů popíjely, jako by se nechumelilo. A nejen to. Takže zatímco na pražské ulice padal nejspíš poslední sníh zimy, v podzemí se vedl bujarý noční život. A to navzdory vládním opatřením. „Jednalo se o dvě restaurace v Praze 2 a 6 a jeden bar na Staroměstském náměstí,“ […]

Praha 2 zaznamenala během pandemie snížení kriminality

Kriminalita v Praze 2 je v době nouzového stavu o 27 procent nižší než ve srovnatelném období loňského roku. Vyplývá to z údajů Policie ČR. Je to důsledek vyhlášeného nouzového stavu a s ním souvisejících omezujících opatření vlády, ale i zvýšení sankcí u vybraných trestných činů. Letošní epidemie koronaviru a související vládní opatření se promítly i do bezpečnosti a vývoje kriminality v Praze 2. Ta celková se podle policejních statistik meziročně […]

Zdrogovaná těhotná žena házela z balkonu dlažební kostky

Policisté z cizinecké policie vyjížděli ve čtvrtek před polednem do Bartoškovy ulice na Praze 4. Lidé tam nahlásili ženu, která měla z balkonu údajně házet dlažební kostky. Po příjezdu na místo policisté skutečně našli na chodníku a na přechodu pro chodce celkem osm dlažebních kostek a jeden větší kámen. „Svědci na místě policistům sdělili, že viděli, jak z balkónu ve třetím patře hází nějaká žena dlažební kostky i přesto, že […]

Den IZS na Černém Mostě. Představí se policisté, hasiči i záchranáři

První zářijová sobota bude v Centru Černý Most patřit těm, kteří dennodenně dohlížejí na naše bezpečí a jsou připraveni zasáhnout, kdykoliv si to situace žádá. Víte, kdy jsou do akce povolání příslušníci Vodní a potápěčské záchranné služby a jak vypadá jejich pracovní den? Co všechno musí na povel zvládnout záchranářský pes? Za kolik vteřin zrychlí z 0 na 100 nejmodernější vůz BMW 745e, ve kterém dopravní policisté hlídají bezpečnost na […]

Muž ukradl servírce peněženku. Policisté prosí o pomoc s pátráním

Od začátku srpna pátrají policisté z Letňan po neznámém muži, který v restauraci na Praze 9 odcizil peněženku s hotovostí. Policisté z Letňan pátrají od začátku srpna po neznámém muži, který obsluze restaurace na Praze 9 odcizil peněženku. „Policisté zajistili kamerové záznamy, na kterých je podezřelý muž vidět při krádeži peněženky. Osmadvacetileté poškozené krádeží vznikla škoda přesahující částku osm tisíc korun,“ popisuje policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Pokud muže na záběrech […]

X Zavřít