Pražané v ohrožení. Smrtelně nebezpečný had je na útěku

3. října 2018 ∙ 22:06
Kristián Vích
Foto: Archiv

Pražská policie od úterního večera intenzivně pátrá po smrtelně jedovaté mambě zelené. Naposledy byl její výskyt zaznamenán v jednom z pronajatých bytů ulici V Bokách v Hlubočepích.

V souvislosti s událostí policie evakuovala obyvatele dotčeného domu a požádala o spolupráci specialisty na odchyt jedovatých hadů. I přes nezbytná opatření a usilovnou snahu policistů i specialistů se dosud nepodařilo nebezpečného živočicha odchytit.

Policisté doporučují Pražanům v okolí maximální obezřetnost, i když je vzhledem k venkovním teplotám nepravděpodobné, že by had opustil zdi domu. V případě zjištění výskytu okamžitě kontaktujte linku tísňového volání 158.

„Okolnosti, za jakých došlo k úniku smrtelně jedovatého hada, jsou předmětem dalšího vyšetřování. Policisté nicméně v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena 30letá žena s podezřením na uštknutí. Ta byla podle prvotních informací zároveň jeho chovatelkou,“ sdělil k případu policejní mluvčí Jan Rybanský.

Smrt při uštknutí téměř jistá

Mamba zelená je dlouhý, tenký a vysoce jedovatý stromový had z čeledi korálovcovitých. Žije v houštinách a v zalesněných oblastech Západní Afriky. Jedná se o velmi rychlého, hbitého a útočného had, který loví svou kořist v korunách stromů i na zemi. V oblastech, kde došlo k silnému narušení jejich přirozeného životního prostředí nebo k úplnému vykácení stromů a křovin, se tito hadi stahují do okrajových částí měst.

Jed mamby zelené je podobný jedu ostatních příslušníků rodu mamba, od ostatních se ale liší toxicitou a občas i směsí toxinů. Smrtelná dávka jedu činí 0,7 mg na 1 kilogram tělesné hmotnosti člověka, přičemž průměrná dávka při uštknutí mambou zelenou obsahuje asi 100 mg. Pokud není včas podáno sérum, pacient může umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.

Co dělat, když hada potkáte?

Hadi jsou plachá zvířata, která se brání jen v případě, že na ně šlápnete nebo je zaženete do kouta. Sice neslyší, ale vnímají otřesy půdy, a tak téměř všichni ve volné přírodě většinou zmizí dřív, než si jich stačíte vůbec všimnout.

V případě setkání tedy nemá moc smysl na hada křičet, můžete ale v první řadě zkusit zadupat. Pokud si hada všimnete na poslední chvíli a stojíte u něj už příliš blízko, zůstaňte nehybně stát a počkejte, až se odplazí. Pokud jste na hada šlápli a on vás uštknul, nezbývá nic jiného než okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

X Zavřít