Pražská záchranka letos nakoupí 30 nových sanitek za desítky milionů korun

ZprávyPražskýDEN.cz22. února 20184 minuty čtení
Předávání nových sanitek v roce 2016.

Předávání nových sanitek v roce 2016. Foto: ZZS HMP

Foto: ZZS HMP

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy letos nakoupí 30 nových sanitek. Všechny vozy typu Mercedes Sprinter s tzv. skříňovou nástavbou obdrží pražská záchranka od dodavatele do konce roku. Vybavení sanitek připomíná mobilní jednotku intenzivní péče. Na požadavcích uvedených v zadávací dokumentaci se podílely přímo i záchranářské posádky. Vozidla zásadním způsobem přispějí k udržení vysokého standardu poskytované péče pacientům a k obnově vytíženého vozového parku. Nové sanitky nahradí vozidla z let 2007–2009.

„Sanitky tzv. skříňového typu se v Praze, ale i v dalších metropolích, osvědčily svou konstrukcí a nesporným přínosem v péči o pacienta, odolností při jízdě po nerovnostech i při nehodách. I proto dosud v Praze při haváriích nedošlo k žádným závažným zraněním transportovaných pacientů ani personálu,“ říká Ján Doubrava, náměstek sekce technicko-provozní ZZS HMP.

Prostor vozu umožňuje zdravotníkům mimo jiné přístup k pacientovi z obou stran. Při mimořádných událostech, jako jsou hromadná neštěstí s vysokým počtem zraněných, je možné transportovat více pacientů najednou.

„Pražská záchranka je vytíženou záchrannou službou a tomu odpovídá také používané vybavení v sanitních vozech. To musí zajistit i péči o pacienty s nejzávažnějšími zdravotními obtížemi, kteří směřují do specializovaných center v pražských nemocnicích,“ říká Ján Doubrava s tím, že na stanovení požadavků v zadávací dokumentaci se podíleli přímo i záchranáři a řidiči. Důraz byl kladen především na bezpečnost, komfort a kvalitní přístrojové vybavení jak zdravotnickou technikou, tak moderními komunikačními a informačními systémy.

Sanitky typu Mercedes Sprinter odpovídají technickým požadavkům, které vyplývají z certifikace jakosti ISO pro oblast výkonu přednemocniční neodkladné péče. Jsou vybaveny sedmistupňovou automatickou převodovkou a motory o výkonu 140 kW, odpovídajícím nejpřísnější emisní normě Euro 6. Vzhledem k množství přístrojů a dalších pomůcek a pro případy, kdy by sanitka transportovala více pacientů najednou, je nutné, aby podvozek uvezl přibližně o půl tuny těžší náklad, než je u vozidel tohoto typu běžné.

[related-post id=“6003″]

Všechny vozy mají ve výbavě vedle monitoru životních funkcí, plicního ventilátoru či kyslíkové terapie také polohovatelný hydraulický stůl, který zajišťuje pacientovi bezpečný a pohodlný transport včetně odpružení pro eliminaci otřesů při přepravě. Nově je pro snazší manipulaci s nosítky při jejich nakládání a vykládání zdravotníkům k dispozici samonakládací systém.

Součástí výbavy je také systém výkonné klimatizace, který i za extrémních teplot udržuje optimální podmínky pro uchovávání léčiv i převoz osob. K vybavení patří rovněž tzv. „schodolezy“ – tedy skládací přepravní křeslo vybavené transportními pásy, které usnadňuje transport pacienta, obzvlášť v několikapatrových domech bez výtahů.

[related-post id=“5916″]

Vozový park se rozrůstá

Deset nových sanitek, rovněž typu Mercedes Sprinter se skříňovou nástavbou, převzala pražská záchranka naposledy v roce 2016. Pro udržení provozuschopnosti sanitních vozidel při efektivních nákladech na jejich údržbu je potřeba udržovat stáří sanitek zhruba do šesti let při maximálně 250 tisících najetých kilometrů.

„V návaznosti na dlouhodobý strategický plán chceme dosáhnout toho, že v roce 2021 bude pražská záchranka vybavena 80 moderními sanitními vozy, jejichž stáří nepřesáhne šest let. Věříme, že nové sanitky přispějí v Praze k zachování excelentních dojezdových časů zdravotnické záchranné služby k pacientům,“ říká radní pro oblast zdravotnictví a bydlení Radek Lacko.

[related-post id=“5633″]

Dodavatelem třiceti kusů sanitek se na základně veřejné zakázky stala společnost BAUS-AT CZECH s.r.o. Hodnota zakázky dosahuje 122 milionů korun, cena pořizovaných vozů RZP je konečná a zahrnuje i jejich kompletní přístrojové vybavení, komunikační a dohledové systémy včetně přístrojového vybavení (tiskárna, přenosný počítač) pro systém elektronické zdravotnické dokumentace, který ZZS HMP zavedla do rutinního provozu od letošního ledna.

Vozový park ZZS HMP čítal na konci loňského roku 142 vozidel, která ujela v roce 2017 2,5 milionu kilometrů. Sanitní vozy typu Mercedes Sprinter využívají výjezdové skupiny RZP (rychlá zdravotnická pomoc), které jsou páteří celého systému záchranné  služby u nás i ve světě. U případů první naléhavosti je dojezdový čas záchranářských vozů v Praze do osmi minut od přijetí tísňové výzvy. Posádku vozu tvoří zdravotnický záchranář a řidič nebo dva zdravotničtí záchranáři, kteří si v případě potřeby přivolají lékaře. V Praze vyjíždí denně z 20 základen až 35 vozů RZP.

Nepřehlédněte

Lékaři z Motola loni transplantovali srdce pěti dětským pacientům • Lékaři Dětského kardiocentra FN Motol provedli v loňském roce celkem pět transplantací srdce – třem chlapcům a dvěma dívkám. Jedná se o rekordní počet transplantací uskutečněných během jednoho roku, a to za posledních deset let. Od roku 2013, kdy MZ ČR schválilo Dětské kardiocentrum jako transplantační centrum pro srdce u dětí, zde bylo provedeno celkem 17 transplantací. 

Transplantaci srdci loni úspěšně zvládla i pětiletá Adélka.

Zdravotně postižení lidé ze Svojšic se mohou vrátit do Prahy • Pražští radní schválili vyčlenění jedenácti městských bytů pro organizaci Domov Svojšice, která pomáhá Pražanům se zdravotním postižením.

Dávejte pozor, plyn bude cítit víc než obvykle. Co dělat, když vám uniká? • Společnost Pražská plynárenská Distribuce, a. s., provede v oblasti své územní působnosti, v souvislosti s ukončením zimní topné sezony, preventivní nárazovou odorizaci zemního plynu. Ta začne v pátek 11. května v dopoledních hodinách a potrvá do neděle 13. května a následně bude postupně odeznívat. Zemní plyn bude v těchto dnech nasycen dvojnásobným množstvím látky s intenzivním a charakteristickým zápachem (odorantem), což umožní snadnou identifikaci i zcela nepatrných, jinak těžko postřehnutelných, úniků zemního plynu, zejména pak v rámci domovních a bytových rozvodů. Každý, kdo zjistí i nepatrný únik zemního plynu nebo na něj bude mít podezření, by měl tuto skutečnost neprodleně nahlásit nonstop pohotovostní službě na telefonním čísle 1239. [related-post id="9783"] V případě zjištění úniku zemního plynu v objektu, je třeba neprodleně zajistit větrání předmětných prostor, vyvarovat se použití otevřeného ohně, elektrických spotřebičů, rozsvěcování světel a vyčkat příjezdu pohotovostní služby.

11. 5. 1889: Nařčení z krádeže dohnalo mladou dívku k sebevraždě • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Praha má rozpočet na rok 2019. Deficit pokryjí úspory z loňských let • Pražští radní dnes schválili rozpočet hlavního města na rok 2019. K jeho urychlenému schválení přistoupili kvůli tomu, aby své rozpočty mohly brzy přijmout i jednotlivé městské části a nebyl tak narušen běžný chod města.

Praha konečně vytvoří stálé místo pro Muchovu Slovanskou epopej • Pražští radní v odsouhlasili záměr na rekonstrukci a dostavbu Lapidária na holešovickém Výstavišti. V nově postavené budově bude stálá expozice Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Holešovické Výstaviště v současné době prochází rozsáhlou proměnou a dalším krokem je i kompletní rekonstrukce Lapidária. Společně s rekonstrukcí bude dostavěna nová moderní budova, která splní veškeré požadavky na umístění celé expozice Slovanské epopeje. „Vnímám to jako letitý dluh města, který vůči Alfonsi Muchovi máme. Slovanská epopej je velkolepé dílo a to by mělo mít vlastní a důstojný domov,“ řekla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. [gallery size="full" columns="1" ids="10966"] Již v minulém roce vytipoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy vhodné lokality pro trvalé umístění Slovanské epopeje a jako nejvhodnější označil lokalitu Těšnova, kde by však byla nutná změna územního plánu. Jako druhé a třetí nejvhodnější místo bylo vyhodnoceno právě holešovické Výstaviště. „Výhodou tohoto řešení je, že za dva a půl roku by už Slovanská epopej mohla mít domov, jaký si po celou dobu zaslouží, a my tím navíc podpoříme rozvoj Výstaviště, protože epopej na to místo jistě přiláká velké množství lidí,“ uvedla primátorka. Předpokládaná výše investice je 580 milionů, přičemž v zakázce je zahrnuta jak kompletní rekonstrukce stávající historické budovy, tak stavba nová, která musí splňovat náročné technické požadavky. [gallery size="full" columns="1" ids="10967"] Nový stavební objekt reflektuje svým půdorysným tvarem i hmotou právě zrcadlově umístěnou hmotu objektu akademie výtvarných umění. Novostavba je z urbanistického hlediska doplněním nyní scházející kompoziční hmoty, která kromě doplnění objemového jednoznačně doplňuje i okolní komunikační trasy. Celý záměr ještě musí schválit zastupitelstvo. [gallery size="full" columns="1" ids="10968,10969,10970"] Slovanská epopej je cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterým malíř Alfons Mucha shrnul dějiny slovanských národů. Vznikal v letech 1912–1926 v ateliéru na zámku Zbiroh. Mucha jednotlivě dokončované obrazy v průběhu let postupně podmínečně předával městu Praze. Požadoval, aby Praha dílo vystavila na vlastní náklady v budově výslovně vystavěné k tomuto účelu.

Sázkař vyhrál přes 87 miliónů korun. Část bude muset zdanit • Páteční losování loterie Sportka dopadlo více než skvěle pro sázejícího z Plzeňského kraje. Za svůj tiket získal desítky miliónů korun. O část výhry ho ale připraví 15% daň.

Aplikace nově ukazují skutečný čas příjezdu tramvají • Skutečný čas odjezdu všech tramvajových spojů z jednotlivých zastávek, za jak dlouho tramvaj přijede i jaké je její aktuální zpoždění. Všechny tyto informace jsou nově cestujícím k dispozici v pilotním provozu ve vyhledávačích spojení na webových stránkách DPP, PID, IDOS a také v aplikaci PID Lítačka.

Dopravní podnik otevřel nové dohledové centrum. Cestující budou ve větším bezpečí • Pražané, kteří využívají MHD, budou ode dneška v mnohem větším bezpečí, slibuje Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). V depu Hostivař dnes totiž bylo otevřeno nové Dohledové a poplachové přijímací centrum (DPPC). To původní se nacházelo v depu Kačerov.

OBRAZEM: Další úspěch pražské zoo. Narodila se dvě mláďata vzácného soba karelského • V Zoo Praha se narodila další dvě mláďata vzácného soba karelského. Jde o jediný divoký poddruh soba, který se chová a množí v lidské péči, přičemž z českých zoo jej úspěšně odchovává pouze pražská. Mládě narozené 13. května je sameček, o tři dny později přišla na svět i samička. Návštěvníci si oba přírůstky mohou prohlédnout v Severském lese v horní části zoo. [gallery size="full" columns="1" ids="10647,10646,10648"]

Mládě soba karelského.

Spory Michala Cihláře s pražskou zoo skončily. Výtvarník bude muset platit • Rozhodnutím pražského Vrchního soudu, podle kterého má výtvarník Michal Cihlář uhradit pražské zoo soudní výlohy ve výši 222 764,50 Kč, končí letitá kauza, v níž Cihlář žaloval Zoo Praha o 1,8 mil. Kč za údajně neoprávněné nakládání s jeho dílem - logem Zoo Praha s koněm Převalského. I v této věci byl nakonec žalobce neúspěšný a skončila tak dlouholetá série sporů mezi ním a Zoo Praha.

1. 2. 1889: Zrušené zábavy, prudká vichřice a mladý sebevrah • Kvůli smrti korunního prince Rudolfa bylo zrušeno konání několika zábav. Prudká vichřice napáchala řadu materiálních škod. A do vazby se dostal mladík, který chtěl spáchat sebevraždu. Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Milovníci voňavých bylinek si přijdou na své v Národním zemědělském muzeu na Letné • Muzejní dvůr Národního zemědělského muzea provoní poslední dubnovou sobotu bylinky. Třetí ročník Bylinkového dne nabídne burzu bylinkového sortimentu, ale i bohatý doprovodný program.

Pozitronová tomografie slaví výročí. Unikátní metodu provedli lékaři v Česku poprvé před 20 lety • Přesně před 20 lety, 25. srpna 1999, provedli lékaři v pražské Nemocnici Na Homolce první vyšetření pacienta pomocí PET neboli pozitronové emisní tomografie. Jednalo se o vůbec první využití této metody nukleární medicíny v postkomunistické Evropě. PET centrum Praha, které Homolka vybudovala ve druhé polovině devadesátých let ve spolupráci s Ústavem jaderného výzkumu Řež, bylo unikátní tím, že šlo o modelový projekt podporovaný Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Tím, že se osvědčilo v klinické praxi, otevřelo cestu pro další rozšiřování PET technologie do zdravotnických zařízení u nás i v zahraničí.

Rychlé usnutí do dvou minut. Zkuste metodu amerických vojáků • Máte problémy s usínáním? Převalujete se dlouhé desítky minut v posteli, přestože byste už nejraději byli v říši sladkých snů? Možná vám pomůže usínací technika, kterou údajně využívají vojáci americké armády.

Ptákodemie, Vaginátor a Velké kozy na Havaji. Filmový festival otrlého diváka není pro každého • Od úterý 27. února do neděle 4. března ovládnou pražské kino Aero mravenci podmiňující si lidstvo, dravé ptactvo trhající bránice, mimozemské kočky bojující s hleny, velké kozy hájící spravedlnost, běžící Arnold Schwarzenegger, mrtvoly chytající bronz, králové videa a mnohé další pozoruhodné výjevy z otrlých zákoutí planety Země. Na diváky tu na čtrnáctém ročníku Festivalu otrlého diváka, jehož hlavním tématem jsou zvířata, čeká sedmnáct brakových, obskurních a pokleslých titulů za hranicí tuctovosti. „Vedle neprobádaného vesmíru a temnoty lidských srdcí představují zvířata jeden z nejčastějších motivů hororů. Festival otrlého diváka si ale neklade za cíl publikum za každou cenu děsit, znechucovat či psychicky deptat, a to nejen proto, že v posledních letech v těchto ohledech hraje prim naše žitá realita. Naopak se snažíme skrze nezvedené výtvory z okrajů kinematografie našim divákům otevírat obzory a zprostředkovávat unikátní zážitky. Tudíž i naše exkurze do živočišné říše budou o poznání méně přímočaré a naopak více vyšinuté, nesoudné, absurdní, zábavné i uhrančivé,“ představuje letošní ročník dramaturg Jiří Flígl. Vraždící ptáci, Stephen King, něžný bubák, krásky z Playboye a válka Mezi highlighty letošního ročníku se objeví film, kteří mnozí označují jako jeden z nejzábavnějších nejhorších filmů všech dob s naprosto neskutečně špatnými efekty. Při vstupu do sálu na Ptákodemii: Děs a hrůzu budou návštěvníci vybaveni prostředky na ochranu proti ptačím atakům a vstřebané zážitky jim po projekci pomůže strávit ekologicky uvědomělý raut. Dojde také na ikonu akčního filmu v pokřivené adaptaci románu Stephena Kinga Běžící muž. [youtube]VBePII72xA4[/youtube] „Klasiku s Arnoldem Schwarzeneggerem Běžící muž proměníme v živě komentovanou zábavnou show, při které krev a Cadre Cola potečou proudem,“ říká dramaturg Antonín Tesař. [youtube]jM5ZcjFECxk[/youtube] Publikum se může těšit i na snímek, který bývá nejčastěji označován přízvisky jako „divný“, „nepříjemný“ a „odporný“ a z něhož se časem stalo kultovní dílo otrlců z celého světa. „Jedním dechem můžeme ovšem dodat přízviska něžný, křehký a dojemný. Bubák Bubby je film, ze kterého si budete pamatovat hlavně jednotlivé scény, a to hodně dlouho. Cesta podivína Bubbyho ze zatuchlého sklepního vězení k hvězdným výšinám nám totiž nabízí možnost vcítit se do vlastních reakcí na jinakost,“ říká dramaturgyně Festivalu otrlého diváka Alžběta Šáchová. [youtube]hfGvd1qOtGM[/youtube] S živým mnohohlasným dabingem pak bude uveden snímek Válka podle Tromy. „Ostatní režiséři svými opusy upozorňují na hrůzy války a její zhoubný vliv na lidskou psychiku i společnost, Lloyd Kaufman se soustředí spíše na přehlídku kulásků, sapíků a rotačáků, rozšmelcovaných mrtvol, zastřelených civilistů, chrochtajících fanatických záporáků a krvelačných magorů v maskáčích. Rozjuchaný válečný masomlejn studia Troma Válka podle Tromy uvádíme s vícehlasým živým dabingem přímo do sálu. Militantního ducha celé akce můžete podpořit také tím, že přijdete na projekci v maskáčích,“ říká dramaturg Jiří Flígl. [youtube]H_HboNFsUg0[/youtube] Dvouhlasý simultánní překlad si budou moci vychutnat i diváci filmu Velké kozy na Havaji. „Díky castingu krásek z Playboye i Penthousu a jejich častému obnažování, ale také absurdně jednorozměrným postavám a třeskutě schematickým dialogům můžeme Velké kozy na Havaji popsat jako ultra naivní akční thriller odehrávající se ve světě porna mezi sekvencemi penetrací,“ přibližuje dramaturg Petr Šaroch. [youtube]ZPLQ2yOfyFo[/youtube] [related-post id="6067"] Pulp Fiction trumpovské Ameriky, řitní otvor místo úst, blinkací panenky, papež nevkusu a roztavené zlato Americký thriller Chamraď, který si vysloužil přízvisko Pulp Fiction trumpovské Ameriky, je zároveň výtečnou černou komedií a nemilosrdným rozborem současné situace na americko-mexické hranici, kde operují zločinecké gangy, filtrovanou optikou nadsazených žánrovek a popkulturních mýtů. Diváky čeká i v jistých kruzích kultovní dílo režiséra Lucifera Valentina Zmasakrované blinkací panenky plné sadistického násilí a žaludečních šťáv. Ve filmu, označovaném režisérem za základní kámen zcela nového žánru „vomit gore“ budou diváci moci sledovat pád prostitutky na samotné dno lidské společnosti. [youtube]Y53mCuBVd-Y[/youtube] O tom, že naše tělo předurčuje naši roli ve společnosti bude pojednávat španělský film Kůže. Ten vypráví o trampotách dívky s řitním otvorem místo úst, prostitutky bez očí nebo chlapce, který chce přijít o nohy, protože se chce stát mořskou pannou. V nově restaurované verzi Aero promítne raný film papeže nevkusu a tvůrce Růžových plameňáků Johna Waterse Mnohočetní maniaci. Neobyčejně opojný audiovizuální zážitek plný krve, špíny, střelných zbraní, nahých těl a roztaveného zlata pak nabídne novinka Nechte mrtvoly chytat bronz. [youtube]Gubr59NrkHk[/youtube] [related-post id="5916"] Pirátský dabing jako nosič popkultury. Od Arnolda po Josefínu Mutzenbacherovou O pirátském dabingu osmdesátých a začátku devadesátých let v československu budou dramaturgové festivalu diskutovat s amatérským filmařem Lukášem Bulavou a sběratelem videokazet Petrem Svobodou. Oba stojí za dokumentem Králové videa, který tuto nezaměnitelnou dobu reflektuje. „Kromě entuziastického povídání promítneme i řadu vybraných autentických ukázek dobových rychlodabingů, které jsou často zábavnější než samotné překládané filmy. V osmdesátých letech před startem videopůjčoven byl formát videokazet ještě magičtějším artefaktem než v devadesátkách – předmětem směny na ilegáních burzách a bránou do těch nejbrakovějších zákoutí západní popkultury. Porozumění akčňákům s Arnoldem či Jean-Claudem, hororům s Jasonem či páterem Thomasem, ale třeba i pornograckým dobrodružstvím Josefíny Mutzenbacherové zprostředkovávali tuzemským pozdně socialistickým masám nadšenci znalí angličtiny či němčiny, kteří svépomocí tlumočili dostupné filmy často v reálném čase,“ shrnuje dramaturg Antonín Tesař. [gallery link="none" columns="1" size="full" ids="6336"] Kompletní program festivalu najdete na www.otrlydivak.cz. Návštěvníci kina Aero se budou moci opět kochat tematickou výzdobou kina z dílny Zuzany Blaštíkové, pít speciální drinky na baru a dočkají se také kupy otrlých překvapení.

Jedním z filmů, které Festival otrlého diváka uvede, bude i Běžící muž.

Znáte historii Stromovky? Začíná bezplatná venkovní výstava, kde se dozvíte podrobnosti • Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 14. března do 1. července 2018 venkovní výstavu Stromovka. Jak název napovídá, věnována je především historii Královské obory Stromovky, jedné z významných zelených ploch na mapě Prahy a jejímu vývoji od 16. do 20. století. Zlatý věk této panovnické honitby v těsné blízkosti hlavního města nastal v 16. a na počátku 17. století. Od začátku 19. století se pak stala vyhledávaným místem zábavy Pražanů. Prostřednictvím reprodukcí fotografií, dobových map, kreseb a rytin představí výstava vývoj tohoto parku až do doby, jak jej známe dnes. Historie Stromovky Do historie Královské obory se nejvýznamněji zapsali Ferdinand II. Tyrolský a Rudolf II. Původní název místa zněl „Alte Tiergarten“, v překladu „Stará obora“. V éře obou vládců se však spíše přibližoval k novodobému významu zoo. Počet druhů chované cizokrajné zvěře byl skutečně úctyhodný. Z iniciativy Rudolfa II. byly v oboře realizovány stavby Císařského mlýna a Rudolfovy štoly, vodního díla, které přivádělo do rybníka ve Stromovce vodu z Vltavy. [related-post id="5916"] Od roku 1804 je královská obora přístupná veřejnosti jako anglický park se zahradnicky upravenými úseky. V 19. století do něj sice okrajově zasáhla stavba Podmokelské a Buštěhradské dráhy a procházely jím i tramvajové koleje, nic z toho ale nezmenšilo jeho oblibu trvající dodnes. Kdy a kde? Bezplatná venkovní výstava o historii Stromovky je umístěna nepřetržitě před budovou Muzea hl. m. Prahy na Florenci až do konce června.

4. 9. 1868: Úřady varují občany monarchie před cestou do Ruska • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. K výstraze vystěhovalcům do Ruska Dle úředních zpráv nachází se v Petrohradě v okamžiku tomto nadobyčejně valný počet státních občanů rakouských, kteří tam žádného nemají zaměstnání a c. k. vyslanectví jakož i generální konsulát s žádostmi za podporu obtěžují. Jelikož v Rusku pro příslušníky cizích států jenom s velikými obtížemi výživy naleznouti možná, musí se pozornost obrátiti k tomu a varovati před tím, aby se nikdo neodvážil do Ruska jíti, nenašel-li tam dříve služby a nemá-li tam jisté vyhlídky k stálému zaměstnání. – Pražský denník, 4. 9. 1868 Podpora Ku povznešení chovu dobytka vykázalo ministerium orby zdejší vlast.-hosp. společnosti pro letošek podporu 9100 zl. ku povznešení chovu dobytka a sice tím ustanovením, aby z té sumy bylo odhodláno 6000 zl. na odměny při hospodářských výstavách, a 3100 zl. k zakoupení dobrých býků, kteréž budou dány obcím neb jednotlivým hospodářům. Výnos z někdejšího prodeje těchto býků bude opět odhodlán k zakoupení jiných. – Pražský denník, 4. 9. 1868 [related-post id="12252"] Nehoda Předevčírem k večeru vezl jistý vozka do Prahy ze smíchovského nádraží těžký náklad železničních kolejí. Nedaleko před Újezdskou branou zlomila se náprava u zadních kol a vůz ohromnou převahou stížen skácel se k zemi. Vyšvihnutím voje byl též jeden z koní k povozu zapřažených poraněn, takže musel vypřažen býti. Nemalé nebezpečí hrozilo samému vozkovi, který jen rychlým uskočením velké pohromě při kácení vozu se ušel. Později musel celý náklad na jiný vůz přeložen býti. – Pražský denník, 4. 9. 1868

31. 8. 1890: Dopaden muž, který poničil květinový záhon • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Krabice od pizzy do papíru nepatří. Umíte správně třídit odpad? Tohle jsou nejčastější chyby • V barevných nádobách na separovaný odpad často končí i to, co do nich nepatří. K nejčastějším omylům při recyklaci patří třídění plat od vajec, krabic od pizzy nebo papírových kapesníčků. Pražanům dokážou pořádně zamotat hlavu i produkty ze specifických materiálů, mezi které se řadí polystyren, tlakové obaly od sprejů, zrcadla nebo vysloužilé pneumatiky. Následující manuál napoví, jak se vyvarovat nejčastějších přehmatů.

Mastné krabice od pizzy do kontejneru na papír nepatří.