Pražskému pícháčkovi už rostou bodliny. Úplně vyhráno ještě nemá

16. července 2021 ∙ 11:56
Kristián Vích
Pražské mládě ježury australskéFoto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V pražské zoo přišlo letos v dubnu na svět historicky první mládě ježury australské. Chovatelé mu proto věnují mimořádnou péči. Využívají k tomu dokonce kamerový systém.

„Jde o první mládě v naší zoo a víme o každém jeho pohybu už od prvního dne. Odchov v jiných zoologických zahradách byl sledován až po několika týdnech od vylíhnutí, máme tedy díky pozorování dění na kamerách řadu nových poznatků o chování matky a mláděte,“ popisuje chovatel David Vala.

Úspěšný odchov ježury australské je mimořádně náročný a ne vždy dopadne dobře. V minulém století se to v celé Evropě podařilo jen jednou. V tomto století je zatím odchovaly tři zoologické zahrady.

V dospělosti může mít ježura od dvou do pěti kilogramů. Foto: Pixabay

Pražské mládě rychle roste a přibývá na váze. Měří nyní 19 centimetrů a po posledním vážení už má více než čtyři sta gramů. A přestože úplně vyhráno ještě není, vše zatím vypadá dobře.

„Máme před sebou stále několik důležitých měsíců. Mládě zatím skvěle prospívá, už jsou patrné první ostny. Je pořád aktivnější a matka se o něj velmi dobře stará. Pravidelně jej jednou za dva až tři dny kojí,“ upřesňuje každodenní sledování mláděte chovatel David Vala.

[related-post id=“42191″]

Mládě ježury australské je momentálně se svou matkou umístěno v zázemí. Návštěvníci pražské zoo ale mohou v expozici Darwinův kráter pozorovat druhý pár ježur.

Zdroj: Tisková zpráva Zoo Praha

X Zavřít