Prodloužení parkovacího oprávnění přes internet bude v Praze jednodušší

2. června 2020 ∙ 16:39
PražskýDEN.cz
Foto: Pixabay.com

Novela zákona o pozemních komunikacích dala obcím možnost přístupu do základních registrů obyvatel pro účely organizování dopravy na svém území. Praha chce tyto údaje využívat pro lepší fungování zón placeného stání (ZPS). Řidiči si tak budou moci vyřídit vydání parkovacího oprávnění nebo jeho prodloužení online bez nutnosti cesty na úřad.

Možnost prodloužení platnosti parkovacího oprávnění online byla v hlavním městě již dříve. Žadatel však musel zaslat také čestné prohlášení, že na udané adrese stále bydlí a stále také vlastní uvedené vozidlo. Magistrátní úředníci totiž „neviděli“ do Registru obyvatel a neměli tedy možnost oprávněnost prodloužení žádosti zkontrolovat.

Jediné, co budou muset majitelé vozů (fyzické i právnické osoby) pro využití jednoduššího systému vydávání udělat, je zaregistrovat se do tzv. Osobních stránek uživatele (OSU). Všechny úkony, včetně například změny registrační značky auta, pak již budou provádět zde.

Samotné zřízení OSU je možné například na zákaznické lince +420 257 015 257, a to v pracovní dny od 9 do 11 hodin a od 12 do 15 hodin, nebo na výdejně parkovacích oprávnění. Systém uživatele například i upozorní, že se blíží konec platnosti jejich parkovacího oprávnění a je třeba ho prodloužit.

S rozšířenými funkcemi Osobních stránek uživatele se mohou řidiči seznámit prostřednictvím uživatelské příručky na stránkách parkujvklidu.cz.

X Zavřít