Projekt nové budovy pražské filharmonie má zelenou

22. března 2021 ∙ 08:43
Kristián Vích
Na vyznačeném území by v budoucnu mohla stát nová koncertní budovaFoto: IPR Praha

Pražské zastupitelstvo schválilo zahájení druhé fáze příprav nové koncertní haly. Ta má vzniknout nad stanicí metra C Vltavská. Praha nyní začne připravovat podrobnější analýzu financování projektu. Následovat by měla mezinárodní architektonická soutěž.

„Udělali jsme důležité rozhodnutí pro vznik nového koncertního sálu, který se stane impulsem pro zahájení tolik potřebné proměny zanedbaného území Bubny-Zátory a vznik nové a moderní městské čtvrti na levém břehu Vltavy,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Budova Vltavské filharmonie by měla mít tři sály – hlavní až pro 1800 diváků, malý sál pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 míst.

[related-post id=“40463″]

Hlavní koncertní sál by měl nabídnout světovou úroveň akustiky a zázemí odpovídající standardům 21. století, díky čemuž by se mohl stát kulturním centrem hudebního života v Praze, uvedl Magistrát hl. m. Prahy v tiskové zprávě.

Hotovo bude na přelomu desetiletí

Vedení Prahy věří, že stavba posílí pozici Prahy jako důležité evropské kulturní metropole a zvýší její prestiž. Náklady na samotnou stavbu experti vyčíslili na cca 5,3 miliardy korun. Investorem má být město, případně město ve spolupráci se státem nebo i soukromým sektorem.

Mezinárodní architektonická soutěž má být vypsána příští rok. Samotná stavba by pak podle předběžného časového harmonogramu mohla začít v roce 2027. Dokončení budovy je zatím předpokládáno na rok 2031.

X Zavřít