Ředitel planetária Marcel Grün obdržel čestné občanství hl. m. Prahy

2. ledna 2018, 22:08 PražskýDEN.cz
Dlouholetý ředitel pražského planetária obdržel čestné občanství hl. m. Prahy.
Dlouholetý ředitel pražského planetária obdržel čestné občanství hl. m. Prahy. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Jako poděkování za své dlouholeté úspěšné působení v čele Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy dnes obdržel jeho dlouholetý ředitel Marcel Grün z rukou primátorky Adriany Krnáčové čestné občanství hl. m. Prahy. Pan Marcel Grün v loňském roce oslavil 70. narozeniny a rozhodl se z čela organizace odejít.

Marcel Grün se již od dětství zajímal o astronomii, fyziku a kosmonautiku. Vystudoval fakultu strojní ČVUT a postgraduálně i pedagogiku. V roce 1967 nastoupil do pražského planetária, kde setrval dodnes. Ředitelem instituce se stal v roce 2000.

Působí v mnoha českých i mezinárodních organizacích, spojených s astronomií nebo kosmonautikou (např. Česká astronomická společnost, Rada pro kosmické aktivity při MŠMT, Česká kosmická kancelář, Sdružení hvězdáren a planetárií).

Celý život se intenzivně věnuje výuce a popularizaci astronomie a kosmického výzkumu. Je autorem či spoluautorem řady příruček, přehledů, encyklopedických hesel, scénářů, učebnic a skript. Pravidelně publikuje v novinách, časopisech i na internetu, spolupracuje s rozhlasem a televizí a přednáší pro veřejnost.

Po Marcelu Grünovi je od roku 1999 pojmenována planetka 10403 Marcelgrün. V roce 2014 byl Marcel Grün oceněn Čestnou medailí Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy.

Národní muzeum připomene 51 let od smrti Jana Palacha

Národní muzeum připomene v sobotu 18. ledna 51. výročí sebeupálení Jana Palacha pietním aktem v Památníku Jana Palacha ve Všetatech. Začátek pietního aktu je v 13:00, po jeho skončení bude následovat setkání v sále bývalého kina ve Všetatech, které pořádá Společnost Jana Palacha. Vstup do celého objektu je zdarma. Národní muzeum otevřelo Památník Jana Palacha ve Všetatech 10. října loňského roku. Bznikl na místě původního domu rodiny Palachových, vedle kterého byla vybudována nová […]

vydáno před 1 dnem

Předávkování vitamínem A může mít fatální následky. V ohrožení jsou hlavně kosti

V oblasti zdravého stravování platí víc než kdekoli jinde, že všeho moc škodí. Příkladem může být nadměrná konzumace vitamínu A. Ten je sice nezbytný pro správné fungování našeho těla, ale podle vědců může ve velkém množství hodně uškodit. Je obecně známo, že vitamín A chrání zrak a posiluje imunitu. Zároveň prospívá pokožce, snižuje sklony k zánětům, podporuje činnost rozmnožovacího ústrojí, podílí se na procesu specializace buněk v organismu a udržuje […]

vydáno před 2 dny

Pražské letiště na hranici provozní kapacity. Cestující se musí připravit na dočasné snížení komfortu

Letiště Václava Havla loni odbavilo nejvíce cestujících v historii. Celkem jím prošlo 17 804 900 osob, což je asi o jeden milion více než v roce 2018. Vzrůstající trend počtu cestujících pokračuje již několikátý rok v řadě. Pro letiště to ale znamená, že se letos nejspíš dostane za hranici provozní kapacity. Během celého roku létalo z Prahy pravidelně 71 leteckých společností do celkem 165 míst po celém světě, z toho […]

vydáno před 2 dny
Pražské letiště trhá rekordy v počtu odbavených cestujících pravidelně každý rok.
X Zavřít