Ředitel planetária Marcel Grün obdržel čestné občanství hl. m. Prahy

2. ledna 2018 ∙ 22:08
PražskýDEN.cz
Dlouholetý ředitel pražského planetária obdržel čestné občanství hl. m. Prahy.
Dlouholetý ředitel pražského planetária obdržel čestné občanství hl. m. Prahy.Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Jako poděkování za své dlouholeté úspěšné působení v čele Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy dnes obdržel jeho dlouholetý ředitel Marcel Grün z rukou primátorky Adriany Krnáčové čestné občanství hl. m. Prahy. Pan Marcel Grün v loňském roce oslavil 70. narozeniny a rozhodl se z čela organizace odejít.

Marcel Grün se již od dětství zajímal o astronomii, fyziku a kosmonautiku. Vystudoval fakultu strojní ČVUT a postgraduálně i pedagogiku. V roce 1967 nastoupil do pražského planetária, kde setrval dodnes. Ředitelem instituce se stal v roce 2000.

Působí v mnoha českých i mezinárodních organizacích, spojených s astronomií nebo kosmonautikou (např. Česká astronomická společnost, Rada pro kosmické aktivity při MŠMT, Česká kosmická kancelář, Sdružení hvězdáren a planetárií).

Celý život se intenzivně věnuje výuce a popularizaci astronomie a kosmického výzkumu. Je autorem či spoluautorem řady příruček, přehledů, encyklopedických hesel, scénářů, učebnic a skript. Pravidelně publikuje v novinách, časopisech i na internetu, spolupracuje s rozhlasem a televizí a přednáší pro veřejnost.

Po Marcelu Grünovi je od roku 1999 pojmenována planetka 10403 Marcelgrün. V roce 2014 byl Marcel Grün oceněn Čestnou medailí Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy.

X Zavřít