Ředitel planetária Marcel Grün obdržel čestné občanství hl. m. Prahy

ZprávyPražskýDEN.cz2. ledna 20181 minuta čtení
Dlouholetý ředitel pražského planetária obdržel čestné občanství hl. m. Prahy.

Dlouholetý ředitel pražského planetária obdržel čestné občanství hl. m. Prahy.

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Jako poděkování za své dlouholeté úspěšné působení v čele Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy dnes obdržel jeho dlouholetý ředitel Marcel Grün z rukou primátorky Adriany Krnáčové čestné občanství hl. m. Prahy. Pan Marcel Grün v loňském roce oslavil 70. narozeniny a rozhodl se z čela organizace odejít.

Marcel Grün se již od dětství zajímal o astronomii, fyziku a kosmonautiku. Vystudoval fakultu strojní ČVUT a postgraduálně i pedagogiku. V roce 1967 nastoupil do pražského planetária, kde setrval dodnes. Ředitelem instituce se stal v roce 2000.

Působí v mnoha českých i mezinárodních organizacích, spojených s astronomií nebo kosmonautikou (např. Česká astronomická společnost, Rada pro kosmické aktivity při MŠMT, Česká kosmická kancelář, Sdružení hvězdáren a planetárií).

Celý život se intenzivně věnuje výuce a popularizaci astronomie a kosmického výzkumu. Je autorem či spoluautorem řady příruček, přehledů, encyklopedických hesel, scénářů, učebnic a skript. Pravidelně publikuje v novinách, časopisech i na internetu, spolupracuje s rozhlasem a televizí a přednáší pro veřejnost.

Po Marcelu Grünovi je od roku 1999 pojmenována planetka 10403 Marcelgrün. V roce 2014 byl Marcel Grün oceněn Čestnou medailí Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy.

Nepřehlédněte

Režisér Jiří Menzel obdržel čestné občanství hlavního města Prahy • Pražský primátor Zdeněk Hřib dnes předal čestná občanství hlavního města Prahy a Ceny hlavního města Prahy osobnostem, jejichž dílo je spojeno s hlavním městem a které se zasloužily o šíření jeho věhlasu ve světě.

Půl století od přistání člověka na Měsíci připomene v Praze světově unikátní výstava • V sobotu 20. července uplyne přesně 50 let od přistání člověka na Měsíci. O den později tomu bude půl století, co se ho dotkla lidská noha. Oslavit toto výročí můžete v pražském planetáriu a ve Štefánikově hvězdárně. Čekají tam na vás tematické výstavy plné světových unikátů. 

Pražské planetárium slaví šedesátiny a pomýšlí na rozšíření • Již šest desetiletí odhaluje svým návštěvníkům pražské planetárium tajemství vesmíru. Jeho návštěvu zprostředkovává nejen digitální projekcí na největší promítací plochu v ČR, ale také reálnými prožitky. 

Praha bude mít světový unikát za 250 milionů korun • Pokud se v blízké době chystáte navštívit pražské planetárium, měli byste si pospíšit. Brzy totiž začne dlouho očekávaná rekonstrukce zdejší kupole. Největší lákadlo této instituce tak bude několik měsíců mimo provoz.

Největší a brzy i nejmodernější projekční kupole bude v Praze • Pražští radní schválili nákup nového projekčního systému pro pražské planetárium ve Stromovce za 250 miliónů korun. Stávající technologie je totiž na hranici životnosti. Kvalita obrazu navíc trpí i kvůli desítky let staré projekční ploše.

V pražském planetáriu budou hvězdy vyprávět příběhy o lásce • Rádi byste si se svou drahou polovičkou užili na prvního máje den a večer plný romantiky? Vydejte se do Planetária hlavního města Prahy, kde budou láskyplné příběhy vyprávět hvězdy.