Vánoční strom poslouží seniorům. Vznikne z něj nábytek

8. ledna 2021 ∙ 12:59
PražskýDEN.cz

S příchodem Tří králů končí vánoční a novoroční svátky. Pracovníci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) proto začali odstrojovat vánoční strom na Staroměstském náměstí. Spolu s ním z pražských ulic v příštích dnech zmizí i 1100 vánočních dekorů na veřejném osvětlení a 30 vánočních stromů.

Odstrojování stromu na Staroměstském náměstí budou zajišťovat dvě posádky elektromontérů THMP. Za pomoci vysokozdvižných plošin sundají vánoční koule, hvězdy a špici, celkem asi tři sta padesát ozdob. Potom přijde na řadu šest kilometrů světelného řetězu. Práce potrvají dva až tři dny. Deinstalace samotného stromu proběhne následující pondělí.

„Osmnáctimetrový smrk nejdříve zavěsíme na lano jeřábu, uvolníme kotvící lana a strom položíme na zem. Kmen potom dřevorubec odvětví a rozdělí ho na přibližně čtyřmetrové klády, které odvezeme na pilu v Hostivaři,“ popsal předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Strom bude mít další využití

Ze smrku na Staroměstském náměstí studenti Střední odborné školy Jarov vyrobí nábytek pro Domov seniorů v Malešicích. Nejspíše půjde o atypické skříně, noční stolky nebo zahradní lavičky.

„Oceňuji, že stromek, který v období Vánoc podobně jako v minulých letech zdobil Staroměstské náměstí, neskončí na skládce nebo ve spalovně, ale bude využit do poslední třísky. Podobně chceme postupovat i v dalších letech,“ uvedl primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Zmizí i vánoční osvětlení

Na Tři krále se v Praze naposledy rozsvítila také většina vánočních dekorů na stožárech veřejného osvětlení. Pracovníci Technologie hl. m. Prahy je nyní budou postupně demontovat.

Stožáry o Vánocích zdobilo celkem 400 světelných vloček, 230 zvonků, 200 hvězd a 60 ozdob ve tvaru komety nebo svíčky. Dalších zhruba 200 ozdob mělo pak podobu nejrůznějších řetězů a světelných záclon.

X Zavřít