Tajuplné schodiště v Krčském lese vede odnikud nikam. Kdo a proč ho postavil?
V Kunraticko-michelském lese v Praze stojí už desítky let zapomenuté betonové schodiště. Pro většinu lidí je velkou záhadou. Kdo a kdy ho tam vlastně postavil? A jaký k tomu měl důvod, když zcela nelogicky vede odnikud nikam? Vydejte se s námi na pátrání!
Neobvyklou stavbu v Krčském lese nelze přehlédnout. Narazit na ni můžete poblíž zelené turistické stezky, zhruba půl kilometru od lesního zookoutku a čtvrt kilometru z kopce směrem od pramene Václavka.
Prapodivné schody ve svahu svému účelu už dávno neslouží, podepsal se na nich zub času a zkázu postupně dokonává lesní porost. Nejen ti, kteří do Krčského lesa zavítají poprvé, ale překvapivě ani starousedlíci neví, jaká je historie toho zvláštního místa.
Mezi lidmi pouze kolují nejrůznější teorie. Podle jedné verze vzniklo schodiště v 70. letech minulého století v souvislosti s výstavbou nedalekého sídliště Jižní Město. To je ale moc krátká doba na to, aby si to nikdo nepamatoval.
Jiná verze hovoří o tom, že schodiště postavil německý Wehrmacht během 2. světové války a sloužilo jakou součást vycházkového okruhu pro vojáky, kteří se zotavovali v nedaleké (dnes Thomayerově) nemocnici.
Nejpravděpodobnější varianta
Často se v souvislosti se stavbou mluví o označení „primátorské schody“. S jistotou víme, že střední část lesa, ve které se schody nacházejí, koupilo hlavní město Praha v roce 1923, aby poskytlo Pražanům místo k rekreaci. Posléze došlo i k několika úpravám lesa, jak dokládá následující novinový článek.
„Obec pražská koupila svého času t. zv. Kunratický les. Občanstvo dobře ví, že tento les nebyl koupen proto, aby se obec obohacovala a těžila z lesního hospodářství. Obec tento les koupila pro rekreaci svých občanů a to dlužno s povděkem kvitovati. Les byl upraven v překrásný park a nedosti na tom, les byl zveřejněn a jest občanstvem tak vyhledáván, že v letních nedělích jdou celé proudy občanů hledajících osvěžení v tomto krásném prostředí a hukot těchto návštěvníků jest slyšeti hodně daleko: jako v úle to hučí,“ napsaly Národní listy 20. dubna 1937 s dovětkem, že by bylo záhodno, kdyby magistrát usiloval o dokoupení zbývajících částí lesa. Například jižní oblast v té době patřila rodu Korbů z Weidenheimu, zatímco severní část byla majetkem Univerzity Karlovy.
Vzhledem k těmto faktům a použitému stavebnímu materiálu se tedy lze domnívat, že schody skutečně nechal postavit pražský magistrát ve 30. letech a sloužily víkendovým návštěvníkům. Úplnou jistotu ale zatím mít nebudeme, dokud kompletně neprobádáme veškerý dobový tisk a další dostupné archivní spisy.
Pokud o historii schodů v Krčském lese víte víc, budeme rádi, když se nám ozvete na redakce@prazskyden.cz nebo do komentářů pod tímto článkem.
Biedronka v Česku? Laciný řetězec otevírá nové obchody a Češi si od toho hodně slibují