náměstí Jana Palacha

Dvořákova Svatá Ludmila v sobotu rozezní Rudolfinum i Palachovo náměstí • Sobota 15. září bude patřit jednomu z vrcholů letošního ročníku festivalu Dvořákova Praha. Na programu je Dvořákovo monumentální oratorium Svatá Ludmila s libretem od Jaroslava Vrchlického, které bude znít nejen Rudolfinem, ale i na náměstí Jana Palacha a v přímém přenosu České televize. Antonín Dvořák složil v díle poctu první české světici, festival Dvořákova Praha jej věnuje symbolicky v den výročí úmrtí svaté Ludmily oslavám 100. výročí samostatné republiky Čechů a Slováků. Svatá Ludmila zazní v původní kompletní verzi v Rudolfinu pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové, slovenské mezzosopranistky Aleny Kropáčkové, tenoristů Richarda Samka a Ondřeje Koplíka a slovenského basisty Jozefa Benciho za účasti České filharmonie a Pražského filharmonického sboru v čele s Lukášem Vasilkem. Koncertu bude na náměstí Jana Palacha předcházet od 17:30 hodin zdarma přístupný komponovaný program s hudebními vstupy, představující mimořádné dílo Antonína Dvořáka Svatou Ludmilu, ale i různé historické souvislosti. Návštěvníci se mohou těšit na rozhovory s vystupujícími sólisty či dirigentem Jakubem Hrůšou, ale i muzikologem Davidem Beveridgem, biskupem Václavem Malým, historiky Janem Roytem Milenou Bártlovou. [related-post id="11944"] Koncert doprovodí sbor zpěváků Již v přímém televizním přenosu od 20:00 na ČT art zahájí hlavní program společný zpěv české a slovenské státní hymny. Koncert bude živě přenášen také na náměstí před Rudolfinem, kde se ke zvuku z Rudolfina živě přidá bezmála 250 zpěváků z pěveckých sborů z Čech i Moravy. Vystoupí například Pražský smíšený sbor, Brněnský akademický sbor nebo olomoucký 
Akademický sbor Žerotín. Pocta svaté Ludmile Svatá Ludmila je velkým hudebním obrazem o přijetí křesťanství v českých zemích. Světová premiéra proběhla v říjnu 1886 na hudebním festivalu v Leedsu, který si po Dvořákově triumfu s oratoriem Stabat Mater skladbu „s biblickým námětem“ objednal. Mistr objednávku přijal, trval však na tématu z české historie. Libreto inspirované životem jedné z nejvýznamnějších českých světic, sv. Ludmily, vytvořil na Dvořákovu žádost přední český básník Jaroslav Vrchlický, který v něm využil i text nejstarší známé duchovní písně v českém jazyce Hospodine pomiluj ny. Klíčovým dramaturgickým momentem je v díle propojení křesťanské symboliky s rovinou vlastenectví, tedy dvě témata, která měla pro Dvořákův duchovní svět zásadní význam. „Chceme uctít 100. výročí republiky velkým Dvořákovým dílem, v němž se snoubí jeho pokora, víra a neokázalé vlastenectví se schopností vidět dále za obzor nejbližších humen, vnímat svět a obohatit jej hudbou, která je bytostně národní a zároveň všechny hranice přesahuje,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. [related-post id="8084"] Hudební svátek Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha je nejen oslavou hudebního génia a světově nejuznávanějšího českého skladatele Antonína Dvořáka, ale i významnou společenskou událostí. Je to defilé špičkových sólistů, dirigentů, mezinárodně uznávaných orchestrů i komorních souborů. Do Prahy přijíždějí představit mezinárodnímu publiku Dvořákovu hudbu i díla dalších světových skladatelů. Letošní ročník potrvá do 21. září.

Nepřehlédněte

Krištof Kintera se přesunul z Rudolfina do motolské nemocnice • Část úspěšné expozice Krištofa Kintery se z Galerie Rudolfinum přesunula do FN Motol. Jeden z nejvýraznějších exponátů podzimní výstavy Nervous Trees - “BASIC ATOMIC” je nyní umístěn na prostranství před budovou ředitelství a veřejnost si ho bude moci prohlédnout až do září.

Projekt nové budovy pražské filharmonie má zelenou • Pražské zastupitelstvo schválilo zahájení druhé fáze příprav nové koncertní haly. Ta má vzniknout nad stanicí metra C Vltavská. Praha nyní začne připravovat podrobnější analýzu financování projektu. Následovat by měla mezinárodní architektonická soutěž.

Čím trpěl Antonín Dvořák před smrtí? Domněnku potvrdil vědecký rozbor • Pozůstalost Antonína Dvořáka, kterou spravuje Národní muzeum v rámci Českého muzea hudby, obsahovala donedávna neznámý vzorek léku, který skladatel užíval krátce před svou smrtí. Ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv došlo po více než sto letech k jeho přesné identifikaci. Potvrdilo se tak to, co bylo dlouhá léta jen předmětem spekulací – že tento významný český skladatel trpěl před svou smrtí mimo jiné i zánětem močových cest.

Nová výstava představuje významná ocenění Antonína Dvořáka • Národní muzeum zahájilo ve svém Muzeu Antonína Dvořáka zbrusu novou výstavu s názvem Antonín Dvořák a sláva. Návštěvníkům nabízí možnost prohlédnout si mnohá ocenění, která slavný skladatel během života posbíral. Připomenuto je i poslední rozloučení se skladatelem, jenž se stalo celospolečenskou událostí. Od narození Antonína Dvořáka letos uplynulo 180 let.

Projekt Vltavské filharmonie dostává reálnější obrysy • Pražští radní dali zelenou pokračování chystaného projektu moderního koncertního sálu Vltavské filharmonie v Holešovicích. Vycházeli při tom ze studie využitelnosti od mezinárodního konsorcia firem, které vede respektovaný ateliér Henning Larsen a jehož dalšími členy jsou konzultantské firmy AEA a Buro Happold.

Nová výstava představuje místa, kde Antonín Dvořák čerpal inspiraci • Národní muzeum otevřelo na konci dubna novou výstavu v Muzeu Antonína Dvořáka, která se zaměřuje na to, jak se tento jedinečný český skladatel ve svém díle inspiroval přírodou. K vidění je i několik unikátních předmětů, které ukazují, s jakou oblibou se Dvořák věnoval procházkám, zahradničení nebo chovu holubů.

Fotografie Lenky Hatašové jsou vystaveny před Rudolfinem • Udělování cen Český lev od dnešního dne předznamenává na Palachově náměstí výstava unikátní kolekce fotografií Lenky Hatašové ze slavnostního ceremoniálu v loňském roce. Originální portrétní fotografie zachycují všechny oceněné bezprostředně pro obdržení lví sošky. Jsou tak plné emocí a nezaměnitelné atmosféry. Předávání letošních cen Český lev proběhne 6. března večer v přímém přenosu České televize.