V Praze opět platí zákaz rozdělávání ohně. Kde všude vám hrozí pokuta?

ZprávyKristián Vích21. srpna 20182 minuty čtení

Foto: Archiv

Na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím požárů kvůli extrémnímu suchu platí od neděle až do odvolání přísný zákaz rozdělávání ohňů na území hlavního města Prahy.

Nařízení stanovuje, která místa jsou riziková a jaké činnosti jsou v těchto místech zakázány. Omezení platí, dokud nebude odvolána výstraha Českého hydrometeorologického ústavu.

Za místo zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se považuje lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje, lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru, sklady sena, slámy a jejich okolí do vzdálenosti 50 m od jejich okraje a plocha zemědělských kultur, které jsou svým rostlinným charakterem schopny vznícení a šíření požáru.

V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se na těchto místech zakazuje rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (například pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství), kouření (s výjimkou elektronických cigaret), používání pyrotechnických výrobků, používání jiných zdrojů zapálení (například létající přání, lampiony a pochodně), odhazování hořících nebo doutnajících předmětů, jízda parní lokomotivy (pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru) a spotřebovávání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení.

Stejné nařízeno platilo letos na území Prahy už dvakrát. Za porušení zákazu hrozí pokuta až sto tisíc korun.

Nepřehlédněte

V Praze platí zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech • Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, bude až do odvolání na území Prahy platit nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na rizikových místech.

OBRAZEM: Zvířata v pražské zoo vedro netrápí. Užívají si bazény, sprchy, ledovače i zmrzlinu • Pražská zoo připravila pro své svěřence celou škálu nejrůznějších variant, jak se v tropických dnech osvěžit. Zvířata tak mají k dispozici nejen bazény nebo vodní příkopy, některá mohou využít i mlžení či se nechat osprchovat. Především jim ale chovatelé nechávají volný přístup do vnitřních ubikací. A myslí se i na návštěvníky. „V těchto horkých dnech je důležité, aby mohla zvířata přecházet z venkovních výběhů domů, do vnitřních ubikací, kde často bývá chladněji než venku. To se týká například velkých šelem,“ vysvětlil kurátor chovu savců Pavel Brandl, proč teď mají mnohá zvířata otevřen vstup do vnitřních prostor i v době, kdy to za běžného počasí není obvyklé. Druhy, které velká horka snášejí hůř, také chovatelé krmí v místech, kde je stín. To se týká například severských kopytníků či vysokohorských zvířat. [gallery columns="1" size="full" ids="11514"] Řada druhů v těchto dnech s oblibou využívá také vodu ve venkovních výbězích. Kromě jejich skotačení v bazénech a vodních příkopech je mohou návštěvníci spatřit i při tom, jak se nechávají od chovatelů sprchovat a polévat vodou z hadice. Jeleni bělohubí a sobi se zase mohou zchladit v bahništi. Lední medvědi mají k dispozici kromě bazénu či vodopádu také ledovač, trysky s rosením a jako pochoutku zmrzlinu ze zamražených ryb, ovoce a zeleniny. Speciální ovocnou zmrzlinu dostávají také primáti. [gallery size="full" columns="1" ids="11515"] Zoo Praha v tropických letních dnech myslí i na své návštěvníky. Ti s oblibou využívají mlžítka rozmístěná po areálu zoo. K dispozici mají i pítka, dětské brouzdaliště a pochopitelně řadu míst, kde se mohou osvěžit chlazenými nápoji nebo zmrzlinou.

Přezdívku vodní pes nedostal pes pralesní jen tak náhodou. Umí se totiž dobře potápět a rád se dívá pod hladinu, co by mohl ulovit.

Zákaz rozdělávání ohně bude v Praze platit tři dny • Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, bude od středy 26. srpna do pátku 28. srpna (včetně) platit nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.

V Praze platí zákaz rozdělávání ohně. Správně byste ani neměli kouřit v parku • Na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím požárů platí od včerejška na území hlavního města Prahy zákaz rozdělávání ohňů.

Počasí o víkendu bude nádherné, předpověď hlásí vysoké teploty. Po neděli se ale ochladí • Vypadá to, že nás o víkendu čeká nádherné jarní počasí. Přes střední Evropu bude k východu postupovat tlaková výše a po její zadní straně bude na území Česka proudit teplý vzduch od jihu. Teplota v sobotu může na některých místech dosáhnout až 20 stupňů Celsia. Povane slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Vedra zvyšují spotřebu elektřiny. Hrozí Praze výpadky proudu? • Vysoké teploty, které v současné době panují v České republice, mají vliv na spotřebu elektřiny v Praze. V posledních letech zatížení energetické soustavy v letních měsících vzrůstá a je způsobeno především větším počtem klimatizací, hlavně pak v průmyslových nebo administrativních budovách. Roste však i počet odběrných míst - zejména obchodně-administrativních center a moderních obytných celků, které dále zvyšují spotřebu elektřiny. Teploty kolem 30 °C a výše zvyšují spotřebu v Praze cca o 4-5 % oproti klasickým letním dnům s teplotami kolem 25 °C. Extrémní horka, která nyní zažíváme, zvyšují špičkový odběr o další procenta. Ten se pohybuje na hodnotách kolem 940 MW, to znamená, že „obrazně řečeno“ Praha v ten moment spotřebuje prakticky veškerou elektřinu, kterou vyrábí například jeden blok jaderné elektrárny Temelín. Přímá závislost teploty na spotřebu elektrické energie v Praze lze dle analýzy aktuálních dat odhadnout na cca 10 MW / 1 °C. Kolaps nehrozí Praha nejvíce elektřiny potřebuje kolem 14. hodiny odpoledne, kdy se naplno projeví provoz klimatizací, chladících systému a větráků. Zimní maxima spotřeby elektrické energie jsou však až o třetinu vyšší (často překračují hodnoty 1200 MW), takže ani v těchto tropických dnech Pražská energetika, a.s., neočekává zatížení, které by ji mohlo nějak zaskočit. A to i díky tomu, že řada obyvatel Prahy je stále mimo město na dovolených a letních pobytech.

Babí léto je za dveřmi. Počasí se o víkendu promění • Nezvykle teplé zářijové dny pomalu končí. Zatímco v polovině týdne jsme si na mnoha místech Česka užívali vyloženě tropické letní počasí, o víkendu už by se mělo ochladit. Podívejte se, jaké bude počasí v příštích dnech.

Štědrý den sníh nepřinese, čekají nás poměrně vysoké teploty. Ochladí se až koncem týdne • O bílých Vánocích si idealisté i letos mohou nechat jen zdát. V nižších nadmořských výškách padat nebude a rtuť teploměru ukáže přes den i deset stupňů Celsia. Přinášíme předpověď počasí pro letošní vánoční svátky.

Podzim se nekoná. Teploty budou v příštích dnech atakovat třicítku • Léto ještě neřeklo poslední slovo. Podle předpovědí meteorologů si v následujících dnech užijeme příjemné letní teploty. Po zadní straně tlakové výše se středem nad východní Evropou k nám začne od jihozápadu proudit velmi teplý vzduch. V úterý proto bude jasno nebo skoro jasno a nejvyšší denní teploty v Praze dosáhnou 26 až 28 stupňů Celsia. Ve středu by mělo být jasno až polojasno, odpoledne přechodně až oblačno. Rtuť teploměru se vyšplhá až na 29 stupňů. Podobná situace nás prý čeká i ve čtvrtek a v pátek, kdy se nejvyšší denní teploty budou pohybovat mezi 28 a 30 stupni Celsia. Jasnou oblohu už ale v pátek vystřídá oblačnost a dorazit by měly také přívalové srážky, místy i bouřky. Nejnižší noční teploty by celý tento týden neměly klesnout pod 11 stupňů Celsia.

Bude hezky, ale pak přijde studená fronta. Předpověď počasí na středu 3. dubna a výhled na další dny • Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám v těchto dnech proudí teplejší vzduch od jihu. I proto se středeční počasí v Praze i na většině území České republiky povede.

Vedro se vrátí, přijde i krupobití a přívalové deště, varují meteorologové • Předpověď počasí na následující dny zřejmě nepotěší ty, kteří si nepotrpí na tropické teploty. Před studenou frontou, která začne v pondělí později odpoledne postupovat z Německa do Čech, k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Rtuť teploměru se díky tomu vyšplhá až na 34 stupňů Celsia. Během večera a v noci na úterý dorazí silné bouřky doprovázené krupobitím, silným větrem s nárazy až 20 m/s a přívalovým deštěm. Napršet by mohlo až 30 mm vody, předpovídají meteorologové. V úterý, ve středu a ve čtvrtek už by ale teplota neměla přesáhnout třicítku. Riziko požárů Na území Česka i nadále přetrvává nebezpečí vzniku požárů. To se sice částečně sníží po úterním přechodu studené fronty, i tak by ale lidé neměli v lese ani jinde v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu nebo odhazovat cigaretové nedopalky.

Bouřka budou doprovázené krupobitím a přívalovým deštěm.

Skončil zákaz rozdělávání ohně na území hlavního města • Pražský magistrát odvolal zákaz rozdělávání ohně na místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru.

V Praze byla vyhlášena smogová situace. Co v takové situaci dělat? • Český hydrometeorologický ústav vyhlásil ve středu před 17. hodinou pro území aglomerace Praha smogovou situaci z důvodu vysokých koncentrací troposférického ozonu. Pokles koncentrace troposférického ozonu meteorologové prozatím nepředpokládají. Vyhlášená smogová situace potrvá až do odvolání. Při vysokých koncentracích troposférického ozonu odborníci doporučují při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Toto doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti.

Naučte se předpovídat počasí podle přírody • Když vyrazíme ven a sledujeme přírodu kolem sebe, můžeme spatřit řadu spolehlivých náznaků a udělat si představu o tom, jaké počasí nás čeká. Naši předci využívali tyto přírodní signály k předpovídání počasí dlouho před vynálezem moderní meteorologie. Pokud vás zajímá, jak se naučit předpovídat počasí na základě přírody, přečtěte si následující rady a tipy.

O víkendu se razantně ochladí. Léto nejspíš definitivně končí • Máme za sebou nejspíš poslední teplé dny v tomto roce. V pátek odpoledne sice rtuť teploměru naměřila téměř 30 stupňů Celsia, ale podle předpovědi meteorologů přijde už brzy velmi razantní ochlazení.

Prahu mohou zasáhnout silné bouřky, varují meteorologové • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes vydal výstrahu před silnými bouřkami, které mohou zasáhnout území celé republiky. Výstraha platí od sobotního poledne do 21 hodin. Bouřky budou doprovázeny i přívalovými srážkami. „Nad střední Evropou se bude rozpadat zvlněná studená fronta. V sobotu v odpoledních hodinách se budou vytvářet bouřky bez výraznějšího postupu. Ojediněle může v bouřkách napršet kolem 30 mm, riziko výskytu velkých krup nebo silnějších nárazů větru je jen malé. Na východě Moravskoslezského kraje a na západě Čech je pravděpodobnost výskytu silných bouřek nižší,” uvedli meteorologové. Později odpoledne a večer bude bouřková činnost od východu ustávat. [related-post id="10318"] [related-post id="10299"]

Piráti mají s Prahou velké plány. Chtějí vysázet milion nových stromů • Pražští Piráti chtějí v příštích dvou volebních obdobích zmírnit extrémní teploty, které Pražany trápí v létě. Plánují sázet více stromů, podporovat zelené střechy a fasády a umístit na veřejná prostranství více vodních prvků. Kvůli čím dál extrémnějším teplotám se v létě v Praze nedá moc dobře žít a pracovat. Nejhorší je situace v centru města, kde je velký podíl betonu, který ulice vyhřívá. Vysoké letní teploty jsou ale celopražským problémem, který trápí i sídliště na okraji města. „Strom funguje jako klimatizační jednotka. Proto chceme, aby se Praha připojila k městům jako Los Angeles, New York či Šanghaj v iniciativě Million Tree Initiative. Zasadit milion nových stromů je ambiciózní cíl, ale myslím, že za 8 let se to dá zvládnout,“ říká pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Pro Prahu by to znamenalo zvýšit tempo výsadby nových stromů zhruba o polovinu oproti průměru za poslední čtyři roky. Kromě rozsáhlých ploch by stromy měly být co nejvíce i v ulicích a na náměstích, kde vytvářejí stín a zachytávají polétavý prach. Zásadní pro vyšší výsadbu stromů v ulicích je lepší koordinace městských i soukromých podniků v budování podzemních sítí. [related-post id="11441"] „Snížit teplotu v Praze je reálný cíl, musíme k tomu využít všechny možnosti, které máme. Samozřejmě nejdůležitější je rozšiřovat zelené plochy, sázet stromy a keře. Podle výzkumu prof. Vyskota z Mendelovy univerzity jeden hektar stromů nahradí provoz klimatizačních jednotek za 16 mil. Kč za rok. K ozelenění města však lze využít i střechy a fasády domů. Zelené střechy zadrží dešťovou vodu a vypaří ji a tím nejen zlepší mikroklima, ale ušetří i náklady na čištění dešťové vody, která je svedena do kanalizace,“ říká Eva Tylová, odbornice na životní prostředí a kandidátka Pirátů do Senátu na Praze 12. Piráti chtějí také více vodních prvků Kromě sázení stromů chtějí Piráti zajistit větší množství vodních prvků na veřejných prostranstvích. Kašny a fontány dle jejich úvah zpříjemní klima v blízkém okolí, rozprašovač vody osvěží kolemjdoucí a díky pítku se bude moci každý doplnit tekutiny bez nutnosti kupovat si PET lahve. Podpora zelených střech také pomůže na pražských sídlištích vytvořit polosoukromé prostory k trávení volného času, které tam nyní prakticky neexistují. Došlo by tak k oživení sousedských vztahů, které také pozitivně ovlivňují kvalitu života „Mým cílem je, aby Praha byla čisté a zdravé město. A pokud chceme mít zdravé Pražany, bez příznivého životního prostředí to nepůjde,“ vysvětluje Zdeněk Hřib.

Zasáhnou nás silné bouřky, varují meteorologové • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes vydal výstrahu před silnými bouřkami, které mohou být provázeny přívalovými srážkami, krupobitím a poryvy větru. Zejména ve východní polovině Česka může spadnout až 30 milimetrů srážek. „Dnes v odpoledních hodinách se budou místy tvořit bouřky, ojediněle silné, a to zejména ve východní polovině území. V silných bouřkách se ojediněle vyskytnou přívalové srážky kolem 30 mm, nárazy větru 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h) a krupobití. Ve večerních hodinách bude bouřková činnost slábnout,“ předpovídá ČHMÚ. Výstraha platí pro Prahu, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj a Zlínský kraj.

25. 3. 1868: Zima ještě neřekla poslední slovo. V Praze padal sníh • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Zima ještě neskončila Hustá chumelenice sněhu včerejšího dne se spustivší nás poučila, že zima ještě dosud panování své neukončila. Padající sníh ovšem v ulicích nezůstal ležeti an se ihned proměnil se v bláto a vodu. Hostinští za bránou, kteří několika příjemnými dny se oklamati dali, že příznivá a teplá povětrnost tato bez proměny setrvá, činili přípravy v zahradních svých hostincích k pohoštění pražských návštěvníků, nahlédli ale, že ve svých přípravách se překvapili. – Pražský denník, 25. 3. 1868 Nalezené kosti Na Židovské zahradě kopají se základy k novému domu na gruntě zahrady uzenáře pana Andresa. Předešlého téhodne přišli dělníci v hloubi 4 stop na chodníky a na studnu a v hloubi 7 stop na četné kostry lidské. V sobotu docela vykopali úplně zachovalou rakev a v té zetlelé hnáty dospělého člověka. Rakev neměla podobu rakví nynějších, nobrž byla pouze sbitý truhlík. Známo je že sloužívala Židovská zahrada za hřbitov. – Pražský denník, 25. 3. 1868 Nové omnibusy Karlínský podnikatel jízdy s omnibusy zavede od 1. dubna také jízdu z Karlína přes Příkopy, po Václavském náměstí a Vodičkovou ulicí až na Karlovo náměstí jakož i nazpět. Od 1. května počínaje budou v neděli a ve svátek dojížděti dva omnibusy také z Josefského náměstí přes nový mot do Stromovky a nazpět. – Pražský denník, 25. 3. 1868 [related-post id="7931"] Opařil se V neděli přetopil sladovnický učedník, jenž je v jednom pivováře na Novém městě, příliš pec a když se pak bál, aby to sládek neuviděl, nalil do žhavého uhlí konev vody; náhlá pára ale, která se tím utvořila, opařila učedníkovi obličej tak nebezpečně, že musel být hned odevzdán do nemocnice. – Pražský denník, 25. 3. 1868

Přichází obleva. Dávejte pozor na padající sníh a rampouchy • Mrazivé počasí v Praze podle aktuální předpovědi v příštích dnech skončí a vystřídá ho obleva. Výrazně tak vzroste riziko odpadávajících kusů tajícího sněhu a rampouchů ze střech a okapů, které mohou vážit i desítky kilogramů.