Ve Stromovce budou vypouštět dvě stovky netopýrů do volné přírody

26. března 2018 ∙ 19:24
PražskýDEN.cz
Foto: Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy ve čtvrtek 29. března v 17 hodin vypustí u rybníků v centrální části Stromovky dvě stovky netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie.

Netopýři si za své společné zimoviště vybrali větrací šachtu starého cihlového domu v Praze-Libni, ze zimního spánku je ale začátkem února předčasně vytrhla rekonstrukce jednoho z bytů. V záchranné stanici, kterou spravují Lesy hl. m. Prahy, pak museli přečkat do doby, než se venku oteplí.

Součástí akce bude krátké seznámení s životem netopýrů a problematikou jejich ochrany a také ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné i pro člověka.

Objevili je při bourání

Početná skupina netopýrů se do záchranné stanice dostala 5. února letošního roku. Jejich zimoviště objevili obyvatelé bytu při bouracích pracích. Původní zpráva zněla, že ve větrací šachtě je asi desítka netopýrů, přivolaní pracovníci záchranné stanice však nakonec z napůl rozbourané zdi vedoucí do šachty vyprostili celkem 199 rozespalých netopýrů. Někteří měli drobné oděrky, jeden si zlomil křídlo, většina z nich ale naštěstí neutrpěla žádnou větší újmu. Ve stanici je proto přesunuli do chladného a bezpečného prostoru, aby mohli v klidu pokračovat v zimním spánku a načerpat síly na jaro.

[related-post id=“5578″]

Stromovku mají netopýři rádi

Celá kolonie bude vypuštěna ve Stromovce, kde se netopýrům velmi dobře daří. Žije zde až 9 druhů, nejčastěji se tu vyskytuje netopýr parkový a právě netopýr rezavý. Netopýři mají v parku dostatek potravy a možností k úkrytu. Pracovníci Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy jim tam navíc před třemi lety nainstalovali pět speciálních dřevocementových budek, které připomínají jejich skrýše, dutiny a štěrbiny starých stromů. Přítomnost netopýrů ve Stromovce stejně jako na dalších místech v pražské přírodě je pravidelně monitorována s účastníky večerních exkurzí Za pražskými netopýry, které Lesy hl. m. Prahy pořádají pravidelně na jaře a na podzim.

Zima byla pro netopýry náročná

Letošní zima nebyla náročná jen pro netopýří kolonii z Libně. Od 1. ledna do 18. března 2018 přijala Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy již 302 netopýrů, což je absolutní rekord v porovnání s předchozími lety. Za stejné období v roce 2017 stanice přijala 61 netopýrů (z toho 40 v jedné kolonii), v roce 2016 26 netopýrů (z toho 11 v jedné kolonii) a v roce 2015 pouhých 19 netopýrů.

[related-post id=“6812″]

Na vině je mimo jiné pravděpodobně charakter letošní zimy – nejprve bylo teplo, které mohlo netopýrům ztěžovat usínání, ale které zároveň nebylo dost velké na to, aby sehnali dostatek potravy, poté přišly tuhé mrazy, které mnohé netopýry vyhnaly z jejich úkrytů. Většina netopýrů, kteří se do záchranné stanice zvláště v posledních dnech dostali, byla nesmírně vyhublá a velmi zesláblá.

X Zavřít