Visegrádský Pakt svobodných měst se rozšířil o velké světové metropole

23. září 2021 ∙ 11:11
PražskýDEN.cz
K Paktu svobodných měst se připojila VídeňFoto: Unsplash

Iniciativa hlavních měst Visegrádské čtyřky, Pakt svobodných měst, získala dalších dvacet signatářů. K Praze, Budapešti, Bratislavě a Varšavě se vedle evropských metropolí včetně Vídně přidalo i Los Angeles a Tchaj-pej.

Pakt svobodných měst znamená demokracii, svobodné volby a ochranu menšin před diskriminací a stojí proti vyprazdňování právního státu a populistickému nacionalismu, uvedla vídeňská radnice důvody, proč se rozhodla k Paktu připojit.

„Pro mne je právě v současné politické situaci plné velkých změn a výzev důležité podepsat tento Pakt a tím ještě jednou zdůraznit, že město Vídeň se zasazuje o lidská práva, otevřenost světu a toleranci – a především také o demokracii a svobodu,“ prohlásil vídeňský starosta Michael Ludwig, který Pakt podepsal elektronicky.

[related-post id=“26598″]

Společně s Vídní k Paktu přistoupilo dalších dvacet měst. Jsou mezi nimi například Amsterdam, Barcelona, Florencie, Frankfurt, Londýn či Paříž, ale také Los Angeles a Tchaj-pej.

Část představitelů se sešla na summitu v Budapešti 16. září. Pakt svobodných měst společně iniciovala hlavní města států Visegrádské čtyřky. Praha, Budapešť, Bratislava a Varšava společnou deklaraci uzavřely v prosinci 2019.

X Zavřít