Vláda si zahrávala se zdravím občanů. Řešení je teď v našich rukách, říká primátor Hřib

21. září 2020 ∙ 15:52
Kristián Vích
Foto: Facebook.com / Zdeněk Hřib

Primátor Zdeněk Hřib vydal prohlášení, ve kterém kritizuje premiéra Babiše z nedodržování vlastních nařízení. Zároveň vyzývá občany, aby důsledně dodržovali všechna opatření proti dalšímu šíření nákazy.

Turbulentní den na české politické scéně pokračuje. Ráno oznámil rezignaci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, hned odpoledne jmenoval prezident Zeman novým ministrem resortu Romana Prymulu. Vláda mezitím znovu aktivovala Ústřední krizový štáb, který má jednat dnes odpoledne. A ve večerních hodinách se očekává projev premiéra Babiše k národu. Vyjádření k současné situaci vydal odpoledne i pražský primátor Zdeněk Hřib. Metropole je v současnosti zdaleka nejvíce postiženým regionem v republice.

„Podle počtu nových případů na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dnů jsme nyní po Španělsku druhou nejhorší zemí v Evropě. A Praha je na tom hůř, než jaký je celorepublikový průměr u nás,“ píše v úvodu svého prohlášení primátor a dodává, že nás nyní nespasí populistická gesta.

„Je nutné naslouchat odborníkům. Naše vláda si bohužel zahrávala se zdravím svých občanů a nedodržovala svá vlastní opatření. Premiér přeci nemůže občany vyzvat k tomu, aby nikam necestovali, a pak sám odjet do zahraničí na dovolenou. Po setkání s nakaženým by pak měl jít do karantény a nikoliv na focení do kampaně. Takové chování politiků těžko může motivovat lidi k osobní odpovědnosti,“ píše Hřib.

Zahlcení zdravotního systému

Primátor v prohlášení také varuje před možným zahlcením zdravotního systému. Problémem by mohl být moment, kdy se ve velkém začne šířit nákaza i mezi lékaři a zdravotnickým personálem. Podle údajů České lékařské komory bylo k 19. září v celém Česku celkem 259 aktuálně nakažených lékařů, 433 aktuálně nakažených sester a 416 ostatních zástupců zdravotnického personálu. Na počátku září to přitom bylo pouze 27 lékařů, 64 sester a 41 ostatních pracovníků.

„Zdravotnictví pod takovým tlakem pak stěží bude zvládat další nemoci, které s koronavirem nezmizely. Proto musíme zpomalit šíření koronaviru jednoduchými opatřeními, které zabrání vypnutí ekonomiky a dalším dluhům. Ještě se to dá zvládnout. Dodržujte 3R! To znamená: dodržujte rozestupy, noste roušky a dezinfikujte si ruce. Obzvláště dezinfekce se často podceňuje, přitom toto jednoduché opatření má opravdu smysl! Nainstalujte si také aplikaci eRouška, která vás dokáže upozornit, když se potkáte s nakaženým. Funguje tím lépe, čím více lidí ji bude používat,“ nabádá primátor.

Podle Zdeňka Hřiba je nyní odpovědnost a ohleduplnost každého člověka nejlepší zbraní proti koronaviru. „Mějme to na paměti. Nikdo z nás už si totiž nepřeje další uzavření ekonomiky a další zákazy. Je to v našich (desinfikovaných) rukách,“ uzavírá.

X Zavřít