Výstavu o Miladě Horákové poničili neznámí vandalové

10. srpna 2020 ∙ 10:52
Kristián Vích
Foto: MČ Praha 1

Zatím neznámí vandalové poničili v noci z neděle na pondělí venkovní výstavu v parku Kampa. Veřejně přístupné panely připomínaly osudy Milady Horákové a dalších obětí vykonstruovaného politického procesu z 50. let.

Expozici, která mimo jiné mapuje život Milady Horákové, její protinacistickou činnost a aktivní působení ve veřejném životě po skončení druhé světové války, připravilo za podpory Prahy 1 Museum Kampa k 70. výročí její justiční vraždy.

„Odsuzujeme tento vandalský čin a věříme, že jeho pachatel bude co nejdříve odhalen a potrestán. Je to bezprecedentní útok na památku a odkaz Milady Horákové,“ říká starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Zveřejnil(a) Praha 1 dne Pondělí 10. srpna 2020
Zveřejnil(a) Praha 1 dne Pondělí 10. srpna 2020

K zatčení Milady Horákové došlo 27. září 1949. Veřejný „politický“ proces s ní a jejími dvanácti kolegy probíhal od 31. května do 8. června 1950 a byl zinscenován komunisty po vzoru sovětských procesů ve 30. letech.

Milada Horáková byla komunistickým režimem na základě vylhaných obvinění odsouzena k smrti. Poprava oběšením proběhla na dvoře pankrácké věznice časně ráno 27. června 1950. Nepomohly ani žádosti o milost u prezidenta Gottwalda od řady světových osobností jako byl třeba Albert Einstein nebo Winston Churchill.

[related-post id=“31281″]

Popravu právničky a poslankyně Milady Horákové si Museum Kampa připomíná každoročně vzpomínkovou akcí, která byla letos doplněna právě i venkovní výstavou v parku Kampa podél cesty, která spojuje Museum Kampa a Werichovu vilu.

X Zavřít