Zápach z úst může mít nejrůznější příčiny. Jak se s ním vypořádat?

4. března 2019 ∙ 11:00
Tereza Běhalová
Foto: Archiv

Nepříjemně páchnoucí dech může být velký společenský trapas, o kterém ale mnoho lidí často ani netuší. Tzv. halitóza má nejrůznější příčiny a někdy dokonce signalizuje špatný zdravotní stav. Jak předejít pomluvám a mít čistý a svěží dech? Posviťme si na nejčastější příčiny halitózy a jejich řešení.

Právě jste se probudili

Během spánku zpomaluje produkce slin, které hydratují a čistí ústní dutinu. Ranní „dračí dech“ mají na svědomí bakterie, které se přes noc přemnožily. Spolehlivě je zlikviduje kvalitní ústní voda.

Dýcháte ústy

Mnoho lidí má tendenci dýchat ústy, například při sportu nebo při ucpaném nose. Díky tomu ale sliny vysychají a opět dochází k přemnožování bakterií. Proto dbejte na pitný režim a vodu na patře před polknutím patřičně poválejte.

Držíte drastickou dietu

Pokud se snažíte radikálně zhubnout, tím nejméně vhodným způsobem je hladovění a drastická dieta s nízkým příjmem sacharidů. Tělo je nuceno štěpit tuky, přičemž vznikají chemické látky zvané ketony. Ty následně způsobují, že dech nepříjemně páchne po acetonu. I při dietě musí být váš jídelníček pestrý. Úplným vynecháním vybraných látek si koledujete o řadu dalších zdravotních komplikací.

Kouříte a pijete alkohol

Cigarety podporují množení bakterií v ústech, které způsobují zápach, ale také snižují produkci slin. Pokud hodně pijete alkohol, produkce slin se rovněž snižuje a zápach z úst zesílí díky zvýšené činnosti jater, které alkohol rozkládají. Přestat kouřit a nadměrně pít alkohol je tedy 

Máte neléčenou cukrovku

Tento případ bývá velmi vzácný a vyskytuje se obvykle u lidí s cukrovkou I. typu. Pokud váš dech začne nasládle zapáchat, může to znamenat blížící se diabetickou ketoacidózu, což je stádium, kdy je přímo ohrožen život pacienta.

Berete specifické léky

Některé druhy antihistaminik, diuretik, léků proti bolesti svalů a antidepresiva mohou způsobit, že ústní dutina neprodukuje dostatek slin. I zde proto platí, že je potřeba dodržovat pravidelný pitný režim.

Máte zubní kaz

Čím větší zubní kaz, tím více bakterií se na něm uchytí. Ty pak budou způsobovat pronikavý zápach z úst. Nepodceňte pravidelné prohlídky u zubaře, dejte si opravit zubní kazy a pravidelně o svůj chrup pečujte. Nedostatečná ústní hygiena rovněž prospívá bakteriím, které při rozkládání částeček jídla uvolňují nepříjemné páchnoucí plyny.

X Zavřít