„Že se na to nevys…“ Muzeum nočníků a toalet končí kvůli EET a byrokracii

5. února 2018 ∙ 12:22
PražskýDEN.cz
Majitelé muzea Jan a Renáta Sedláčkovi.
Majitelé muzea Jan a Renáta Sedláčkovi.Foto: Muzeum historických nočníků a toalet

Pražské Muzeum historických nočníků a toalet ukončí k poslednímu únoru svůj provoz. Majitelé k tomuto kroku přistoupili kvůli stále narůstající byrokracii.

Unikátní muzeum se může pochlubit sbírkou 1 800 nočníků, od obyčejných až po ty, které svým dekorem připomínají spíš přepychové polévkové mísy a omáčníky. Unikátní kolekci tvoří například nočníky hotelové a lodní, které byly vyráběny v malých sériích pro zadavatele, dámské nočníky bourdaloue, pánské a dámské urinály, chlapecké nočníky, francouzské svatební nočníky, které sloužily pouze k přípravě sladkého svatebního pokrmu, propagandistické nočníky s podobiznami nenáviděných vládců.

Mezi další zajímavé exponáty patří toaletní truhlice, křesla, židle a taburetky, cestovní toaletní truhly, jeden z prvních chemických záchodů z USA, splachovací záchody s bohatým dekorem tlačeným i malovaným, replika barokního záchodu z mostu, nejrůznější bidety a pisoáry.

Od března už jen virtuálně

Tohle můžete na vlastní oči vidět už jen do konce února. Od příštího měsíce bude Muzeum historických nočníků a toalet provozováno výhradně v elektronické podobě, bude nabízena virtuální 3D prohlídka, e-katalog, kde budou jednotlivé exponáty dostupné s detailními popiskami v české a anglické verzi, e-exkurze s pracovními listy pro školy, e-shop se stylovým zbožím a e-kniha.

„Rozhodnutí pro změnu podoby provozu privátního Muzea nebylo lehké, ale pro soukromý neziskový subjekt, který nevyužívá žádných dotací a veškeré náklady hradí z vlastních zdrojů je stávající situace velmi náročná. Navíc je zatěžován nebo v budoucnosti ještě bude dalšími administrativními překážkami či regulativy, např. EET od 1. 3. 2018, nebo nesmyslnými postupy ohledně reklamy ze strany MHMP,“ říkají majitelé sbírky a muzea Renáta a Jan Sedláčkovi.

Z muzea bude kavárna

Stávající prostory v Michalské 1, Praze 1 jsou komerčně zajímavé pro jiné ziskové podnikatelské aktivity, např. kavárníky a restauratéry a jejich nabídku nešlo odmítnout. Zdroje získané pronájmem umožní sbírku a badatelskou činnost v této oblasti lidské hygieny dále rozšiřovat. Návštěvníci si mohou do stávajících prostor přijít vypít dobrou kávu a unikátní sbírkou se v nové elektronické podobě nadále procházet.

[related-post id=“5254″]

Kompletní sbírka exponátů bude v dalším období nadále kultivována jako soukromá. Nabízená bude přednášková činnost s možností předvedení exkluzivních předmětů muzejního charakteru. Připravena bude spolupráce na krátkodobých výstavách a zápůjčky exponátů jiným muzeím nebo institucím tak jako dosud.

X Zavřít