Zeman je zrádce a odpudivá postava dějin, říká Miroslava Němcová

10. března 2021 ∙ 17:34
Kristián Vích
Prezident Miloš ZemanFoto: Pražský hrad

Neobvykle ostře se do prezidenta Miloše Zemana pustila senátorka Miroslava Němcová. Hlava státu se podle ní společně s premiérem podílí na rozvratu země a patří na temnou stránku dějin.

Miloše Zemana kritizují mnozí politici kvůli jeho požadavku na odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a šéfky Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Ve středečním rozhovoru pro Parlamentní listy je prezident označil za největší překážky pro dovoz ruské vakcíny Sputnik V do České republiky. Zeman také dodal, že skončit by měl i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Veřejně prohlašuji, že Miloš Zeman je zrádcem naší země. Jeho činy a spojenectví s Andrejem Babišem řízeně vedou k rozvratu české společnosti. Nikdy neprojevil snahu být autoritou, která spojuje, nikdy nevynechal příležitost být papalášem, který ničí a rozbíjí. Jeho motivací není zájem společnosti, její šance na uzdravení a prosperitu. Jeho zájmem je návrat k východním pořádkům, nástrojem je vzbuzování nenávisti. Patří na temnou stránku dějin naší země, řadí se k těm nejodpudivějším figurám. Těmi se sám obklopuje a získává od nich moc k destrukci ústavních principů, k osobní mstě, k prosazení velezrádných zájmů ve prospěch Ruska a Číny,“ napsala senátorka Miroslava Němcová (ODS) na svém Facebooku.

Spor kvůli vakcínám

Prezident Zeman dlouhodobě prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny proti nemoci covid-19. Ministr Blatný ale opakovaně prohlásil, že bude trvat nejprve na jejich schválení v rámci Evropské unie, stejně jako tomu bylo i v případě ostatních nyní používaných očkovacích látek.

Zeman schytal kritiku i od dalších opozičních politiků. „Nepřijatelné, aby prezident požadoval odvolání Blatného, který nejde na ruku zájmům Ruska a Číny a odmítá nestandardní postup v případě výjimky pro vakcíny. Devadesátky už skončily! Na Hradě si toho ještě nevšimli, k šípku ať už jdou ti co nehájí naši bezpečnost a naše zájmy!“ poznamenal na Twitteru poslanec Marian Jurečka za KDU-ČSL.

A přidal se i předseda Pirátů Ivan Bartoš: „Pan prezident na to rád zapomíná, ale nemá pravomoc k tomu odvolávat ministry. O otázkách vakcín pak musí rozhodovat odborníci, ne politici. Nejdůležitější musí být ochrana zdraví občanů: proto v ČR musí být využívány vakcíny, které prošly řádným evropským schvalovacím procesem.“

„Není to velezrada, nebojte se a neberte to vážně. Je to jenom výrok choromyslného starce v pokročilém stadiu demence. Příště u prezidentské volby lépe přemýšlejme,“ dodal pak bývalý poslanec Miroslav Kalousek.

Do konce druhého mandátu prezidenta Zemana zbývají necelé dva roky.

X Zavřít