Zemřela lední medvědice Bora z pražské zoo. Veterináři museli provést eutanazii

29. srpna 2019 ∙ 02:50
Kristián Vích
Bora se dožila úctyhodného věku.Foto: Zoologická zahrada hl. m. Prahy

Pražská zoologická zahrada přišla o jedno ze svých ikonických zvířat. Samice ledního medvěda Bora musela být ve věku nedožitých 33 let utracena. Už na počátku letošního roku ji trápily projevy stáří, které vygradovaly toto úterý.

Nowaya – Bora, které ale nikdo neřekl jinak než Bora, přišla do Zoo Praha ze Dvora Králové v září 1997. V Praze tvořila trio s dcerou Bertou, kterou přivedla na svět v roce 2003, a samcem Tomem, jenž přicestoval z Brna v roce 2009.

Lední medvědi se ve volné přírodě dožívají průměrně 26 let. Na Boře byly známky stáří patrné již od počátku tohoto roku, kdy nejspíš prodělala mrtvici. Její stav se tehdy sice podařilo ošetřovatelům stabilizovat, ale v úterý náhle ochrnula na pravou část těla, pravděpodobně následkem další mrtvice.

I přes další medikaci a veškerou potřebnou péči nebyla šance na zlepšení, takže veterinář musel provést eutanazii, uvedla Zoo Praha na svém Facebooku.

„S Borou jsem v zoo strávila 22 let a jsem za to velmi ráda. Byla to klidná medvědice, ale uměla si prosadit svou a milovala jídlo, pro které by udělala skoro cokoliv. To, že jsem se mohla podílet i na odchovu její dcery Berty, považuji za velké štěstí,“ zavzpomínala na Boru její vrchní chovatelka Denisa Zběhlíková.

X Zavřít