Babiš vystoupí s projevem k národu. Ve hře je vyhlášení nouzového stavu

21. září 2020 ∙ 11:43
Kristián Vích
Foto: Facebook Andreje Babiše

Premiér Andrej Babiš se chystá v pondělí večer přednést projev určený občanům České republiky. Týkat se zřejmě bude aktuální situace kolem epidemie koronaviru.

Záměr přednést projev ohlásil premiér ve svém pravidelném nedělním videohlášení na sociálních sítích. „Dnes to bude velice stručné, některé z vás potěším, některé z vás zklamu. Zkrátka Čau lidi nebude. Zítra večer vám chci něco důležitého říct a řeknu to v televizi,” řekl ve videu Babiš.

Obsah projevu zatím není jasný. Premiér se ale nejspíš vyjádří k aktuálnímu vývoji epidemie koronaviru, která v posledních dnech v Česku nabírá na síle. Není vyloučeno, že oznámí nová plošná opatření. Ve hře je uzavření škol nebo plošné nošení roušek, a to včetně venkovních prostor.

Bude nouzový stav?

Mnozí uživatelé na sociálních sítích spekulují, že premiér znovu vyhlásí nouzový stav, nebo dokonce tzv. „lockdown“ – povinnou celostátní karanténu, ve které je v těchto dnech Izrael. V takovém případě by pak nejspíš mohlo dojít i k odkladu krajských a senátních voleb, které se mají konat 2. a 3. října.

Nouzový stav platil v Česku už na jaře během první vlny pandemie. Zastáncem opětovného zavedení je i budoucí ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě zvažovat stav nouze,“ prohlásil Prymula v nedělním pořadu Partie na TV Prima.

Roman Prymula bude do ministerského úřadu jmenován zřejmě už v úterý. Dosavadní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil rezignaci v pondělí ráno.

X Zavřít