Babišův předvolební faul. Pirátům vyčítá zdražení MHD, jeho primátoři ale udělali to samé

2. srpna 2021 ∙ 14:47
Kristián Vích
Andrej Babiš
Premiér České republiky Andrej BabišFoto: Úřad vlády ČR

Předvolební kampaň je v plném proudu a premiér Andrej Babiš znovu okopává kotníky svému největšímu rivalovi – Pirátské straně. Vyčítá jí zdražení jízdného v pražské MHD. Už ale zamlčuje několik důležitých skutečností.

„Čau lidi, právě dneska vám Piráti zdražili MHD v Praze a ve Středních Čechách. Já jsem naopak prosadil slevu na jízdné a hnutí ANO tento týden prosadilo další navýšení důchodů,“ napsal v neděli na svůj Facebook Andrej Babiš.

Výrok je značně zavádějící a tak trochu i nefér. Počínaje 1. srpnem sice opravdu zdražily jednorázové jízdenky v pražské MHD, ovšem ceny měsíčních, čtvrtletních a ročních kuponů zůstávají zachovány. Většiny Pražanů se tedy zdražení nijak nedotkne. Roční kupón vyjde běžného občana na 3 650 Kč, což je přesně 10 Kč za den.

Na premiérův status zareagoval primátor Zdeněk Hřib: „Tohle je opravdu od Vás trapné. Proč neřeknete celou pravdu? Pravda totiž je, že hnutí ANO zdražuje jízdné lidem v regionech. V roce 2020 zdražili jednorázové jízdenky vaši primátoři v Ostravě i Olomouci, a to o cca 20 %. V Opavě a Ústí nad Labem také zdražili vaši primátoři jednorázové jízdenky v roce 2019. Váš primátor v Českých Budějovicích v roce 2017 zrušil levnější jízdenky.“

Objektivně vzato patří pražská MHD svou kvalitou k nejlepším na světě. Každá dobrá služba ale něco stojí a ceny jednorázového jízdného se nezvyšovaly od roku 2011. Praha navíc s účinností od 1. srpna zlevňuje jízdné pro lidi ve hmotné nouzi a senioři a děti jezdí také stále zdarma.

„Pokrytectví pana premiéra v praxi. Navíc pan premiér si opravdu nemůže na cenu jízdného v Praze stěžovat. Jakožto senior nad 65 let totiž jezdí gratis,“ dodal primátor Hřib.

Skutečně si PR stratégové pana premiéra myslí, že tento předvolební faul zabere? Bohužel nezbývá než konstatovat, že nejspíš ano. Vzhledem k jejich nepopiratelným zkušenostem a talentu totiž moc dobře vědí, co dělají.

X Zavřít