Centrum Prahy opět oživí flašinetáři z celé republiky

10. srpna 2020 ∙ 01:00
PražskýDEN.cz
Foto: Národní muzeum

Začátek srpna patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum letos přichystalo už 7. ročník festivalu Flašinet žije!, který se uskuteční v úterý 11. srpna 2020. Pouliční umělci z různých koutů České republiky a Slovenska oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů.

Festival začne v 10:00 koncertem v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, kdy barokní chrám rozezvučí tóny sakrální a klasické hudby. Ve 14:00 budou na náměstí Na Kampě u Karlova mostu k poslechu improvizovaná vystoupení flašinetářů. Kolemjdoucím tak nabídnou atmosféru pouličního umění ve své původní podobě.

Velkolepým završením festivalu bude večerní koncert v Českém muzeu hudby. To se přesně v 19:00 rozezní mohutným zvukem velký pouťový orchestrion ze stálé expozice muzea. Na programu večerního koncertu budou jak tradiční české písně, tak oblíbené melodie světových skladatelů. Nebude chybět například Ta naše písnička česká, Dvořákova Humoreska nebo Pachelbelův Canon in D.

Na závěr si návštěvníci vyzkouší hru na nástroj, zeptají se flašinetářů na to, co je zajímá, a zblízka si prohlédnou nejrůznější druhy flašinetů. O tom, že tradice flašinetů stále žije, posluchače přesvědčí například flašinet značky Kameník vyrobený v roce 1920 v Praze. Majitel ho u příležitosti festivalu zrestauroval a po 100 letech od svého vzniku se rozezvučí právě v tento den.

Během celého dne bude pro návštěvníky zdarma otevřené České muzeum hudby a jeho stálá expozice, jejíž součástí je například i hrací strojek hráče na banjo nebo právě velký pouťový orchestrion.

X Zavřít