Centrum Prahy opět oživí flašinetáři z celé republiky

Kam vyrazit v PrazePražskýDEN.cz10. srpna 20202 minuty čtení

Foto: Národní muzeum

Začátek srpna patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum letos přichystalo už 7. ročník festivalu Flašinet žije!, který se uskuteční v úterý 11. srpna 2020. Pouliční umělci z různých koutů České republiky a Slovenska oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů.

Festival začne v 10:00 koncertem v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, kdy barokní chrám rozezvučí tóny sakrální a klasické hudby. Ve 14:00 budou na náměstí Na Kampě u Karlova mostu k poslechu improvizovaná vystoupení flašinetářů. Kolemjdoucím tak nabídnou atmosféru pouličního umění ve své původní podobě.

Velkolepým završením festivalu bude večerní koncert v Českém muzeu hudby. To se přesně v 19:00 rozezní mohutným zvukem velký pouťový orchestrion ze stálé expozice muzea. Na programu večerního koncertu budou jak tradiční české písně, tak oblíbené melodie světových skladatelů. Nebude chybět například Ta naše písnička česká, Dvořákova Humoreska nebo Pachelbelův Canon in D.

Na závěr si návštěvníci vyzkouší hru na nástroj, zeptají se flašinetářů na to, co je zajímá, a zblízka si prohlédnou nejrůznější druhy flašinetů. O tom, že tradice flašinetů stále žije, posluchače přesvědčí například flašinet značky Kameník vyrobený v roce 1920 v Praze. Majitel ho u příležitosti festivalu zrestauroval a po 100 letech od svého vzniku se rozezvučí právě v tento den.

Během celého dne bude pro návštěvníky zdarma otevřené České muzeum hudby a jeho stálá expozice, jejíž součástí je například i hrací strojek hráče na banjo nebo právě velký pouťový orchestrion.

Nepřehlédněte

Vyšehrad na týden ožije festivalem nového cirkusu a hudby • Už v pátek 17. května vypukne na pražském Vyšehradě první ročník Open Air festivalu, který pořádá známý soubor Losers Cirque Company. V průběhu sedmi večerů nabídne spojení novocirkusového umění s hudbou a dalšími disciplínami.

Národní muzeum přibližuje kazašskou historii a kulturu • Zajímáte se o kazašskou historii a kulturu a rádi byste se o ní dozvěděli něco víc? Nebo byste si jen chtěli prohlédnout vzácné artefakty i běžné předměty, které ukazují osobitost nomádských kultur Střední Asie od 8. století př.n.l. až do počátku 20. století? Pak si určitě nenechte ujít novou výstavu Centrálního státního muzea republiky Kazachstán s názvem Historie a kultura kazašské stepi, která je k vidění od 17. září letošního roku v Historické budově Národního muzea.

Festival United Islands of Prague oživí o víkendu centrum města • Během nadcházejícího víkendu 25. až 26. června se Střelecký ostrov, Kampa, Dětský ostrov a Janáčkovo nábřeží promění v hlavní centrum kulturního dění v Česku.

Flašinet žije! Do Prahy se opět sjedou flašinetáři z celé Evropy • Národní muzeum letos opět přichystalo mezinárodní setkání flašinetářů s názvem Flašinet žije!, které se uskuteční v úterý 13. srpna. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí již pošesté centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní v 10:00 v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, ve 14:00 na Kampě u Karlova mostu a v 19:00 v Českém muzeu hudby.

Osobnost novináře Julia Fučíka přibližuje nová výstava ReporTvář • Národní muzeum otevírá ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů novou výstavu s názvem ReporTvář Julia Fučíka, která bude k vidění od 21. srpna do 31. října 2020 v Národním památníku na Vítkově. Slovní hříčka v názvu výstavy odkazuje na její dvě hlavní linie: Reportáž, psanou na oprátce a vizuální prezentaci Julia Fučíka ve veřejném prostoru.

Enrique Iglesias v Praze oslaví narozeniny velkolepým koncertem • Španělská popová megastar Enrique Iglesias se vrací do Prahy! 8. května zde svým speciálním koncertem v O2 areně oslaví narozeniny, uspořádá tak pravděpodobně největší narozeninovou party v české historii. Majitelé první tisícovky vstupenek navíc soutěží o setkání s ním.

Enrique Iglesias koncertoval v Praze naposledy v prosince 2016.

Dějiny ženské emancipace v českých zemích představí nová výstava v Náprstkově muzeu • Letos uplyne přesně 100 let od chvíle, kdy bylo ženám v českých zemích poprvé uděleno volební právo. Při této příležitosti otevírá Národní muzeum v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur novou výstavu s názvem Vlastním hlasem, která prostřednictvím příběhů vybraných žen zachycuje vývoj ženské emancipace od 19. století po současnost.

Dead Can Dance se příští rok znovu vrátí do Prahy • Žánrově nezařaditelní Dead Can Dance ohlašují návrat do Prahy. Jedna z nejpozoruhodnějších formací hudební historie posledních čtyř dekád vystoupí v sobotu 27. a v neděli 28. března 2021 v Kongresovém centru Praha.

Zpěvák Ed Sheeran přijede do Prahy. Očekává se enormní zájem fanoušků • Populární britský zpěvák a skladatel Ed Sheeran, čerstvý držitel Řádu britského impéria, zavítá v červenci 2019 do Prahy. Očekává se obrovský zájem fanoušků.

Osudy dánských Židů v Terezíně přiblíží přednáška v Národním muzeu • V českém povědomí ne příliš známé téma dějin dánských Židů deportovaných a vězněných v terezínském ghettu v letech 1943-45 a osvobozených díky stálému tlaku dánských úřadů přiblíží přednáška odborníka na dějiny nacismu a holokaustu prof. Therkela Strædeho. Veřejnosti zdarma přístupná přednáška se uskuteční v Historické budově Národního muzea ve čtvrtek 3. října od 15 hodin.

Jak funguje DNA? Národní muzeum otevřelo výstavu Doba genová • Jak vlastně vypadá DNA a jakým způsobem se získává v laboratoři? A k čemu je její výzkum užitečný v muzejnictví? Nejen na tyto otázky se snaží odpovědět nová výstava s názvem Doba genová, která je k vidění od 19. července v Nové budově Národního muzea.

Ed Sheeran přidá v Praze druhý koncert. Vstupenky na první se vyprodaly za hodinu • Když byl v minulém týdnu ohlášen pražský koncert populárního zpěváka Eda Sheerana v Praze, bylo hned jasné, že ani kapacita letiště v Letňanech nebude všem jeho českým fanouškům stačit.

Největší hudební hvězdy světa přijedou příští rok do Prahy. Na tyhle všechny se můžete těšit • Elton John, Ed Sheeran, Muse, Phil Collins, Bobby McFerrin, Bastille, Twenty One Pilots nebo Michael Bublé. To jsou jen některé z hvězd hudebního nebe, které v příštím roce zavítají do České republiky. Přinášíme vám kompletní přehled špičkových světových umělců, na které se Praha v příštím roce těší.

Automat s lidským srdcem rozezní v pondělí pražské ulice • V době, kdy nám odosobněné automaty již umí prodat skoro všechno, se v Praze objeví v pondělí 4. června již po páté jeden z nejživějších a nejsympatičtějších automatů světa, pražský Zpěvomat. Čarovný nástroj, který je poháněn otevřeností, láskou k hudbě a talentem mnoha nadšenců se opět rozezní v odpoledních hodinách prvního červnového pondělí na náměstí Míru, Karlově náměstí, Andělu, Jungmannově náměstí a Hradčanské. „Skupinky zpívajících pod vedením zkušených muzikantů-lektorů nabídnou chodcům na pár minut vytržení z každodenního shonu a rutiny a osloví je tím nejpřirozenějším způsobem - lidským hlasem,” říká zakladatelka Zpěvomatu Ridina Ahmedová a dodává: „Možnost usednout na židli a nechat si zazpívat vybranou skladbu je v dnešní přetechnizované, odosobněné a komplikované době nepříliš častá šance na chvilku klidu, usebrání se, či jen zážitek prosté sdílené radosti z hudby.” Lektory hudebních entuziastů, kteří v Praze vdechnou život Zpěvomatu, letos budou Jaro Cossiga a Jana Puterová, tedy tandem špičkového beatboxera a vokalistky ze souboru Kriskros a capella, dále balkánská zpěvačka a pianistka s velikým hlasem Aida Mujačić, pouliční živel, zpěvačka a divadelnice, milovnice loopstationu Alžběta Nováková, jazzová diva a členka a capella sextetu Skety Alice Bauer či Antonie Nyass, členka Yellow Sisters a sbormistryně projektu Řeky. Kde a kdy? 15:30-18:00 – Náměstí Míru (Jaro Cossiga a Jana Puterová) 14:30–17:00 – Anděl (Aida Mujačić) 15:00–17:30 – Jungmannovo náměstí (Alžběta Nováková) 15:00–17:30 – Hradčanská (Alice Bauer) 14:30–17:00 – Karlovo náměstí (Antonia Nyass)

Národní muzeum bude mít o víkendu otevřeno zdarma • Národní muzeum zahajuje oslavy 200 let svého založení otevřením dveří dokořán. O víkendu 14.–15. dubna 2018 budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si zdarma nejen celou řadu expozic a výstav Národního muzea, ale i nahlédnout do jindy uzavřených prostor a seznámit se zajímavostmi z práce muzejních odborníků. Národní muzeum patří k nejstarším institucím naší země. Přesně před 200 lety, dne 15. dubna 1818 skupina osvícenských šlechticů podepsala provolání o založení tzv. „Vlasteneckého muzea“. Následně dosáhli toho, že se roku 1820 dostalo muzeu potvrzení vídeňské vlády i panovníka. Vznikla Společnost vlasteneckého muzea v Čechách, jejímž prvním předsedou se stal hrabě Kašpar Maria Sternberg. V základech muzea byl silný a upřímný patriotismus, vztah k historické vlasti a především vize uchovávání přírodního i historického bohatství. Tento odkaz si muzeum udrželo v nepřetržitém vývoji celých dvou staletí. Ve svých dějinách bylo centrem českého národního života, místem vzdělanosti i historickým mementem dějin 20. století, jako např. v roce 1968. Dnes je Národní muzeum největším muzeem České republiky, uchovává přes 20 milionů sbírkových předmětů a má pod svou správou 15 pražských i mimopražských objektů, ve kterých představuje stálé expozice i tematické výstavy. „Národní muzeum již 200 let pomáhá poznávat svět a odkrývat jeho tajemství. Již dvě století je též jedním ze symbolů naší vlasti. Při oslavách našich narozenin však nechceme jen nostalgicky vzpomínat na historii, ale naopak i ukázat čím je naší společnosti Národní muzeum užitečné dodnes. Ukázat, že jsme moderní instituce a s dveřmi dokořán pro všechny naše návštěvníky. Proto jsme na tento rok připravili celou řadu zajímavých akcí pro širokou veřejnost, které vyvrcholí otevřením Historické budovy Národního muzea 28. října 2018,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Podrobnosti o víkendové akci najdete na webu www.nm.cz/200let.

Národní muzeum.

Obratlovci měli zuby dříve, než se myslelo. Dokazují to pražské zkameněliny • Moderní technologie a nový výzkum zkamenělin z jihozápadního okolí Prahy, které jsou součástí sbírek Národního muzea, zásadně mění pohled na evoluci zubů. Vědci totiž objevili zuby u zkamenělin dávných čelistnatých obratlovců (akantotoracidů) starých 409 milionů let. Až doposud se zuby u těchto živočichů nikdy dříve nenašly a předpokládalo se tedy proto, že je vůbec neměli.

Národní muzeum vystavuje vzácné poklady z numismatických sbírek • Národní muzeum otevřelo novou výstavu s názvem Poklady numismatických sbírek. Návštěvníkům představuje ty nejvzácnější mince, medaile a řády, kterými se může Historické muzeum Národního muzea pochlubit.

Americká funková legenda Kool & the Gang roztančí Prahu • V pražském Foru Karlín bude krátce před letními prázdninami pěkně horko. 26. června 2019 jej rozpálí a roztančí ikona funku - legendární Kool & the Gang. Kapela, která už půl století píše hudební historii, se proslavila songy jako Celebration, Get Down On It, Fresh, Cherish nebo Ladies Night. A je jasné, že ani po letech jejich hity nenechají nikoho v klidu a jsou nabití energií, které ani zbla neubylo. Forum Karlín tak čeká s touhle jedenáctičlennou partou obrovská taneční funky party, kterou okoření i další hosté a překvapení.

Nová výstava v Náprstkově muzeu zavede návštěvníky na Sibiř • Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur novou výstavu nazvanou Doma na Sibiři, která ukazuje Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám. Výstava se návštěvníkům poprvé otevře 6. března 2020 a bude k vidění až do konce letošního roku.

Národní muzeum představuje osobnost Milana Rastislava Štefánika • V Nové budově Národního muzea byla v úterý otevřena výstava s názvem „Milan Rastislav Štefánik: Generál-osvoboditel“. Návštěvníci se seznámí s touto výraznou osobností našich dějin a odhalí i méně známá fakta o Štefánikově životě.