Chystá se stavba Noemovy archy pro všechny druhy zvířat na planetě

19. listopadu 2020 ∙ 14:21
Ivana Kratochvílová
Vizualizace možné budoucí podoby záchranné archy pro zvířata z planety Země.Foto: Noah's Ark Africa

Britský nadšenec plánuje stavbu tisíciletí. V Jihoafrické republice by chtěl vybudovat skutečnou Noemovu archu, domov pro všechny druhy zvířat na planetě. Ambiciózní projekt však dostává závažnou trhlinu.

Světový fond na ochranu zvířat (WWF) před časem upozornil, že za posledních 50 let vymřelo na Zemi téměř 68 procent všech volně žijících zvířat. Důvodem je likvidace deštných pralesů, intenzivní zemědělství a nelegální lov.

Zbylá světová populace ptáků, savců, plazů, hmyzu, ryb a obojživelníků se přitom kvůli klimatickým změnám do konce tohoto století sníží podle odhadu vědců o další pětinu.

„Planeta vysílá varovné signály a upozorňuje na selhávání základních systémů. Od ryb v oceánech a řekách, až po včely, které sehrávají hlavní roli v zemědělství, má ničení přírody přímý vliv na výživu, bezpečnost potravin, životy a zdraví miliard lidí,“ varoval ředitel WWF International Marco Lambertini.

Novodobá archa

Znepokojující trend přiměl britského podnikatele Richarda Prinsloo Cursona k nápadu vybudovat novodobou Noemovu archu. V provincii KwaZulu Natal v Jihoafrické republice chce zřídit přírodní rezervaci o rozloze 100 kiliometrů čtverečních, kde by každý živočišný druh na planetě měl své místo.

Foto: Noah’s Ark Africa
Foto: Noah’s Ark Africa

Megalomanský projekt by podle propočtů vyšel asi na 5 miliard britských liber. A jak se zatím zdá, je tato částka až příliš vysoká. Podnikatel chce svou archu financovat z darů od nejrůznějších obchodních společností a filantropů, ale i z příspěvků od veřejnosti. Na crowdfundingovém serveru Go Fund Me se mu však zatím příliš nedaří, lidé mu k dnešnímu dni poslali pouze 160 liber.

Foto: Noah’s Ark Africa

Boj potomků o přežití

„Říše zvířat se nachází v kritickém bodě. Změna podnebí, konzumní způsob života, znečištění oceánů, lov zvířat pro zábavu a pytláctví vyhánější tisíce živočišných druhů ze Země. Kvůli budoucím generacím musíme přírodu zachovat, jinak budou naše děti muset bojovat o přežití,“ varuje Richard Prinsloo Curson.

Nadšený ochránce přírody se ovšem nevzdává. V současné době prý údajně vyjednává s mimořádně bohatými lidmi, kteří mu pomohou jeho sen zrealizovat.

X Zavřít