Dubaj otevírá největší vyhlídkové kolo na světě. Ohromuje výškou i vstupným

28. září 2021 ∙ 18:30
Tereza Běhalová
Ain Dubai na fotografii z poloviny června letošního rokuFoto: Unsplash

Metropole Spojených arabských emirátů Dubaj opět láme rekordy. V říjnu se tu pro návštěvníky otevře největší vyhlídkové kolo na světě. Svými rozměry hravě strčí do kapsy podobné atrakce v Londýně, Las Vegas nebo Singapuru.

Ropné bohatství umožnilo Dubaji proměnit se během několika posledních desetiletí v jedno z nejpozoruhodnějších měst světa. Od roku 2010 zde stojí nejvyšší budova světa Burdž Chalífa. A už letos 21. října bude mít Dubaj oficiálně další unikát – největší vyhlídkové kolo na světě.

Atrakce zvaná Ain Dubai dosahuje výšky 250 metrů. Překonává tak dosud nejvyšší vyhlídkové kolo na světě High Roller v Las Vegas, které měří necelých 168 metrů. Jen pro srovnání – London Eye v Londýně má 135 metrů a dočasné vyhlídkové kolo v pražském Podolí ještě o dalších 100 metrů méně. A ani žižkovská televizní věž nedosahuje výšky nového dubajského kola, má totiž „pouze“ 216 metrů.

Ain Dubaj na fotografii ze srpna 2021. Foto: Unsplash

Dubajský kolos vážící 11 tisíc tun má přesně 48 kajut a do každé se vejde až 40 cestujících. Naplánovat a postavit tak velkou atrakci trvalo téměř sedm let. Provozovatelé uvedli, že při jedné jízdě zvládne kolo unést až 1750 osob. Jedno otoční potrvá přesně 38 minut.

V dobrém slova smyslu ohromující je i cena za jednu jízdu, která se liší v závislosti na tom, zda si pronajmete celou kajutu, nebo vám bude stačit sdílet prostor s dalšími pasažéry. Zatímco za „obyčejnou“ jízdenku zaplatíte v přepočtu asi 800 korun, což vzhledem k parametrům zážitku není zase tak příliš, pronájem celé kabinky vás vyjde na necelých 30 tisíc. Cena jízdenek se však navíc mění podle denní doby. Při západu slunce je ještě o něco málo vyšší.

Zdroj: aindubai.com, wikipedia.org

X Zavřít