Gigantická dýně je k vidění v pražské Botanické zahradě

19. října 2021 ∙ 14:55
PražskýDEN.cz
Foto: Unsplash

Botanickou zahradu v Praze-Troji už po čtrnácté zaplnily stovky dýní. Od 15. do 31. října se tu koná akce s názvem Tajuplný dýňový podzim.

„Tato akce je další v řadě oblíbených a tradičních výstav, které u nás v botanické zahradě pořádáme. Návštěníky čeká tajuplný a strašidelný okruh, kde se mohou vyfotit, zahrát si netradičně pojaté stolní hry a dozvědět se, jaké dýně se u nás pěstují. Jedním z vrcholů expozice je gigantická dýně s rekordní váhou 175 kilo. Jedná se o největší dýni vypěstovanou v Česku. Opět se můžeme těšit na zábavný víkend plný dýní, dýňového tvoření a také na oblíbený halloweenský lampionový průvod a opékání špekáčků,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Dýně od nejmenších po rekordní

Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy, konkrétně areál Horní zahrady, který se rozprostírá za vchodem od sídliště Bohnice, zdobí různorodé plody dýní zakomponované do tajuplných a strašidelných aranžmá. Hlavní část výstavy je umístěna v expozici Severoamerické prérie a Lesa. Návštěvníci zde najdou obrovské čarodějnické klobouky, čarodějnice, strašidla a duchy. Aranžmá jsou připravena tak, aby se u nich zájemci mohli vyfotografovat. Odpočinout si lze při dýňové dámě nebo tykvových piškvorkách. Výstava představí celou škálu druhů dýní různých velikostí, tvarů a barev, například odrůdy Andělská křídla, Pink, Blue Banana a další. K vidění budou jedny z nejmenších dýní Baby Boo, ale i gigantické dýně Atlantic Giant.

Gigantická dýně v Troji

V trojské botanické zahradě se návštěvníkům představí největší česká dýně s hmotností 175 kilogramů. Váha dýně je odhadnuta na základě hmotnostních tabulek – podle velikosti a jedná se o údaje podle posledních měření pěstitele. Je to tedy největší dýně, kterou se na území Česka zatím podařilo vypěstovat. Botanické zahradě ji věnoval Jan Staněk z Horních Bludovic, který se gigantickým dýním věnuje. Kromě rekordní dýně poskytl ještě další dva giganty, které si velikostí s rekordním výpěstkem příliš nezadají. V zahraničí se každoročně konají soutěže pěstitelů těchto obrovských dýní Atlantic Giant a váha těch největších přesahuje tunu. Největší dýni na světě v roce 2021 představil italský farmář, který vypěstoval dýni o váze 1,2 tuny.

Dýňové hrátky pobaví malé i velké

O víkendu 23. a 24. října se návštěvníci trojské botanické zahrady mohou těšit na Dýňové hrátky. Ty se konají vždy od 13 do 16 hodin. Pro zájemce budou za drobný poplatek k dispozici dýně a také různé přírodniny, které se dají při tvoření využít. Děti spolu s rodiči mohou z dýní a plodů podzimu vytvářet nejrůznější aranžmá, zvířátka a všelijaké příšerky. Fantazii se meze nekladou. Svá díla si návštěvníci mohou odnést.

Halloween plný zábavy pro děti i dospělé 

V neděli 31. října budou v botanické zahradě po celé odpoledne probíhat oslavy Halloweenu. Ani letos nebude chybět strašidelná výzdoba, dekorování a dlabání dýní a opékání špekáčků, odpoledne zpestří i hudební vystoupení a děti si mohou vyzkoušet lukostřelbu. Program  začíná ve 13 hodin a v 18 hodin jej završí tradiční průvod areálem zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.

Zdroj: Tisková zpráva Botanické zahrady hl. m. Prahy

X Zavřít