Hromadná doprava v Praze bude během smogu zdarma

23. ledna 2019 ∙ 14:23
Tereza Běhalová
Smog se v Praze vyskytuje obvykle v únoru a březnu.
Smog se v Praze vyskytuje obvykle v únoru a březnu.Foto: Archiv

Náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubeček (STAN) dnes oznámil, že v případě vyhlášení smogové situace bude městská hromadná doprava v Praze zdarma.

Hlubeček návrh přednese na příštím jednání pražských radních. Magistrát v době smogu zároveň umožní zaměstnancům města a městských firem práci z domova, aby se omezil počet zbytných služebních jízd autem.

Vedení města také plánuje v únoru a březnu, kdy je největší pravděpodobnost vzniku smogu, spuštění informační kampaně. Pražany v ní bude vyzývat k minimalizace činností, které mohou smog způsobit.

Všechna tato opatření jsou náhradou za neschválený regulační řád, který měl v případě vzniku smogové situace omezit jízdy automobilů podle lichých a sudých čísel na SPZ. Na základě výsledků studie proveditelnosti a po posouzení všech dostupných podkladů se ale tento plán ukázal jako nereálný.

Se zavedením regulace nesouhlasilo Ministerstvo dopravy, Policie ČR ani Městská policie hl. m. Prahy. Negativní postoj vyjádřili také zástupci Středočeského kraje.

X Zavřít