Ilja: Originální křestní jméno plné historie

MagazínAurika Assiella20. července 20231 minuta čtení

Foto: Pixabay

Jméno Ilja je atraktivní volbou pro rodiče, kteří chtějí svému synovi dát jméno s pozitivním významem a příjemným zvukem. Je to jméno s bohatou historií a významnými nositeli, které dodává zvláštní sílu a výraznost. Pokud se pro něj nakonec rodiče rozhodnou, bude jejich potomek podle českého kalendáře slavit svátek 20. července.

Původ jména Ilja je spojen s hebrejštinou. Je odvozeno z hebrejského Elí-jjáhu a se překládá se jako „Bůh je můj pán“. Slova „él“ i „jáhu“ mají význam „Bůh“. Jméno se do češtiny dostalo z Ruska, kde bylo převzato z řeckého překladu jména Élías.

Existuje několik variant a odvozenin jména Ilja. V češtině je možné najít alternativu v podobě jména Eliáš. Mezi domácími variantami najdeme Ilek, Ilka, Iljík, Ilouš, Iloušek, Iljuša, Iljuška a další. Jméno Ilja se používá také ve slovenštině, ruštině, italštině a holandštině. V jiných jazycích se jméno objevuje jako Elias, Elías, Illés nebo Ilija.

Ilja je jméno spojené s řadou významných osobností. V českém prostředí se tímto jménem pyšnil herec Ilja Prachař, otec Davida Prachaře a dědeček Jakuba Prachaře, kteří jsou také známí ve světě herectví. Dalšími nositeli jména jsou například Ilja Bojanovský, významný český kameraman, Ilja Hurník, hudební skladatel a spisovatel, nebo Ilja Racek, herec.

Nepřehlédněte