Jak se chovat při bouřce v přírodě

19. června 2020 ∙ 15:27
Ivana Kratochvílová
Blesky umí vyčarovat úchvatné nebeské představení. Ve volné přírodě ale mohou ohrozit na životě.Foto: Unsplash.com

Letní období je časem výletů do přírody. Vyznačuje se ale i častějším výskytem prudkých bouřek. Blesky jsou smrtelně nebezpečné, ale řada lidí jejich riziko často zlehčuje a podceňuje. Víte, jak se správně při bouřce chovat, abyste ochránili zdraví a život sebe i svých blízkých?

Pokud předpověď počasí hlásí bouřky, zvažte, zda plánovaný výlet do přírody nezrušit. Pokud vás bouřka zaskočí nenadále a víte, že se blíží, snažte se najít vhodný úkryt.

Ve městě poskytnou bezpečí budovy, hlavně velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí a hromosvodem. Ve volné přírodě se můžete skrýt v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.

Nikdy pod osamělé stromy

Rozhodně se ale neschovávejte pod osamělými stromy na okraji lesa, pod převisy nízkých skal ani v malých opuštěných staveních bez hromosvodu. Velké nebezpečí představují opuštěné objekty s narušenou statikou. U nich hrozí v případě úderu blesku narušení statiky a zřícení zdiva.

V žádném případě se nezdržujte v otevřeném terénu a na vyvýšených místech. Držte se co nejdál od vodních ploch, potoků a potůčků, podmáčené půdy, osamocených stromů a železných konstrukcí (např. sloupy elektrického vedení). Při bouřce se také nikdy neopírejte o zdi a skalní stěny. Skutečný hazard se životem představuje koupání nebo plavbě na loďce.

Co dělat na holé pláni

Extrémní může být situace, kdy vás bouřka zastihne na rozlehlé holé pláni a žádný vhodný úkryt poblíž se nenachází. V takovém případě se nesnažte utéct, nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupince dalších lidí. Bouřku nejbezpečněji přečkáte v podřepu s nohama a rukama u sebe. Nikdy si ale nelehejte na zem.

Za bouřky rozhodně netelefonujte a nemanipulujte s kovovými předměty. Pamatujte, že bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km – rozdíl mezi bleskem a hřměním to dělá zhruba 9 sekund. V bezpečném úkrytu však raději zůstaňte až do doby, než se vzdálí nejméně na 10 km (asi 30 sekund).

Zdánlivě bezpečný je úkryt v automobilu. Jak známo, karoserie funguje jako tzv. Faradayova klec. To ale platí pouze v případě, že máte dobře zavřená všechna okénka a dveře. Pokud parkujete na kraji lesa, raději úplně odjeďte. Ohrozit by vás mohl padající strom.

X Zavřít