Jak se chovat při bouřce v přírodě

LifestyleIvana Kratochvílová19. června 20202 minuty čtení

Blesky umí vyčarovat úchvatné nebeské představení. Ve volné přírodě ale mohou ohrozit na životě.

Foto: Unsplash.com

Letní období je časem výletů do přírody. Vyznačuje se ale i častějším výskytem prudkých bouřek. Blesky jsou smrtelně nebezpečné, ale řada lidí jejich riziko často zlehčuje a podceňuje. Víte, jak se správně při bouřce chovat, abyste ochránili zdraví a život sebe i svých blízkých?

Pokud předpověď počasí hlásí bouřky, zvažte, zda plánovaný výlet do přírody nezrušit. Pokud vás bouřka zaskočí nenadále a víte, že se blíží, snažte se najít vhodný úkryt.

Ve městě poskytnou bezpečí budovy, hlavně velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí a hromosvodem. Ve volné přírodě se můžete skrýt v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.

Nikdy pod osamělé stromy

Rozhodně se ale neschovávejte pod osamělými stromy na okraji lesa, pod převisy nízkých skal ani v malých opuštěných staveních bez hromosvodu. Velké nebezpečí představují opuštěné objekty s narušenou statikou. U nich hrozí v případě úderu blesku narušení statiky a zřícení zdiva.

V žádném případě se nezdržujte v otevřeném terénu a na vyvýšených místech. Držte se co nejdál od vodních ploch, potoků a potůčků, podmáčené půdy, osamocených stromů a železných konstrukcí (např. sloupy elektrického vedení). Při bouřce se také nikdy neopírejte o zdi a skalní stěny. Skutečný hazard se životem představuje koupání nebo plavbě na loďce.

Co dělat na holé pláni

Extrémní může být situace, kdy vás bouřka zastihne na rozlehlé holé pláni a žádný vhodný úkryt poblíž se nenachází. V takovém případě se nesnažte utéct, nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupince dalších lidí. Bouřku nejbezpečněji přečkáte v podřepu s nohama a rukama u sebe. Nikdy si ale nelehejte na zem.

Za bouřky rozhodně netelefonujte a nemanipulujte s kovovými předměty. Pamatujte, že bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km – rozdíl mezi bleskem a hřměním to dělá zhruba 9 sekund. V bezpečném úkrytu však raději zůstaňte až do doby, než se vzdálí nejméně na 10 km (asi 30 sekund).

Zdánlivě bezpečný je úkryt v automobilu. Jak známo, karoserie funguje jako tzv. Faradayova klec. To ale platí pouze v případě, že máte dobře zavřená všechna okénka a dveře. Pokud parkujete na kraji lesa, raději úplně odjeďte. Ohrozit by vás mohl padající strom.

Nepřehlédněte

Sobotní bouřka zabila mladou dívku. Tělo našli potápěči ve Vltavě • Prahu v sobotu odpoledne zasáhly velmi silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm. Nepříznivé počasí připravilo o život mladou dívku. Potápěči pražských hasičů našli ve večerních hodinách poblíž Jiráskova mostu tělo mrtvé dívky. S největší pravděpodobností patřila ke skupince čtyř příznivců tzv. geocachingu, kteří v kanalizační stoce Motolského potoka hledali kešky. Náhlá přívalová vlna geocacheře spláchla a odnesla je až do Vltavy. Dva z nich odvezli záchranáři do motolské nemocnice. Po čtvrtém členovi skupiny se nadále marně pátrá. Na Smíchově sotva krápe. pic.twitter.com/xgn2r88kuh

Prahu mohou zasáhnout silné bouřky, varují meteorologové • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes vydal výstrahu před silnými bouřkami, které mohou zasáhnout území celé republiky. Výstraha platí od sobotního poledne do 21 hodin. Bouřky budou doprovázeny i přívalovými srážkami. „Nad střední Evropou se bude rozpadat zvlněná studená fronta. V sobotu v odpoledních hodinách se budou vytvářet bouřky bez výraznějšího postupu. Ojediněle může v bouřkách napršet kolem 30 mm, riziko výskytu velkých krup nebo silnějších nárazů větru je jen malé. Na východě Moravskoslezského kraje a na západě Čech je pravděpodobnost výskytu silných bouřek nižší,” uvedli meteorologové. Později odpoledne a večer bude bouřková činnost od východu ustávat. [related-post id="10318"] [related-post id="10299"]

Přívalový déšť zaměstnal pražské hasiče. Zasahovali na desítkách míst • Do Prahy ve čtvrtek odpoledne dorazila silná bouřka doprovázená přívalovým deštěm. Pražští hasiči byli v plném nasazení a zasahovali na desítkách míst v metropoli. Nejvíce událostí bylo hlášeno z oblasti Smíchova, Košíří, Radotína, Záběhlic a Břevnova.

Silná bouře udeřila na Prahu. Vinohradská nemocnice pod vodou, jinde ani kapka • Ve středu večer se hlavním městem prohnala silná bouře, doprovázená krupobitím a přívalovým dešťem. Voda zatopila suterény a přízemí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a vestibul stanice metra Želivského. V areálu vinohradské nemocnice bylo skoro půl metru vody. Hasiči ji museli odčerpat ze šesti pavilonů. Na místě zasahovalo pět  hasičských jednotek, kterým pomáhali dobrovolníci z Dolních Měcholup. Jednotky pražských hasičů zasahují i v areálu Vinohradské nemocnice. https://t.co/Y6nMhvDhB4