Na skvrny od červeného vína zabírají obyčejné prostředky, které máte doma

13. prosince 2020 ∙ 13:47
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash.com

Večer s blízkými lidmi a se sklenkou dobrého červeného vína patří k oblíbeným radostem mnohých z nás. Stačí ale malá chvilka nepozornosti a víno může rázem skončit na oblečení. V takovém případě není nutné propadat panice. Situaci lze velmi snadno zachránit.

Zřejmě nejúčinnější zbraní na červené víno je obyčejná kuchyňská sůl. Musíte ji ale nanést na mokrou skvrnu co nejrychleji. Sůl pohlcuje veškerou vlhkost a částečně si poradí i s červenou barvou. Nechejte ji působit nejméně 15 minut, ale raději déle. Na zasaženém místě zůstane světle růžová skvrna. S tou už si pak hravě poradí pračka.

Zachránit vás může i bílé víno, tedy pokud ho zrovna máte při ruce. Rovněž by se mělo nanést na ještě mokrou červenou skvrnu, nechat pár minut působit a pak přetřít v rukách klasickým mýdlem.  Zasažené oblečení následně vypereme v pračce obvyklým způsobem.

Účinným pomocníkem proti skvrnám od červeného vína může být i šťáva z čerstvě vymačkaného citrónu. Pokud citróny nemáte, bude muset stačit alespoň koncentrát. 

Jak na zaschlé skvrny

Může se stát, že si nehody s červeným vínem všimnete až druhý den, kdy už je skvrna zaschlá. Ani v tomto případě ale nic není ztraceno. Tkaninu můžete dát odmočit do horkého mléka. Když skvrna začne pouštět, jemně ji v mléce ručně properte a zbytek práce už svěřte pračce.

A pokud mléko zrovna doma nemáte, zastoupit ho může univerzální pomocník pro každou domácnost – obyčejný ocet. Smíchejte dvě až tři polévkové lžíce octa se třemi litry vody. Do roztoku pak namočte zasaženou tkaninu a nechte ji odmáčet asi půl hodiny.

X Zavřít