Na Žižkovský vysílač se po dvou letech vrací miminka Davida Černého

25. března 2019 ∙ 06:08
Kristián Vích
Foto: PražskýDEN.cz

Na Žižkovský vysílač se o víkendu začaly vracet plastiky miminek od výtvarníka Davida Černého. Původní plastiky byly sundány v říjnu 2017 kvůli renovaci kotvení i samotných soch. Kvůli špatnému stavu byly nakonec vyrobeny zcela nové plastiky podle původní formy. Jejich výroba stála několik milionů korun.

Nové sochy jsou přesnou kopií původních, základ plastiky je složen z rámu z konstrukční oceli, na němž je na několika místech připevněna skořepina ze skelného laminátu o síle 2 mm. Jedna socha nyní váží 190 kg a měří 3,4 m na délku, 2,4 m na výšku a 1,2 m na šířku.

„S autorem plastik Babies jsme po důkladném prozkoumání stavu původních soch rozhodli o výrobě nových a zároveň jsme inovovali i způsob jejich kotvení. Původní mimina byla navrácena Davidovi Černému. Těší nás, že se sochy na věž opět vrací – zvyšují atraktivitu jedné z pražských dominant,“ říká Vít Vážan, nově jmenovaný generální ředitel Českých radiokomunikací, kterým objekt Žižkovské věže patří.

Miminka jsou připravena k upevnění na Žižkovskou věž. Foto: PražskýDEN.cz

Plastiky jsou na místo transportovány nákladním automobilem, přichycené ve speciální konstrukci, aby nedošlo k jejich poškození. Na věž je vytahuje specializovaný tým horolezců, který je na lanech navede na správné místo.

Instalace proto trvá poměrně dlouho a je náročná. Musí jí přát i počasí, v nepříznivých podmínkách je nutné práce přerušit.

Dílo Davida Černého bylo na pilíře Žižkovského vysílače poprvé instalováno v roce 2000. Batolata lezoucí nahoru a dolů se setkala s pozitivním ohlasem, a tak již na věži zůstala natrvalo.

S „miminky” Davida Černého se můžete setkat i na pražské Kampě. Foto: PražskýDEN.cz

X Zavřít