Žižkovský vysílač je symbol Prahy. Přinášíme 10 zajímavostí

MagazínKristián Vích13. listopadu 20172 minuty čtení
Žižkovský vysílač byl zprovozněn v roce 1992.

Žižkovský vysílač byl zprovozněn v roce 1992.

Foto: Archiv

Žižkovský televizní vysílač patří již dvě desítky let k nepřehlédnutelným symbolům Prahy, přesto ještě stále občas budí vášnivé diskuze. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších faktů, které jste o této unikátní stavbě možná nevěděli.

1. Architekt věže Václav Aulický (*1944) vypracoval zhruba dvacet různých návrhů. Zadavatel stavby by se byl býval spokojil s obyčejným železobetonovým stožárem a kabinou, nicméně nakonec zvítězila světově unikátní futuristická varianta z ocelobetonu. Aulický tehdy upozorňoval, že třístožárová konstrukce přinese vyšší životnost, užitnou hodnotou i aerodynamickou stabilitu věže.

2. Základní kámen byl položen v říjnu 1985. Výstavba neprobíhala nijak rychle, od roku 1989 ji navíc doprovázely mnohé spory a negativní hodnocení. Kvůli stavbě totiž například musela ustoupit část židovského hřbitova. Zkušební provoz vysílače začal v březnu 1991.

3. Se svými 216 metry je nejen nejvyšší stavbou v Praze, ale také nejvyšší věží a nejvyšší vyhlídkovou plošinou v České republice. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout až 100 kilometrů daleko.

[related-post id=“5254″]

4. Výkyvy věže eliminují speciální kyvadla uvnitř konstrukce, která se skládá z 3 válcovitých ocelobetonových tubusů a 9 kabin.

5. Celá konstrukce váží dohromady 12 tisíc tun, což je stejně, kolik by zhruba vážilo stádo čtyř tisíc samců slona afrického.

6. Z anténního nástavce vysílá v současnosti digitálně jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic. Analogové televizní vysílání definitivně skončilo 30. dubna 2009, analogově v pásmu VKV odtud vysílá šest rozhlasových stanic. Dále jsou zde vysílače mobilních operátorů a také se zde měří kvalita ovzduší v Praze.

7. V nejrůznějších žebříčcích nejošklivějších staveb světa se žižkovský vysílač pravidelně umisťuje na předních místech. Jako čtvrtou nejodpudivější stavbu světa ji naposledy označila americká televize CNN.

[related-post id=“5683″]

8. V letech 2011-2012 prošla věž kompletní rekonstrukcí interiérů. Tým uznávaných českých architektů a umělců dostal úkol navrhnout nové prostory a vytvořit interaktivní prostředí. Žižkovská televizní věž se následně přejmenovala na Tower Park Praha.

9. V rámci rekonstrukce ve věži vznikl unikátní jednopokojový hotel, nejmenší v ČR, ve kterém vás jedna noc vyjde zhruba na 25 tisíc korun.

10. Sochy miminek od Davida Černého lezou po věži nahoru od roce 2000. Protože se údajně setkaly s pozitivním ohlasem, rozhodlo se, že zůstanou natrvalo. Celkem byste na Žižkovské věži napočítali 10 miminek.

Nepřehlédněte

Vinohradské vinobraní bude letos jiné. Víno přesto poteče proudem • Druhý zářijový víkend patří již tradičně Vinohradskému vinobraní. Dvoudenní oslava vína a všeho, co k němu patří, odstartuje v pátek 11. září 2020 ve 14 hodin a bude trvat až do sobotního večera.

Sousoší Rodina se vrací do Prahy 3. Stojí u obchodního centra • Legendární sousoší Rodina autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila se po 21 letech vrátilo na své původní místo. Je restaurované a osazené před obchodním centrem Atrium Flora.

Vinohradské vinobraní nabídne tuzemské víno i bohatý program • Oslavy vína a burčáku na náměstí Jiřího z Poděbrad letos proběhnou 13. a 14. září. Připraven bude exkluzivní výběr z českých a moravských vinařství s poutavým doprovodným programem.

Přejmenovat Koněvovu ulici? Radnice jde raději cestou osvětových tabulek • Radnice Prahy 3 postupně pod názvy ulic instaluje doplňkové tabulky, které blíže představují osobnosti a události, po kterých jsou ulice pojmenovány. V loňském roce jich bylo u příležitosti 600. výročí bitvy na Vítkově umístěno již čtrnáct. Letos se tabulky objeví v dalších šesti ulicích, např. Prokopově nebo Roháčově. Nově se své tabulky „dočkal“ i kontroverzní maršál Koněv.

K budoucí podobě Seifertovy ulice se mohou vyjádřit občané • Od pondělí 21. června se může široká veřejnost seznámit s chystanou proměnou Seifertovy ulice a vyjádřit se k ní. Až do konce měsíce bude otevřen informační kontejner a zároveň bude probíhat on-line anketa. Podněty a připomínky pak budou zohledněny při zpracování návrhu.

Studenti se nastěhují k seniorům. Praha 3 chce propojit lidi dvou generací • Radnice Prahy 3 přišla s nápadem, jak dát studentům šanci dostupného bydlení a seniorům odpomoci od izolace, do níž se často v pozdějším věku dostávají. Projekt dvougeneračního soužití se již osvědčil v zahraničí. Zájemci ale musí splňovat několik podmínek.

Olga Havlová by letos oslavila 85. narozeniny. V Praze bude mít svůj strom • Městská část Praha 3 ve spolupráci s Výborem dobré vůle slavnostně zasadí ve středu 7. března v 15 hodin na Parukářce (Vrch sv. Kříže) Strom pro Olgu Havlovou k poctě nedožitých 85. narozenin žižkovské rodačky. Třetí městská část se tímto zapojila do projektu Rok Olgy Havlové, jehož cílem je připomenout odkaz Olgy Havlové vysázením 85 stromů v obcích a městech k jejím nedožitým 85. narozeninám. Společně se starostkou Prahy 3 Vladislavou Hujovou se slavnostního vysazení stromu zúčastní Monika Granje, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, a J. E. Mons. Václav Malý, biskup pražský, který stromu požehná. „Je nám ctí, že jsme první městská část, která vysadí Strom pro Olgu Havlovou, jež u nás prožila mnoho radostných i napjatých chvil. Podle paní Olgy už nese jméno jedna ulice na Žižkově. Strom pro Olgu Havlovou bude tak dalším oceněním její obrovské charitativní práce,“ uvedla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. [youtube]yaryGp1FhXU[/youtube] Projekt připomene také jiné výročí. Olga Havlová v roce 1993 zasadila v Olomouci Topolanech v prostorách Dětského centra „lípu dobré vůle“ a strom se stal symbolem pomoci lidem zdravotně postiženým, lidem opuštěným a diskriminovaným v jejich začlenění do společnosti. Sama vysvětlila činnost svého výboru takto: „Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi, nebo je zastihla zákeřná nemoc." Výbor dobré vůle plánuje také mnoho dalších aktivit, které vzpomenou na Olgu Havlovou formou přednášek, besed, návštěv zařízení pro školy a školky, které nesou jméno Olgy Havlové. Vysázení stromu bude doprovázet instalace Zátiší architekta Jana Šépka, vytvarované ve tkané látce ve formě pohodlného sofa. Žižkovská rodačka Olga Havlová se narodila 11. července 1933. Dětství prožila na Žižkově, jako dítě navštěvovala Milíčův dům, jehož zakladatelem byl humanista Přemysl Pitter. Specifické žižkovské prostředí ovlivnilo i pozdější život Olgy Havlové. V roce 1964 se na žižkovské radnici provdala za Václava Havla. Na Vackově, v blízkosti Židovských pecí, se dnes nachází ulice, která nese její jméno.

Olga Havlová by se letos dožila 85. narozenin.

Žižkovský masopust nabídne rej masek i zabijačkové hody • Ulice Žižkova a Vinohrad již po šestadvacáté ovládne masopustní veselí, které vypukne v sobotu 2. března maškarním odpolednem pro děti v hotelu Olšanka. O den později bude pokračovat zabijačkovými hody v hospodě U Vystřelenýho oka. Vrcholem bude v úterý 5. března žižkovský masopustní průvod, který začne a poté i skončí na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Žižkovský masopust se těší veliké oblibě.

Náměstí Jiřího z Lobkovic se promění. Praha 3 vypsala soutěž • Vedení Prahy 3 vyhlásilo soutěž na návrh revitalizace náměstí Jiřího z Lobkovic. Cílem je najít tým s nejvhodnějším přístupem k jeho obnově ve všech architektonických, krajinářských, dopravních a technických souvislostech a zároveň navrhnout takové řešení, které umožní jeho každodenní praktické užívání obyvateli ze širšího okolí.

VIDEO: Zloděj ukradl na Floře celou pokladnu i s penězi. Poznáváte ho? • Policisté z místního oddělení Žižkov pátrají po muži, který z kavárny v nákupním centru Flora na Vinohradské ulici v Praze 3 odcizil pokladnu i s penězi. Krádež se odehrála ve čtvrtek 1. března chvilku před třiadvacátou hodinou. Podezřelého muže během činu zachytily bezpečnostní kamery. Jestliže muže na záběrech poznáváte, kontaktujte linku 158. Za trestný čin krádeže v mu hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi. Celková škoda, která poškozené firmě vznikla, byla vyčíslena na 13 tisíc korun.

Olšanská ulice se promění. Některé budovy v okolí čeká demolice • Pražská Olšanská ulice je důležitou městskou třídou, která se pyšní dobrým dopravním napojením, dostupností parků i dostatkem občanské vybavenosti. Přestože se nachází v širším centru hlavního města, neodpovídá kvalitou veřejných prostranství svému potenciálu. V oblasti je také diskutováno hned několik stavebních projektů, které nejsou vzájemně koordinovány. Rada hlavního města proto zadala Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR), aby zpracoval zadání pro vytvoření studie na rozvoj Olšanské ulice a jejího okolí.

Jak se promění Vítězné náměstí? Praha vyhlásila soutěž pro architekty • Jedno z největších náměstí v Praze se dočká proměny. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) vyhlásil urbanisticko-architektonickou soutěž na novou podobu Vítězného náměstí. Cílem soutěže je aby se náměstí stalo přívětivějším místem pro obyvatele Prahy 6. Odevzdání návrhů je naplánováno na konec letošního června. Architekti se nyní mohou hlásit do soutěže, která promění Vítězné náměstí. V porotě zasednou zástupci města, zástupci městské části Prahy 6 a špičkoví architekti z tuzemska i ze zahraničí. Navržený postup dvoukolové soutěže umožní účast širokému spektru účastníků. Odevzdání návrhů v 1. kole je naplánováno na konec června 2018. „Kulaťák je další z řady významných pražských náměstí, které se chystáme zlepšit. Špičkové světové týmy se chystají upravit park na Karlově náměstí a úprava Malostranského náměstí již běží. Věřím, že v soutěži se objeví takové návrhy, které pomohou palčivé problémy náměstí vyřešit,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová. [related-post id="9504"] „Posadit se pod stromy nebo pohodlně přestoupit na tramvaj, metro a autobus. Obyvatelé Prahy by se měli zkrátka na Vítězném náměstí cítit dobře. Zkušenosti ze západní Evropy ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci,“ vysvětluje náměstkyně primátorky Petra Kolínská. Architektonicko-urbanistická soutěž je vypsána jako dvoukolová a investorem následné realizace bude Magistrát hl. m. Prahy. Ceny a náhrady výloh v soutěži jsou stanoveny na 3 280 000 Kč.

Areál Pražačka má nový venkovní bazén s relax zónou • Ve Sportovním a rekreačním areálu Pražačka byl slavnostně otevřen nově zrekonstruovaný venkovní bazén. „Rekonstrukce venkovního bazénu byla již nevyhnutelná kvůli havarijnímu stavu bazénové vany a stále složitější údržbě,“ uvedl místostarosta Ivan Holeček. Stavba spočívala ve výměně vany venkovního bazénu, úpravě technologie pro venkovní bazén a výměně povrchu zpevněných ploch kolem bazénu. Snahou bylo maximálně zvětšit velikost koupaliště vzhledem k předepsanému poměru mezi vodní a odpočinkovou plochou a omezené kapacitě zázemí se šatnami. Nový nerezový bazén je tak o 2 metry delší a o 3 metry širší než bazén původní a je členěn do tří funkčních zón - plavecké, relaxační a rodinné s atrakcemi pro děti. „Nový koncept koupaliště má ambici uspokojit co nejširší vrstvy obyvatel Prahy 3, kam kromě kondičních plavců patří také rodiny s dětmi, senioři či neplavci,“ vysvětlil Alexander Bellu, starosta městské části. [gallery size="full" columns="1" ids="11188"] Kompromisní řešení koupaliště nabízí pro plavce 4 dráhy o délce 16, 7 metru a dále atrakce, jako jsou masážní trysky, vodní hřib, vodní dělo, chrlič, vzduchová perlička, vzduchová masážní lavice a lehátko, houpací záliv a lezecká stěna. Do bazénu je umožněn přístup i hendikepovaným osobám. „Pro plavce zachováváme možnost kondičního plavání ve vyhrazeném čase od 6:00 do 8:00 hodin každý den. Pro všechny ostatní jsme oproti minulým letům prodloužili otevírací dobu a máme otevřeno od 10:00 do 21.30 hodin,“ upřesnil ředitel SARAPu Václav Bartásek. [gallery columns="1" size="full" ids="11191"]

Žižkovské pivobraní na Parukářce se uskuteční již posedmé • Ve dnech 1. a 2. června se na Vrchu sv. Kříže, jemuž se lidově říká Parukářka, uskuteční již 7. ročník Žižkovského pivobraní s bohatým doprovodným programem. Letošní ročník jako každoročně nabídne 40 minipivovarů, které budou mezi sebou pomyslně soutěžit o přízeň návštěvníků. Na výběr bude mezi pivy výčepními, kvasnicovými, pšeničnými, bylinnými, portery a dalšími speciály. „Na Parukářce naleznete jak minipivovary, jejichž nabídku již návštěvníci ocenili v minulých letech, tak i zcela nové značky. Bude zde i Mamma Beer – limitovaná edice piv od nadace Mamma Help, která pomáhá ženám s rakovinou prsu. Věřím, že si tu každý najde svou zábavu a pobaví se na pestrém doprovodném programu,“ zve na akci starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. Milovníci piva se můžou zúčastnit řady soutěží – proběhne hlasování o nejlepší minipivovar nebo mistrovství v otáčení pivních tácků. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi, pro něž bude připraveno pískoviště, stolní fotbálky, kuchyňka, prolézačky, skákací hrad nebo malování na obličej. Během obou dnů se vystřídá na pódiu kapely různých žánrů. Svůj návrat na Žižkovské pivobraní potvrdila hiphopová formace Peneři Strýčka Homeboye (PSH), která zde vystupovala již v roce 2016 a rozdováděla publikum svými nabroušenými slovními hříčkami. Dále vystoupí kapely, které nepostrádají rockové charizma: – metalová Kapriola, indierockoví No Distance Paradise, I Love You Honey Bunny, Holden nebo stoner formace Th!s.

Kubistický klenot v srdci Prahy. Dům U Černé Matky Boží má zajímavý příběh • Kubistický šperk v centru Prahy byl postaven před více než 100 lety. Dům U Černé Matky Boží je úplně jiný než okolní historická zástavba, přesto je ale natolik krásný, že k ní skvěle ladí. Víte, jakou má historii? Vydejme se společně na malou historickou exkurzi!

Dům U Černé Matky Boží.

Nákladové nádraží Žižkov poskytne domov pro 23 tisíc lidí. Budoucnost čtvrti ukazuje výstava • Návštěvníci výstavy Žižkovské nádraží: druhý život? mají příležitost nahlédnout do budoucnosti i bohaté minulosti 60 hektarového území. Výstava představuje aktuální informace o území bývalého nákladového nádraží na Žižkově a přilehlého okolí, kde se v současnosti plánuje nebo už probíhá realizace velkých veřejných i soukromých investic.

Žižkovský masopust opět zakončí pestrobarevný průvod masek • Již po sedmadvacáté proběhne tradiční Žižkovský masopust. Ve dnech 22., 23. a 25. února se můžete těšit na rej masek, zabijačkové pochoutky i na odpolední program pro nejmenší i seniory.

Rej masek na Praze 3 patří mezi každoroční tradice.

Bitva na Vítkově. Tuto sobotu se husité opět střetnou s křižáky • Už tuto sobotu 14. července 2018 proběhne rekonstrukce slavné bitvy na Vítkově, která odstartovala celou éru husitství na našem území. Velkolepá akce Hrr na ně! připomene historii husitské revoluce od samého počátku až po bitevní vřavu přímo u Památníku. „Moc se těším na letošní ročník Hrr na ně! Husité na Vítkově, který se koná již pošesté. Hrdinná husitská posádka ukrytá ve srubu se utká s vojskem míšeňských křižáků, které donutí ustoupit z vrchu Vítkov. Opět se můžeme těšit na velkolepou bitvu. A samozřejmě, nebude chybět pestrý doprovodný program pro děti i dospělé,“ uvedl starosta Prahy 3 Alexander Bellu. Husitské vozy, pavézy, palisády, střelné zbraně, rytířská brnění nebo skvostné panské jezdectvo budou k vidění na Vítkově včetně Jana Žižky z Trocnova nebo krále Zikmunda. Hlavním lákadlem bude bezesporu velkolepá bitva, která skončí definitivní porážkou křižáckých vojsk. Celou akci bude doprovázet profesionální komentář, který osvětlí vývoj husitského hnutí. Diváci budou moci sledovat šermířské souboje, středověké taneční a hudební vystoupení nebo dovádění šašků a kejklířů. Svoje řemeslo představí i katovna včetně mučících nástrojů, různé vtipné scénky polního divadla přiblíží další historické události z dějin zemí Koruny české. Bude možnost procvičit se v lukostřelbě a hodu na cíl. Stánky budou nabízet dobové šperky, historické nádobí, koření a výrobky z rohoviny. Dobová kuchyně naservíruje bramborové placky na tálu, lívance s jablky a smetanou, lokše, staročeský kotlet s jablky škvarkové rohlíky a jiné středověké speciality. Bude zajištěna bezplatná kyvadlová doprava ze stanice Jana Želivského na zastávku Ohrada. [gallery size="full" columns="1" ids="11125"]

Malešickou a Českobrodskou ulici propojí nová třída • Nákladové nádraží Žižkov je jedno z pražských transformačních území, kde má v budoucnu vzniknout nová čtvrť. S budoucími obyvateli ale vzroste i nutnost posílení zdejší dopravy. Aby se předešlo přetěžování ulice Jana Želivského, vznikne tzv. „Jarovská třída“.

Nově opravená školka nabídne třídu s výukovou metodou Montessori • MČ Praha 3 nechala zrekonstruovat budovu Mateřské školy Buková. Své žáčky přivítá poprvé v úterý 1. září. Kromě netradičního interiéru školka nabídne i třídu s výukovou metodou Montessori.