Nadace plní přání vážně nemocným dětem. Zakladatelé provoz financují z vlastní kapsy

ZajímavostiKristián Vích5. března 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

Soukromá pražská charitativní organizace Zlatá rybka se již od roku 2015 soustřeďuje na plnění přání dětem se život ohrožujícím onemocněním. Za dobu svého působení splnila přání již více než 300 takovým dětem. Na české poměry je poněkud překvapivé, že financovaní nadace zajišťují z vlastní kapsy výhradně její zakladatelé, manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi.

Zlatá rybka například umožnila desetileté dívce stát se na den princeznou, postavila na zahradě pirátskou loď, nebo zařídila setkání s obdivovaným generálem. Několikrát zorganizovala vycestování na zápasy NHL i NFL do USA, zájezdy do Japonska, Karibiku, cesty na Nový Zéland i za polární kruh. Typická doba plnění přání se pohybuje v týdnech, i když nedávno se podařilo splnit jedno takové přání už osm hodin od jeho vyslovení.

Charitativní organizaci financují výlučně z vlastních prostředků zakladatelé, manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi. Ti se rozhodli založit Zlatou rybku na jaře roku 2014, po delším přemýšlení nad tím, jak by mohli rozšířit oblast dárcovství v České republice. K problematice mají oba relativně blízko, i když osobní zkušenost s vážně nemocnými dětmi ve svém nejbližším rodinném kruhu naštěstí nemají. Katarína pracuje jako lékařka v domácím hospici Cesta domů, zatímco Ondřej zastává vrcholovou funkci ve vedení společnosti Avast.

„Naším snem a posláním je nabídnout každému dítěti v České republice s život ohrožujícím onemocněním splnění jednoho přání. Zatím jsme od tohoto cíle ještě daleko, ale velice nás těší, že rychlost, s jakou se nám daří přání plnit, neustále roste. Počet přání, které jsme splnili v roce 2018, je téměř dva a půl krát větší než v roce 2015, a to hlavně díky neuvěřitelnému nasazení a tvrdé práci celého našeho týmu,“ říká Ondřej Vlček.

Díky přímé metodě financování není organizace závislá na jakékoli formě fundraisingu a může tak přání plnit nezištně, diskrétně a s maximálním možným ohledem na soukromí obdarovaných dětí a jejich rodin.

Tým Zlaté rybky nyní čítá 9 kmenových zaměstnanců, zajišťujících jak komunikaci s nemocnými dětmi a jejich rodinami, tak i samotnou produkci vyslovených přání. Organizace rovněž spolupracuje s celou řadou externistů a dobrovolníků.

Co si děti nejvíc přejí?

Ředitelka Zlaté Rybky Karin Pospíšilová říká, že přání dětí jsou často nevyzpytatelná: „Dostáváme nejrůznější možná přání. Zatím asi největší výzvou bylo zařídit setkání s fotbalistou Lionelem Messim. Ale neuvěřitelné se stalo skutečností, a do 3 měsíců se setkání opravdu podařilo zrealizovat.“

Děti typicky vyslovují svá přání v jedné z pěti kategorií: „Přeji si někým být“, „Přeji si něco mít“, „Přeji si se s někým setkat“, „Přeji si pro někoho jiného“ a „Přeji si něco zažít“. Některé děti své přání vyslovují v nejnáročnějším období léčby, jiné si naopak počkají a své velké přání berou jako odměnu, když už mají nejtěžší období za sebou. Nezřídka chtějí děti splnit přání i někomu jinému, a touto cestou poděkovat těm, kteří se o ně láskyplně starali.

85 % dětí se o Zlaté rybce dozvídá přímo v nemocnici – od lékařů a dalších odborníků, kteří o ně pečují, příp. od jiných rodin a dětí, kterým už organizace přání splnila. Spolupráce s lékaři, sestrami, terapeuty a dalšími profesionály, kteří se práci s vážně nemocnými dětmi zabývají, je proto pro Zlatou rybku klíčová.

Nepřehlédněte

Zima je mírná, noclehárny pro bezdomovce hlásí volná místa • I přes zimní počasí nabízejí pražské noclehárny lidem bez přístřeší stále volná místa. Kapacity nocleháren jsou z 80 procent zaplněné každou noc. Pro všechny zájemce, kteří by chtěli strávit noc v teple, je tedy dostatek míst.

Praha se snaží pomáhat lidem bez přístřeší.

Praha pořádá sbírku ošacení, hygienických potřeb a trvanlivých potravin • Hlavní město zahájilo Tříkrálovou sbírku pro Centrum sociálních služeb Praha. To v metropoli různými způsoby pomáhá těm nejpotřebnějším. Lidé mohou ode dneška až do 15. ledna mezi 13.00 a 15.00 hod. přinést další darované věci do prostor bývalé přepážkové haly Opencard/Lítačka ve Škodově paláci.

Startuje kampaň na pomoc pejskům z útulků. Přispět může každý • Městská část Praha 2 se letos připojí ke světovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday. Slaví se vždy první úterý následující po Dni díkůvzdání a účastní se ho tisíce osob, firem a organizací ze 150 zemí. Praha 2 je vůbec první městskou částí, která se rozhodla tento projekt podpořit. Charitativní sbírka bude zahájena v úterý 27. listopadu 2018 v 11:00 na vánočních trzích na náměstí Míru a potrvá po celý advent.

Jak zařídit, aby vám novoroční předsevzetí vydrželo celý rok • „Nový rok, nový začátek,“ říká si na začátku ledna mnoho z nás. Opravdu nám ale datum v kalendáři pomůže změnit život k lepšímu? Mít pevně určenou startovní čáru je dobré. Bez trochy vůle a disciplíny to ale nepůjde. Jak tedy zařídit, aby se vaše předsevzetí opět neproměnila v prázdné novoroční fráze?

Petřínská rozhledna bude mimořádně svítit červeně • Jedna z pražských dominant – Petřínská rozhledna – se v sobotu v noci zahalí do červené barvy. Praha se tak chce připojit ke Světovému dni dárců kostní dřeně, který letos připadá na 15. září.

Školáci napsali knihu o pražských sochách. Výtěžek pomůže nemocnému chlapci • Desetiletí školáci ze ZŠ Petřiny - sever napsali knihu o pražských sochách. Slavnostní křest knihy proběhl v Zrcadlové kapli Klementina a v prvních 14 dnech děti prodaly na 252 výtisků. Nyní plánují druhé vydání. Z vydělaných peněz chtějí podpořit Hynka, šestiletého chlapce, který je následkem úrazu v raném dětství odkázaný na pomoc druhých. Kniha Tajemství úplňku vznikla v rámci projektu Abeceda peněz - programu pro výuku finanční gramotnosti akreditovaným MŠMT. Třídy na počátku získávají vstupní kapitál a postupně se učí, jak s penězi hospodařit a jak je zhodnotit. Vrcholem výuky je pro děti veřejný jarmark, kde se se svojí „firmou“ snaží vydělat své první peníze. Pražští školáci z Petřin překvapili zcela unikátním počinem. Namísto obvyklé výroby a prodeje ozdob a pečení zákusků sami napsali knihu příběhů pražských soch, jež v noci ožívají. Každý žák přispěl jedním příběhem. Originální kniha zaujala jednak Albatros, který knihu vydal, a také knihovnu v Klementinu, v níž proběhla veřejná předčítání. „Naše původní představa byla spíše brožura s dětskými příběhy. Nikdo z nás si neuměl představit, jaké to je, napsat knihu. Až teď vidíme všechnu tu práci, která za každou knihou je,“ popisuje třídní učitelka páťáků Jana Slavíková s tím, že děti se díky projektu naučily týmovosti a výrazně posílily svoji slovní zásobu. O své knize i o Hynkovi děti podrobně informují na webových stránkách www.tajemstviuplnku.cz. Podrobně tam popisují, jak kniha vznikala, zároveň jsou zde k dispozici audioukázky z knihy či mapa soch, jichž se příběhy týkají.

Součástí knihy je i mapka všech významných pražských soch.

Potravinová sbírka na náměstí Míru překonala očekávání • Minulou sobotu proběhla na náměstí Míru potravinová sbírka. Městská část Praha 2 se k celorepublikové charitativní akci připojila vůbec poprvé. Sběrné místo zřízené přímo pod širým nebem přilákalo velké množství zájemců a výsledky sbírky předčily veškerá očekávání organizátorů. Dárci přinesli celkem 800 kilogramů potravin a drogerie.

Praha 7 pomáhá lidem v životní krizi dostat se z nejhoršího • Radnice Prahy 7 dává lidem v tíživé životní situaci šanci na návrat do běžného života. Sedmá městská část od roku 2017 kompletně sjednotila úklid městské části pod vlastní firmu, která dává práci dlouhodobě nezaměstnaným. S lidmi v krizových situacích Praha 7 zároveň dále pracuje v rámci řady sociálních programů. Aktuálně rozšiřuje nabídku poskytované pomoci o další služby, jako je sociální a dluhové poradenství, služby psychologa či podpora výchovy a vzdělávání dětí.

Nezaměstnaní pomáhají například s úklidem veřejného prostranství.