Zajímavosti

Oscarový Gustavo Santaolalla hlavní hvězdou podzimního festivalu Mladí ladí jazz • Festival Mladí ladí jazz zveřejnil svůj podzimní program. Největší hvězdou, jež do Česka zavítá, bude argentinský hudební skladatel Gustavo Santaolalla, člen jedinečné formace Bajofondo a renomovaný autor filmové hudby, za niž byl už dvakrát dekorován prestižním Oscarem. Dvaasedmdesátiletý hudebník vystoupí v pražském Obecním domě 7. října a představí zde svou sólovou desku Ronroco, remasterovanou edici alba z roku 1998 obsahujícího originální melodie inspirované tradiční argentinskou hudbou.

Ohni zmar! Tradičním pozdravem začal 13. hasičský tábor Prahy 1 na Loretě • Desítky dětí ve věku od 6 do 13 let dorazily na příměstský tábor, který už tradičně – a letos po třinácté – pořádají dobrovolní hasiči Prahy 1 ve výcvikovém prostoru na pražské Loretě.

Obklady stanice metra jsou v dražbě • Dopravní podnik hl. m. Prahy věnoval městské části Praha 3 šest obkladových dlaždic a jeden podhledový transparent ze zrekonstruované stanice metra Jiřího z Poděbrad. Tyto unikátní předměty, navržené hlavním architektem pražského metra Jaroslavem Otrubou, nyní vystoupily do charitativní veřejné dražby.

Protivní lidé všude kolem nás. Obranná taktika je nesmírně důležitá • Každý máme v okolí někoho, kdo nám bytostně vadí. Může to být věčně ufňukaná kolegyně v práci, hádavý soused nebo remcající tchyně, jíž se nikdo a nikdy nezavděčí. Ať už je to kdokoli, dokáže v nás probudit to nejhorší – zlost, vztek, špatnou náladu. Přitom ruku na srdce. Za většinu konfliktů s protivnými lidmi si můžeme sami. A v tomto článku si vysvětlíme, proč tomu tak je.

Naslouchejte intuici a těžká rozhodnutí půjdou jako po másle • Každý z nás má někde uvnitř sebe schovaný kompas. Ukazuje směr, kterým se v životě ubírat. Říká se mu různě – někdy vnitřní hlas, jindy zase šestý smysl. Na názvu každopádně příliš nezáleží. To nejdůležitější je naučit se mu naslouchat. Dokáže být totiž tím nejlepším rádcem v klíčových momentech života.

Na Václavské náměstí se vrátila oblíbená atrakce • Pokud v těchto dnech zavítáte na Václavské náměstí, jistě vaší pozornosti neunikne vodní fontána poblíž Můstku. Atrakce se v posledních dvou letech stala oblíbenou zejména v letních měsících. Její probuzení do další sezóny předcházelo odzimování a přípravné práce zahrnující elektrorevizi, servis všech technologií a kompletní čištění povrchových i podzemních částí díla. Fontána bude v provozu každý den od 8 do 22 hodin.

Vláda plánuje změny v koncesionářských poplatcích. Připlatí si i majitelé mobilů • Ministerstvo kultury chystá výrazné změny v systému placení koncesionářských poplatků. Kromě plánovaného zdražení se poplatky nově budou vztahovat i na majitele chytrých telefonů a tabletů. Změny by měly vstoupit v platnost v lednu příštího roku.

Tajemství jména Prahy: Odhalte původ názvu našeho hlavního města • Praha, matka měst, srdce Evropy. Název, který zná celý svět. Ale odkud se vlastně vzal? Jaká je historie tohoto jména, které nese naše hlavní město už po staletí? Pojďme společně poodhalit roušku tajemství a ponořit se do fascinujícího příběhu o původu názvu Praha.

Minimalismus jako cesta ke klidnější mysli a spokojenějšímu životu • V dnešní uspěchané době plné neustálých podnětů a materiálních lákadel se stále více lidí obrací k minimalismu jako cestě ke spokojenějšímu a klidnějšímu životu. Minimalistický přístup nespočívá pouze v redukci fyzických věcí, které nás obklopují, ale také v přehodnocení našich priorit, vztahů a činností, kterým věnujeme svůj drahocenný čas a energii.

Když je čas změnit směr. Odkládání nešťastných vztahů ve prospěch radostnějších zítřků • Vztahy jsou komplikované. Přinášejí nám radost, útěchu, ale někdy také zmatek a pochybnosti. Každý z nás se v nějakém okamžiku svého života ocitl v situaci, kdy se musel rozhodnout, zda je aktuální vztah to pravé pro něj, či zda by se měl ubírat novým směrem.

Odhalení podstaty vztahů. Co je ve vzájemném poutu dvou lidí skutečně důležité? • V rozsáhlém gobelínu lidských prožitků vystupují vztahy jako nejsložitější a nejsugestivnější vlákna. Jsou to písně našich srdcí, rytmy, které bijí současně s kmitáním naší duše. Pečují o nás, jsou pro nás výzvou, inspirací. A někdy nás mohou dokonce i úplně zničit. Jádrem každého zdravého vztahu, bez ohledu na jeho povahu, je neuchopitelný tanec dvou duší. I když se jednotlivé kroky mohou lišit, podstata zůstává stejná. Co je tedy nejdůležitější složkou pouta mezi dvěma jedinci?

Umění stanovit osobní hranice. Základní průvodce autentickým životem • V orchestru světa má každý člověk od přírody stanovenou svou vlastní partituru. Ale ne všichni jsme naladěni na hudbu, kterou chceme hrát. Někdy se kymácíme v rytmu někoho jiného jen proto, že je to jednodušší, nebo možná proto, že se bojíme vyčnívat. V rámci každodenních interakcí je proto klíčové stanovit si osobní hranice, abychom zůstali věrní své vlastní melodii.

Nepřehlédněte

15. 9. 1868: Šílený stařec narušil průběh svatby. Nevěstě drsně nadával • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Šílenec na svatbě Výtržnost spůsobil včera dopoledne jakýsi pološílený stařec. Vběhnul do jednoho z kostelů staroměstských, kde právě byl jakýsi sňatek vykonáván, a tlačil se k oltáři, vyrážeje ze sebe nadávky a zlořečení proti nevěstě, která tam právě manželským svazkem se svým ženichem spojena byla. Nápadné jeho chování jakož i řeči jeho přesvědčily lid, že jest stařec týž na mysli pomaten, pročež mu zastoupili cestu k oltáři, jíž si k němu urputně klestil. Teprv po delší době se podařilo lidem, sápajícího se muže se zmocniti a z chrámu jej vyvesti. Jelikož pak i zde ještě vyhrožoval a do kostela mocí se dral, byl přivolán obecní strážník, který chorého muže na staroměstskou strážnici k dalšímu opatrování zavedl. – Pražský denník, 15. 9. 1868 Sebevraždy Sebevraždy se v posledním čase mezi zdejší vojenskou obsádkou rozmáhají. Tak v posledních dnech předešlého týdne zastřelili se dva vojínové od pěšího pluku arciknížete Karla vévody Nasovského v kasárnech na Josefském náměstí a včera ráno tímže spůsobem se sám o život připravil kadet K. z divisní školy v kralodvorských kasárnech. Střelil sobě do prsou z pušky a smrtelně poraniv sklesl na podlahu, kdež teprv později náhodou nalezen byl, jelikož ránu nebylo slyšeti. Celý krví zborcen byl nešťastník do vojenské nemocnice na Karlovu náměstí odnešen. – Pražský denník, 15. 9. 1868 [related-post id="12403"] Vystěhovalci V posledním čase valně již ochábla chuť ku stěhování se do Ameriky, jak svědčí data, dle nichž v předešlých čtyř nedělích sotva 50 osob za moře se vydalo. Suma to třikrát menší než byla v onom čase loňského roku. Stěhování-se z Čech však dosud neutuchlo, jen že vlast svou opouštějící rodiny se místo do Ameriky ubírají do Uher, kam jim není nejen nebezpečnou a dalekou cestu podstoupiti, nébrž kde i lepší naděje na zlepšení jich stavu jim kyne. – Pražský denník, 15. 9. 1868

VIDEO: Namol opilý mladík z neštastné lásky propíchal 19 pneumatik • Devatenáct poškozených pneumatik u 14 vozidel, to je výsledek nešťastné lásky. Devatenáctiletý mladík se rozhodl pomstít přítelkyni, která se s ním rozešla. Protože však nevěděl, který automobil mladé ženě patří, poškodil pro jistotu skoro všechna vozidla na parkovišti, včetně jedné dodávky. Muže si k dalšímu opatření převzali policisté.

Praha začne hlídat délku stavebních řízení. Slibuje si od toho zpomalení růstu cen bytů • Pražští radní schválili záměr, aby město začalo měřit a hlídat doby územních a stavebních řízení a zefektivnilo tak povolovací procesy. Pomalé rozhodování úřadů je jedním z důvodů, na který si stěžují developeři a kvůli kterým raketově rostou ceny bydlení v Praze.

Rostoucí cenu nového bydlení v Praze způsobuje neuvěřitelně dlouhý povolovací proces a také nedostatek pozemků vhodných pro rezidenční výstavbu.

Duševně nemocný důchodce se nevrátil domů. Může být dezorientovaný a hrozí mu nebezpečí • Pražští policisté vyhlásili pátrání po starším muži, který se od pátku nevrátil domů. Pohřešovaného seniora lidé naposledy viděli s jeho družkou v pátek dopoledne u obchodu s potravinami v Opatovské ulici v Praze 4. Z místa odešel do Armády spásy a zatím se nevrátil domů. „U muže se mohla rozvinout neurologická nemoc a může se hůře orientovat v čase a prostoru. U sebe nemá doklady ani jiné věci. V minulosti se pohyboval převážně v oblasti Chodova,“ uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk Hledaný měří 170-175 cm, má střední postavu, zelené oči, po stranách delší vlasy s pleší na temeni a bílé vousy. Na sobě měl oblečené modré triko s krátkým rukávem, světle šedé kraťasy a pantofle s kožíškem. Pokud jste ztraceného seniora viděli, nebo víte, kde by se mohl nacházet, kontaktujte policisty prostřednictvím tísňové linky 158.

Muž slovenské národnosti se narodil v roce 1944.

Den matek připomíná výjimečné místo mateřské lásky v našich životech • Den matek, který letos připadá na neděli 12. května, je speciální příležitost, kterou každý rok oslavujeme, abychom uctili ženy, které nás přivedly na svět. Matky, ať už biologické, ale i adoptivní nebo náhradní, v našem životě hrají roli, která přesahuje obyčejné hranice. Jejich láska a obětavost formuje naše bytí, posiluje naši víru v sebe sama a vyplňuje nás pocitem jistoty, který se jen těžko nahrazuje. Matka nám dává první dar – samotný život, a hned poté další, které nás ovlivňují po celý zbytek naší cesty.

Kam zmizí lidská duše po smrti? Americký lékař zvážil její přesnou hmotnost • Existuje lidská duše? Americký lékař Duncan MacDougall ze státu Massachusetts byl přesvědčený, že pokud ano, měla by mít i určitou hmotnost. Svou domněnku se proto rozhodl ověřit neobvyklým experimentem.

Kolik skutečně váží lidská duše?

Jak se řídí traktor? Vyzkoušejte si to na trenažeru v Národním zemědělském muzeu • V pražské budově Národního zemědělského muzeu se můžete nově svézt na trenažéru Zetor Tractors. Nový simulátor jízdy traktorem byl vyvinutý přímo pro expozici Jede traktor a jedná se o jediný prototyp v Česku. Vyzkoušet si lze jízdu po městě i orbu na poli.

Schváleno. Rekonstrukce Malostranského náměstí začne na jaře • Rekonstrukci Malostranského náměstí provede společnost Gardenline. Vítěze výběrového řízení dnes schválili pražští radní. Projekt revitalizace již má stavební povolení. Stavební práce by proto mohly začít na jaře příštího roku.

30. 10. 1868: Stařenu přepadla padoucí nemoc a hladina Vltavy stoupá • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

21. 9. 1868: Žena ze Střešovic brutálně týrala syna. Provazy měl zařezané do masa • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Unikátní vánoční poselství prezidenta Masaryka je aktuální i po 85 letech • V prosinci 1933, tedy přesně před 85 lety, pronesl v Praze tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk před filmovými kamerami vánoční poselství obyvatelům Československa. Vznikla tak tradice prezidentských vánočních a novoročních projevů, která s nejrůznějšími obměnami přetrvala až do současnosti.

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Ženy jako námořnice. Zvládly by těžkou práci na lodi? • V dávných dobách bývalo nepředstavitelné, aby ženy vykonávaly tzv. „mužské“ profese. Situace se začala velmi pozvolna měnit až na přelomu 19. a 20. století. Dokazuje to i článek z Národních listů z roku 1891. Jeho text vás nejspíš překvapí.

Likvidace tuku po smažení má svá pravidla. Někteří je stále nedodržují • K vánočním svátkům neodmyslitelně patří smažený kapr. Najdeme ho na štědrovečerní tabuli drtivé většiny českých rodin. Ne všichni už ale správně zlikvidují použitý tuk.

16. 11. 1889: Nález lidské kostry, lůžkové vozy ve vlacích a nehoda tramvaje • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.

Chystáte se tisknout fotky z dovolené? Poradíme, zda to udělat doma, nebo se obrátit na profesionály • I vy určitě máte v počítači nebo na externím disku uloženou hromadu fotek z uplynulého léta. A možná přemýšlíte o tom, že by stálo za to si vzpomínky uchovat v  podobě klasických fotografií, které si můžete uložit do alba nebo vystavit do rámečku. Pokud máte domácí tiskárnu, můžete si vzpomínky zhmotnit třeba hned. V dnešním článku se podíváme na to, jak doma fotografie tisknout a jestli se to vyplatí, nebo máte raději dát přednost profesionálnímu fotolabu.

Strom Olgy Havlové bude vysazen v parku Dlážděnka • V pondělí 9. dubna bude v parku Dlážděnka v Praze 8 vysazen strom na připomínku nedožitých 85 let Olgy Havlové, zakladatelky nadace Výboru dobré vůle a první manželky Václava Havla. „V roce 2018 by se Olga Havlová dožila 85 let. K tomuto výročí a připomínce obdivuhodné ženy a jejího úsilí v oblasti lidských práv připravila její nadace krásnou vzpomínkovou akci, ke které se naše městská část nesmírně ráda připojuje,“ uvádí Vít Céza, zastupitel MČ Praha 8 a předseda komise pro životní prostředí. „Považujeme za čest, že jeden z pouhých 85 stromů bude vysazen také v parku Dlážděnka,“ dodává Vít Céza. Akce Strom pro Olgu Havlovou navazuje na první vysazený strom dobré vůle. Lípu zasadila Olga Havlová osobně v Olomouci v roce 1993. Strom bude slavnostně vysazen 9. dubna 2018 v 16 hodin v parku Dlážděnka (park z jihozápadu obepíná Finanční úřad Prahy 8, ul. Trojská 13a). Akce se zúčastní zástupci městské části, řada místních občanů a zástupci spolku Park Dlážděnka, z. s., kteří spolupracují na přípravě velké revitalizace parku Dlážděnka. [related-post id="6367"] „Vysazení stromu, který bude připomínat paní Olgu Havlovou, je zároveň jakýmsi zahájením letošních úprav parku, který bude zvětšen o stávající zanedbaný svah a doplněn řadou zajímavých prvků. Chceme zde vybudovat krásné místo, které bude přispívat k příjemnému trávení volného času obyvatel a taktéž přispěje ke zlepšení stavu této části pražské krajiny,“ vyjmenovává plány Vít Céza. Park se nenachází pouze na pozemku, který je svěřen do správy městské části Praha 8 hlavním městem Prahou, ale také na pozemku České správy sociálního zabezpečení. Zahájení druhé etapy revitalizace bude záviset na výsledcích jednání se soukromými vlastníky. „Sousedské odpoledne se slavnostním vysazením dubu v parku Dlážděnka symbolicky začneme novou éru tohoto místa. Těšíme se na příjemné setkání,“ dodává Vít Céza.

Olga Havlová by se letos dožila 85. narozenin.

Na opravený Negrelliho viadukt se vrací vlaky. Ve své době byla stavba světovým unikátem • Správa železnic dokončila rekonstrukci historického Negrelliho viaduktu. Vlaky se na něj vrátí v pondělí 1. června. Památkově chráněný most slouží dopravě v hlavním městě již od roku 1850.

Jak se má chovat skutečný gentleman • Chápání pojmu gentlemanství nebo gentleman se v průběhu času proměňuje. V minulosti se lišilo také v závislosti na geografické šířce. Zatímco v Anglii bývali gentlemani ještě před 120 lety především vysoce postavení muži, ve Spojených státech se za ně považovali i neurození a nemajetní. Museli mít ale několik důležitých charakterových rysů. Přečtěte si dobový článek z roku 1899.

Lanovka na Petřín nejede • Z důvodu technické závady dochází ode dneška až do odvolání k dočasnému přerušení provozu lanové dráhy na Petřín. Předpokládáný termín obnovení provozu je nejdříve v sobotu 7. dubna 2018.

Lanová dráha na Petřín slouží veřejnosti od 25. července 1891.

Bolest ze smrti blízkého člověka trvá dlouho. Zmírnit ji může včasná prevence • Každý z nás dluží přírodě svoji smrt, napsal kdysi Sigmund Freud. Jakkoliv se to může zdát nespravedlivé, kruté a nepochopitelné, jednou tento svět nakonec opustíme všichni. Bez výjimky. Lidé paradoxně většinou přijímají svou vlastní smrtelnost mnohem lépe, než odchod blízkých lidí. Jak se tedy se ztrátou blízkého člověka vyrovnat?