Jak zařídit, aby vám novoroční předsevzetí vydrželo celý rok

8. ledna 2019 ∙ 16:32
Klára Dvořáková
Foto: Archiv

„Nový rok, nový začátek,“ říká si na začátku ledna mnoho z nás. Opravdu nám ale datum v kalendáři pomůže změnit život k lepšímu? Mít pevně určenou startovní čáru je dobré. Bez trochy vůle a disciplíny to ale nepůjde. Jak tedy zařídit, aby se vaše předsevzetí opět neproměnila v prázdné novoroční fráze?

Zázračné ráno

Nejrůznějších návodů, receptů a knih o tom, jak svých cílů dosáhnout, je spousta. Autorem jedné z nich je americký podnikatel Hal Elrod. Kniha se jmenuje Zázračné ráno (Miracle Morning) a najdete v ní šest kroků k tomu, jak být hned od začátku dne aktivní a produktivní. Prvním krokem k úspěchu je vstát, jakmile zazvoní budík. Za žádnou cenu ho nesmíte zatípnout.

„Jakmile budík zamáčknete nebo posunete, začínáte svůj den prokrastinací. To nastaví Váš vnitřní kompas tak, že budete prokrastinovat i celý zbytek dne,“ míní Elrod. Pokud tedy vylezete z postele hned po prvním zazvonění budíku a překonáte lenost, začnete den disciplínou. A jak říká sám Elrod, bez disciplíny v životě nic nedokážete.

[related-post id=“15144″]

Celá metoda Miracle Morning spočívá v tom, že člověk vstane o hodinu dříve než je zvyklý a tento čas rozdělí na několik deseti až dvaceti minutových úseků, které věnuje různým rituálům. Patří mezi ně meditace, pozitivní afirmace a vizualizace cílů, cvičení, čtení a psaní deníku.

„Po několika dnech budete chodit spát natěšení jako děti, když čekají na Ježíška,“ píše ve své knize Elrod. Trochu zvláštní přirovnání, co říkáte?

Zavřete oči a představte si to

Jeden ze známých citátů říká, že vše, co si dokážete představit, je skutečné. K tomuto názoru se přiklání i psychoterapeutka Fe Robinson. Podle ní je jedním z nejlepších způsobů, jak odstartovat nový začátek, poskytnout mysli konkrétní představu o tom, jak bude tento nový začátek vypadat.

„Zobrazit si v duchu vysněný cíl ale nestačí,“ říká Robinson a dodává: „Klíčem je představit si nejen výsledek, ale také kroky, které k němu vedly. Představte si nový život se vším všudy. I to, jak cvičíte nebo jak se každý den učíte v tramvaji španělská slovíčka. Když na to svou mysl připravíte, až přijde na věc, bude daleko snadnější to skutečně udělat.“

Pokud jste si tedy letos předsevzali začít cvičit, zkuste si před spaním představit nejen svou zpevněnou postavu, ale i cestu, která k ní vedla. Vidíte se v posilovně nebo raději při běhu v parku?

[related-post id=“15129″]

Úspěšně dokončené úkoly

Martin Seligman, jeden z duchovních otců pozitivní psychologie, prokázal, že čím více splněných úkolů máme za sebou, tím větší pravděpodobnost je, že úspěšně splníme i úkoly nadcházející. Zajímavé na tom je, že vůbec nezáleží na tom, co to bude za úkol. Proto při výcviku elitních jednotek amerických Seals musejí vojáci ráno jako první ustlat postel. Svůj den tak začnou úspěšně splněným úkolem, který je přitom stojí minimum úsilí i času.

Tento fenomén ale funguje i naopak. Čím vícekrát při plnění úkolu selžeme, tím větší je pravděpodobnost, že selžeme i při plnění dalšího úkolu. I proto je lepší začít den snadnými úkoly, jako je pěkně ustlaná postel nebo připravená snídaně.

[related-post id=“15176″]

To samé se dá aplikovat i na novoroční předsevzetí. Pokud si na začátek roku naplánujete snadnější a krátkodobější cíle, které se vám snadno podaří splnit, dodá vám to dostatek motivace a elánu do plnění těch dlouhodobějších. Je-li vaším letošním cílem zaběhnout maraton, začněte postupně. Co začít se dvěma kilometry každý den a postupně si přidávat? Uvidíte, že se vám poběží čím dál snadněji.

X Zavřít