Jak zařídit, aby vám novoroční předsevzetí vydrželo celý rok

LifestyleKlára Dvořáková8. ledna 20193 minuty čtení

Foto: Archiv

„Nový rok, nový začátek,“ říká si na začátku ledna mnoho z nás. Opravdu nám ale datum v kalendáři pomůže změnit život k lepšímu? Mít pevně určenou startovní čáru je dobré. Bez trochy vůle a disciplíny to ale nepůjde. Jak tedy zařídit, aby se vaše předsevzetí opět neproměnila v prázdné novoroční fráze?

Zázračné ráno

Nejrůznějších návodů, receptů a knih o tom, jak svých cílů dosáhnout, je spousta. Autorem jedné z nich je americký podnikatel Hal Elrod. Kniha se jmenuje Zázračné ráno (Miracle Morning) a najdete v ní šest kroků k tomu, jak být hned od začátku dne aktivní a produktivní. Prvním krokem k úspěchu je vstát, jakmile zazvoní budík. Za žádnou cenu ho nesmíte zatípnout.

„Jakmile budík zamáčknete nebo posunete, začínáte svůj den prokrastinací. To nastaví Váš vnitřní kompas tak, že budete prokrastinovat i celý zbytek dne,“ míní Elrod. Pokud tedy vylezete z postele hned po prvním zazvonění budíku a překonáte lenost, začnete den disciplínou. A jak říká sám Elrod, bez disciplíny v životě nic nedokážete.

[related-post id=“15144″]

Celá metoda Miracle Morning spočívá v tom, že člověk vstane o hodinu dříve než je zvyklý a tento čas rozdělí na několik deseti až dvaceti minutových úseků, které věnuje různým rituálům. Patří mezi ně meditace, pozitivní afirmace a vizualizace cílů, cvičení, čtení a psaní deníku.

„Po několika dnech budete chodit spát natěšení jako děti, když čekají na Ježíška,“ píše ve své knize Elrod. Trochu zvláštní přirovnání, co říkáte?

Zavřete oči a představte si to

Jeden ze známých citátů říká, že vše, co si dokážete představit, je skutečné. K tomuto názoru se přiklání i psychoterapeutka Fe Robinson. Podle ní je jedním z nejlepších způsobů, jak odstartovat nový začátek, poskytnout mysli konkrétní představu o tom, jak bude tento nový začátek vypadat.

„Zobrazit si v duchu vysněný cíl ale nestačí,“ říká Robinson a dodává: „Klíčem je představit si nejen výsledek, ale také kroky, které k němu vedly. Představte si nový život se vším všudy. I to, jak cvičíte nebo jak se každý den učíte v tramvaji španělská slovíčka. Když na to svou mysl připravíte, až přijde na věc, bude daleko snadnější to skutečně udělat.“

Pokud jste si tedy letos předsevzali začít cvičit, zkuste si před spaním představit nejen svou zpevněnou postavu, ale i cestu, která k ní vedla. Vidíte se v posilovně nebo raději při běhu v parku?

[related-post id=“15129″]

Úspěšně dokončené úkoly

Martin Seligman, jeden z duchovních otců pozitivní psychologie, prokázal, že čím více splněných úkolů máme za sebou, tím větší pravděpodobnost je, že úspěšně splníme i úkoly nadcházející. Zajímavé na tom je, že vůbec nezáleží na tom, co to bude za úkol. Proto při výcviku elitních jednotek amerických Seals musejí vojáci ráno jako první ustlat postel. Svůj den tak začnou úspěšně splněným úkolem, který je přitom stojí minimum úsilí i času.

Tento fenomén ale funguje i naopak. Čím vícekrát při plnění úkolu selžeme, tím větší je pravděpodobnost, že selžeme i při plnění dalšího úkolu. I proto je lepší začít den snadnými úkoly, jako je pěkně ustlaná postel nebo připravená snídaně.

[related-post id=“15176″]

To samé se dá aplikovat i na novoroční předsevzetí. Pokud si na začátek roku naplánujete snadnější a krátkodobější cíle, které se vám snadno podaří splnit, dodá vám to dostatek motivace a elánu do plnění těch dlouhodobějších. Je-li vaším letošním cílem zaběhnout maraton, začněte postupně. Co začít se dvěma kilometry každý den a postupně si přidávat? Uvidíte, že se vám poběží čím dál snadněji.

Nepřehlédněte

Denní rituály slavných. Jak žili Kafka, Churchill, Hemingway nebo Beethoven • Alespoň jeden denní rituál praktikuje většina z nás. A není divu! Do dnešního rychlého a chaotického světa přinášejí rituály řád a pocit určité jistoty. Vědomí, že si každý víkend pustíme oblíbený seriál, a nebo že pondělí začne kávou v oblíbené kavárně, je zkrátka uklidňující.

Proč si vážit každé vteřiny na tomto světě • Život je nekonečný sled okamžiků, které se skládají z dnů, hodin, minut a vteřin. Mnoho z nás žije v přesvědčení, že máme nekonečně mnoho času, ale ve skutečnosti je každá vteřina vzácná a nenahraditelná. V tomto článku se podíváme na důvody, proč bychom si měli vážit každého okamžiku našeho života.

Novoroční předsevzetí chytře a s rozmyslem. Jak to udělat, abyste v příštím roce byli skutečně lepší • Nový rok se blíží a s ním i čas bilancování, ale i plánování věcí budoucích. Pokud nechcete, aby vaše novoroční předsevzetí opět skončilo jen ve fázi ušlechtilých představ, zkuste na to jít tentokrát chytřeji.

Umírající lidé prozradili, čeho ve svém životě nejvíce litují • Smrt je v naší společnosti stále velmi tabuizované téma. Každý z nás má přitom vyměřen určitý čas, který jednoho dne vyprší. Odchod z tohoto světa je tedy naprosto přirozená součást života. Dokud ale ještě nejsme na konci, měli bychom se snažit žít naplno. Na smrtelné posteli už toho příliš nedoženeme.

Čas sice spravedlivě utíká všem stejně, ale ne všichni ho také stejně mají.

Nadace plní přání vážně nemocným dětem. Zakladatelé provoz financují z vlastní kapsy • Soukromá pražská charitativní organizace Zlatá rybka se již od roku 2015 soustřeďuje na plnění přání dětem se život ohrožujícím onemocněním. Za dobu svého působení splnila přání již více než 300 takovým dětem. Na české poměry je poněkud překvapivé, že financovaní nadace zajišťují z vlastní kapsy výhradně její zakladatelé, manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi.

Mám se rád(a)? Jak to poznat? • Sebeláska je klíčovým prvkem osobního růstu a psychické pohody. Je to to, jak se k sobě stavíme, jak se k sobě chováme a jak nám záleží na vlastním blahu. Ale jak poznat, že máme sebe rádi? Zde je několik způsobů, jak to zjistit:

Pomocníci, nebo zabijáci? Elektrické spotřebiče jako skryté hrozby ve vaší domácnosti • Určitě máte v domácnosti několik menších elektrických zařízení, která vám usnadňují život. Třeba žehličky, nabíječky, rychlovarné konvice nebo mikrovlnné trouby. V posledních letech se jejich výrobci předhánějí s novými funkcemi. Ruku v ruce s tím se však zkracuje doba, po kterou tyto spotřebiče vydrží provozuschopné. Téměř nic se neopravuje a výrobci spoléhají na to, že zákazník po konci záruční doby, obvykle po dvou až třech letech, takový výrobek prostě vymění za nový.

10 tipů, jak si usnadnit život • V dnešní uspěchané době hledáme různé způsoby, jak si život co nejvíce zjednodušit a zároveň si užívat každý okamžik. Zde je 10 tipů, které vám mohou pomoci dosáhnout právě toho:

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.

Pozitivní myšlenky pro tento den. Inspirujte se a pozvedněte svého ducha • Den za dnem utíká a vy máte pocit, že svět je nehostinné místo, kde nemá smysl se o cokoliv snažit. To se ale pletete. Vybrali jsme pro vás 10 nejzajímavějších myšlenek, které vám vrátí chuť do života a pomohou překonat dnešní den. Inspirujte se myšlenkami, které pozvednou vašeho ducha.

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

Prodlužte život svým blízkým. Nestojí to vůbec nic • Mezilidské vztahy bývají různorodé, ale pouto, které vzniká mezi rodiči a dětmi, je jedinečné. Zatímco v dětství jsme nejšťastnější v blízkosti rodičů, v pozdním stáří se cítíme nejbezpečněji po boku našich potomků.

Proč je dobře, že každý život nakonec skončí? • Život je nádherný dar, plný vzestupů a pádů, radosti a smutku, výher a ztrát. Ale stejně jako každý příběh má i život svůj začátek a konec. Ačkoli může být těžké se s tímto faktem smířit, existuje několik důvodů, proč je dobré, že každý život nakonec skončí.