Národní divadlo uvede nové nastudování Kytice. V hlavních rolích František Němec a Iva Janžurová

24. února 2019 ∙ 14:39
PražskýDEN.cz
Foto: Pavel Hejný, Národní divadlo

Klasická básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena, jejíž symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Národní divadlo nyní připravilo pro diváky zcela nové nastudování.

Svatební košili, Vodníka či Polednici, neboli magické mýty o lásce i hororové pověsti převede na jeviště historické budovy ND tvůrčí duo SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou podepsáni pod úspěšnou inscenací Lorkovy Krvavé svatby ve Stavovském divadle. K Erbenově látce mají velmi blízko − ritualizovaná archetypální témata jako láska a smrt, vztah matky a dítěte, muže a ženy nebo člověka a přírody se v jejich inscenacích opakují v mnoha obměnách a kontextech.

Nejnovější inscenace Národního divadla pečlivě vychází z Erbenova textu, ale herci se při zkoušení ponořili do svých vlastních osobních příběhů, zážitků i rodinných traumat.

Nové nastudování inscenace Kytice v Národním divadle. Foto: Pavel Hejný, Národní divadlo

„Musím přiznat, že Kytice přede mnou „rozkvetla“ až v úkolu, který přede mne postavil fakt mé spoluúčasti v současném inscenování této krásné látky v inscenaci Národního divadla. Některé balady mi zněly jako důvěrně známé z mnohých školních hodin české literatury. Ale jejich výsostný a krásný smysl a předestřený původ v lidovém zdroji národních pověstí v básnivém zpracování Karla Jaromíra Erbena jsem si začínala uvědomovat až na našich zkouškách,“ říká herečka Iva Janžurová, která ztvární postavu Hany v baladě Štědrý den.

Nové nastudování inscenace Kytice v Národním divadle. Foto: Pavel Hejný, Národní divadlo

Diváci se mohou těšit také na Františka Němce, Janu Preissovou, Patrika Děrgela, Taťjanu Medveckou, Janu Bouškovou nebo Janu Pidrmanovou. Premiéry inscenace se uskuteční 28. února a 1. března.

Nové nastudování inscenace Kytice v Národním divadle. Foto: Pavel Hejný, Národní divadlo

Česká literární klasika

Sbírka baladických básní K. J. Erbena patří právem mezi klasická díla české literatury. Poprvé vyšla v roce 1853 pod názvem Kytice z pověstí národních a šlo o jedinou původní knihu, kterou Erben kdy vydal. Byla inspirována českými lidovými pověstmi a již v době svého vzniku slavila úspěch a ovlivnila mnoho umělců.

Nové nastudování inscenace Kytice v Národním divadle. Foto: Pavel Hejný, Národní divadlo

Tradici divadelních zpracování výrazně podpořilo v roce 1972 divadlo Semafor, když uvedlo na svých prknech Kytici coby dramatické pásmo. Na repertoáru divadla se hra udržela deset let, dočkala se téměř šesti set repríz a v roce 1993 byla obnovena a rozdělena dokonce do dvou večerů.

X Zavřít