Národní muzeum nabídne druhého plejtváka v životní velikosti

28. června 2021 ∙ 14:32
Kristián Vích
Foto: Národní muzeum

Národní muzem nechalo vyrobit realistický model plejtváka malého v životní velikosti. Exponát doplní skutečnou kostru plejtváka myšoka, který je symbolem muzea.

Oba mořští velikáni budou k vidění pohromadě po otevření části přírodovědeckých expozic s názvem Zázraky evoluce, které je plánováno na začátek srpna.

Přestože je plejtvák malý nejmenším známým druhem plejtváka, dosahuje úctyhodných 6 metrů. Přesun modelu do Historické budovy Národního muzea a následná instalace proto byla poměrná náročná operace.

[related-post id=“29064″]

Model plejtváka malého je již nyní umístěn ve vitríně ve stejné místnosti, kde jsou návštěvníci zvyklí vídat i oblíbeného plejtváka myšoka zavěšeného u stropu sálu.

Evoluce zblízka

​​Fenomén evoluce je hlavní vodící linkou nové expozice. Návštěvníci se tu postupně seznámí s evolučními milníky u různých skupin živočichů.

K vidění bude mimo jiné i realisticky zpracovaný ptačí útes představující obydlí a útočiště hned několika ptačích druhů či pestrobarevný korálový útes, nad kterým se vznáší sedmnáctimetrový model krakatice obrovské.

Zdroj: Tisková zpráva Národního muzea

X Zavřít