Nejbezpečnější místa v letadle. Kde máte větší šanci na přežití při havárii?

31. prosince 2020 ∙ 15:53
Kristián Vích
Letecká doprava je nebezpečnější ze všech.Foto: Unsplash.com

Otázka, která nedá spát nikomu, kdo alespoň jednou v životě letěl letadlem. Které sedadlo v letounu je nejbezpečnější v případě, že dojde k havárii?

Časopis Time před lety zkoumal údaje o tragických haváriích letadel za posledních několik dekád. Statistika ukázala, že lidé sedící v zadní části letadla měli nižší míru úmrtnosti (32 %) než cestující ve středu (39 %) a v přední části (38 %). Rozdíly jsou ale natolik malé, že je nelze považovat za směrodatné. Každý typ letadla je totiž zkonstruován trochu jinak a svou roli při havárii hraje i řada dalších faktorů.

Pravdou ale zůstává, že sedět v přední části letadla v business třídě se nevyplácí při čelní srážce stroje. Jak před časem zjistili tvůrci jednoho britského dokumentu na kanálu Channel 4, při nárazu zde působí síla 12G, která je většinou smrtící. S postupem do zadní části tato síla klesá a je možné ji přežít.

[related-post id=“34682″]

Studie vědců z Greenwiche před časem ukázala, že podstatně vyšší šanci na přežití měli při havárii cestující, kteří seděli poblíž nouzového východu. Vycházeli přitom ze dvou tisíc případů přeživších ze 105 leteckých nehod.

Experti radí, že pokud chcete zvýšit svoje šance na přežití při letecké havárii, spíše než výběru sedadla věnujte větší pozornost bezpečnostním pásům a pokynům posádky před samotným letem. Čísla jednoznačně ukazují, že připoutaní pasažéři umírají mnohem méně než ostatní. Významnou roli pak hraje i rychlost evakuace.

V každém případě je ale dobré mít na paměti skutečnost, že letecká doprava zůstává nejbezpečnější ze všech a neustále se zlepšuje. Šance úmrtí při leteckém neštěstí je zhruba jedna ku 4 milionům. Mnohem pravděpodobnější je, že zemřete například při autonehodě, při srážce vlaků nebo po pádu z postele.

X Zavřít