Nová mateřská škola v Jeseniově ulici. Radnice představila vítězný návrh

26. října 2021 ∙ 08:21
PražskýDEN.cz
Vizualizace podoby nové mateřské školyFoto: MČ Praha 3

Rada městské části Prahy 3 schválila výsledky architektonické soutěže na novou šestitřídní mateřskou školku v Jeseniově 98. Mezi třiceti devíti soutěžními projekty zvítězil návrh týmu architektky Radky Kurčíkové.

Porota ocenila například vhodné umístění budovy na pozemku a zachování velké zahrady, tvarovou pestrost a zároveň estetickou uměřenost, světelný komfort ve třídách nebo přístupy na zahradu. V soutěžní porotě zasedli nezávislí architekti a zástupci městské části.

Praha 3 musela přistoupit k uzavření stávající budovy školky, protože během loňského roku začala vykazovat fatální poruchy ve statice. Chybějící kapacitu ve školkách je potřeba co nejrychleji doplnit. Proto se vedení radnice rozhodlo pro bleskové vypsání soutěže a co nejrychlejší realizaci novostavby školky.

Vizualizace podoby nové mateřské školy. Foto: MČ Praha 3

„Dobře postavená školka je jedním z předpokladů kvalitního vzdělávání. Naším cílem od počátku bylo najít architekty, kteří postaví moderní školku pro 21. století. V zadání proto byly požadavky na zachování velké zahrady a také na menší tělocvičnu a ateliér,“ vysvětluje Michal Vronský, předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání Prahy 3.

Společný vítězný návrh Radky Kurčíkové, Ondřeje Bláhy, Anny Svobodové, Vojtěcha Berana a Davida Budila zadání podle představitelů radnice splňuje. Porota na něm ocenila především kompaktní a relativně úspornou hmotu, vhodně umístěnou na rohový pozemek Jeseniovy a Ambrožovy ulice, a tvarově pestrou, zároveň však civilní a esteticky uměřenou architekturu objektu.

[related-post id=“31095″]

„Všechny třídy výhodně orientujeme vůči jihovýchodnímu slunci a zároveň intimnímu výhledu do celého prostoru zahrady, lemované po obvodu vzrostlými stromy, které ji přirozeně oddělují od okolního města. Prostorné terasy propojují interiér se zahradou, umožňují venkovní výuku a setkávání dětí z vedlejších tříd. Směrem do ulice je výraz školky civilní a symetrická severní fasáda jasně definuje vstup,“ popisuje spoluautorka návrhu architektka Radka Kurčíková.

„Zásadní bylo vytvořit rozmanité vnitřní prostory pro pobyt dětí a zároveň dosáhnout tvarově jednoduchého kompaktního objemu, jako základní podmínky pro dosažení nízkých investičních nákladů na výstavbu, ale i budoucího provozu moderní školky,“ dodává Kurčíková.

Zdroj: Tisková zpráva MČ Praha 3

X Zavřít