Nová scéna dostane novou podobu. Rekonstrukce potrvá dva roky

15. července 2021 ∙ 16:21
Kristián Vích
Návrh rekonstrukce Nové scényFoto: Národní divadlo

Národní divadlo připravuje rekonstrukci Nové scény. Exteriér památkově chráněné brutalistní budovy zůstane víceméně zachován. Výraznější modernizace se ale dočká divadelní sál.

Hlavními důvody rekonstrukce jsou zastaralé technologie a špatná akustika. Podle vedení divadla bude důraz kladen na dokončení původní myšlenky autora, tj. vytvořit multifunkční divadelní scénu, která umožňuje snadnou přestavbu jeviště i hlediště.

„Vznikne divadelní scéna 21. století s variabilním uspořádáním prostoru sálu pro různá představení s kapacitou až 500 míst s použitím soudobých moderních divadelních technologií a proměnnou akustikou, která veřejnosti nabídne nové kulturní a umělecké zážitky,“ uvedlo Národní divadlo v tiskové zprávě.

Současná podoba Nové scény. Foto: Národní divadlo
Návrh nové podoby Nové scény. Foto: Národní divadlo

Rehabilitace interiéru

Venkovní vzhled budovy architekta Karla Pragera se měnit nebude. Vzhledem k energeticky nevyhovujícímu zasklení fasády foyeru je ale navržena jeho výměna. Výsledné řešení má plně respektovat původní rastrování a proporce.

Citlivě chtějí architekti přistoupit k řešení zachovalých veřejných interiérů, zejména prostorů foyeru Nové scény, jemuž dominuje zelený kubánský serpentinit, kruhové schodiště s lustrem, dřevěné kazetové podhledy a bohatá umělecká výzdoba. Tyto prostory budou rehabilitovány do původního stavu s restaurováním materiálů a výtvarných děl.

Vznikne i zcela nový sál

Kromě Nové scény se dočká rekonstrukce také přilehlá Provozní budova B. V jejím přízemí má vzniknout veřejný multifunkční prostor s kavárnou propojený spouštěcí skleněnou stěnou s piazzettou. Počítá se zde i se zcela novým sálem pro 120 diváků nebo s baletní zkušebnou. V nejvyšším podlaží pak vznikne multifunkční ateliér pro edukační umělecké činnosti.

Návrh nového sálu v Provozní budově B. Foto: Národní divadlo
Nová baletní zkušebna. Foto: Národní divadlo

Budova Nové scény z roku 1983 byla letos v červnu prohlášena za kulturní památku. Národní divadlo chce mít do konce roku hotový projekt. Stavební práce by pak mohly začít v polovině příštího roku a skončit v roce 2024.

Zdroj: Tisková zpráva Národního divadla

X Zavřít