Ostrý dopis Babišovi: Hodil jste všechny přes palubu, nechte to dělat jiné, zlobí se Milion chvilek

22. března 2021 ∙ 13:39
Kristián Vích
Foto: Twitter Andreje Babiše

Přesně před rokem zemřel v Česku první člověk nakažený koronavirem. Od té doby postupně přibylo téměř 25 tisíc dalších obětí nemoci covid-19. Své rozčarování nad situací vyjádřil spolek Milion chvilek pro demokracii třaskavým otevřeným dopisem pro předsedu vlády.

„Vím, že v těchto dnech čelíte velkému tlaku. Ale ani empatie nedokáže zastřít mé rozhořčení, vztek a obavy. Už rok sleduji jedno vaše selhání za druhým. Vaši ignoraci odborníků a aroganci. Sleduji, jak centralizujete moc do svých rukou, obviňujete všechny okolo a přehlížíte životy občanů České republiky,“ píše v úvodu otevřeného dopisu předseda spolku Benjamin Roll.

Milion chvilek říká, že za epidemii jako takovou premiér nemůže. Provinil se prý ale jinak. „Nesete vinu za to, že upřednostňujete svůj marketingový obraz, upevňování moci a ekonomický zisk svých firem a kamarádů před úctou k lidské důstojnosti. Hodil jste přes palubu zdravotníky, sociální pracovníky, podnikatele, umělce, pracovníky v průmyslu, učitele, studenty, děti a jejich rodiče, seniory a vůbec všechny občany České republiky. Nesete odpovědnost za tisíce zbytečně zmařených životů,“ pokračuje Roll.

[related-post id=“40383″]

Dopis pak také říká, že podle statistik je Česká republika při zvládání pandemie nejhorší ze všech států světa. Premiérovi rovněž připomíná jeho přihlášení se k plné politické odpovědnosti. „Tak ji ze svých kroků konečně vyvoďte a nesvalujte vinu na opozici, na média a na občany této země. Je to vaše odpovědnost,“ píše se v dopise.

V samém závěru je předseda vlády vyzván, aby „ustoupil z cesty a nechal pracovat ty, kterým na zdraví lidí, lidských právech a rozkvětu naší země skutečně záleží“. Myšleni jsou tím „skutečně schopní manažeři“ a „kompetentní odborníci“.

Epidemie covid-19 je nyní podle všeho pomalu na ústupu. Za neděli bylo v Česku zaznamenáno 2 373 nových případů nákazy. V nemocnicích však stále leží přes 8 tisíc pacientů, z nichž 1 910 je ve vážném stavu. Připomínku lidských obětí ve formě happeningu uspořádal Milion chvilek v pondělí na Staroměstském náměstí.

X Zavřít