Padesát netopýrů bude ve čtvrtek ve Stromovce vypuštěno do volné přírody

2. dubna 2019 ∙ 18:09
PražskýDEN.cz
Foto: Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy

Pět desítek netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie, vypustí zpět do volné přírody Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Akce určená i pro veřejnost proběhne ve čtvrtek 4. dubna v 19 hodin u rybníků v centrální části Stromovky. Součástí bude krátké seznámení s životem netopýrů a problematikou jejich ochrany i ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné pro člověka.

Desítky netopýrů, kteří si za své zimoviště vybrali větrací šachtu domu na Rašínově nábřeží, budou vypuštěni zpět do volné přírody. Kolonii objevili majitelé jednoho z bytů při rekonstrukci. Větší část ze 74 netopýrů mohla po převozu do záchranné stanice rovnou pokračovat v zimním spánku, dvacítce chráněných živočichů byla ošetřena drobná zranění a poskytnuta intenzivní péči, aby se dostali zpět do dobré kondice.

Stromovka nebyla pro návrat netopýrů do přírody vybrána náhodně. Několik průzkumů potvrdilo, že právě tato lokalita je pro létající savce vhodná. Žije zde až 9 druhů, nejčastěji netopýr parkový a právě netopýr rezavý. Netopýři mají ve Stromovce dostatek potravy a možností k úkrytu. Záchranná stanice zde navíc v minulosti nainstalovala i 5 speciálních dřevocementových netopýřích budek, které připomínají jejich přirozené skrýše, dutiny a štěrbiny starých stromů. Loni přibylo 6 netopýřích budek i na nedaleký Císařský ostrov.

Všechny druhy netopýrů patří mezi chráněné živočichy a jsou stále častějšími pacienty záchranné stanice, kterou provozuje příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy. V roce 2017 bylo přijato do péče 220, v loňském roce 390 jedinců. V letošním roce evidují pracovníci stanice prozatím 186 netopýrů sedmi různých druhů.

X Zavřít