Podívaná, jaká tu nebyla stovky let. Vánoční obloha nabídne mimořádný úkaz

26. listopadu 2020 ∙ 13:24
Kristián Vích
Foto: Unsplash.com

Letošní Vánoce budou nejspíš jiné, než jsme zvyklí. Tak trochu symbolické proto bude i představení, které si pro nás na období Vánoc přichystaly planety Jupiter a Saturn.

Dvě největší planety sluneční soustavy si během letošních Vánoc dají po stovkách let „velkolepé rande“. Tito dva plynní obři se totiž kolem 21. prosince dostanou na naší noční obloze do velmi těsné blízkosti. Pokud to počasí dovolí, bude možné vzácný úkaz pozorovat obyčejným dalekohledem odkudkoliv na Zemi až do 25. prosince.

Letos to bude jiné

Konjunkce Jupitera a Saturnu se opakuje zhruba jednou za 20 let. Astronomové tímto termínem označují úhlové přiblížení dvou nebeských těles z pohledu pozorovatele (obvykle na Zemi).

Letošní konjunkce má být ovšem výjimečná hned z několika důvodů. Jednak bude možné ji pozorovat, což nebývá pravidlem, navíc připadá symbolicky na období Vánoc, ale především má být velmi těsná. Obě planety od sebe bude dělit pouze 6 úhlových minut, což je pětina průměru měsíčního úplňku.

V tak těsné blízkosti se přitom Jupiter a Saturn na naší obloze jevily naposledy 16. července 1623. A znovu bude možné takový úkaz pozorovat až 15. března 2080.

Ukáží se i měsíce

V dalekohledu ale neuvidíte pouze planety s jejich proslulými prstenci. Kromě nich se ukáží i Jupiterovy měsíce Io, Europa, Ganymedes a Callisto spolu se Saturnovým Titanem, Rheou, Thetys nebo Dione. Dohromady tak vytvoří jedno zářící planetárně-měsíční klubko.

Mimořádně vzácnou „Velkou konjunkci“ označují astronomové za jednu z nejzajímavějších událostí tohoto století. V našich zeměpisných šířkách bude možné obě planety vedle sebe pozorovat kolem 17. hodiny nad jihozápadním obzorem, ideálně ve vyšších nadmořských výškách a v místech nezasažených světelným smogem.

X Zavřít