Pozor na zprostředkovatele energií. Mohou používat nekalé praktiky, varuje ČOI

ZprávyKristián Vích23. října 20213 minuty čtení

Foto: Unsplash

Ukončení činnosti některých dodavatelů energií a s tím související nejistota spotřebitelů otevřely prostor pro aktivity zprostředkovatelů smluv o dodávkách energií. Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje spotřebitele, že se nejedná se o skutečné dodavatele energií, ale pouze o zprostředkovatele, kteří mohou telefonicky či osobně kontaktovat domácnosti s tím, že kvůli krachu dodavatelů či zvýšení cen energií pomohou spotřebitelům najít nového dodavatele, respektive přejít výhodněji k jinému, jimi vybranému dodavateli. Jejich taktiky přitom mohou být často na hraně zákona.

„Při změně dodavatele energií buďte opatrní. Vždy věnujte pozornost tomu, s kým se chystáte vstoupit do smluvního vztahu a zda jste si jisti, že se jedná o důvěryhodného partnera. Rozlišujte mezi dodavatelem energie a zprostředkovatelem uzavření smlouvy o dodávce energií,“ upozornil tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich v tiskové zprávě.

Budou to nejspíš zkoušet

Lidé, kteří mají uzavřenou smlouvu o dodávkách elektřiny či plynu s dodavatelem, který ukončil svou činnost, mají nyní půl roku na to, aby si našli nového dodavatele. Elektřinu i plyn jim nyní šest měsíců bude poskytovat tzv. dodavatel poslední instance.

Očekává se, že zmínění zprostředkovatelé se nyní zaměří své aktivity právě na skupinu spotřebitelů, která je postižena ukončením činnosti původních dodavatelů energií.

„Na základě předchozích zkušeností lze předpokládat, že spotřebitelé budou zprostředkovateli oslovováni jak v rámci podomního prodeje, kdy je spotřebitel přímo konfrontován se zprostředkovatelem a jeho přesvědčovacími metodami, tak i na dálku (telefonicky, e-mailem, atp.) a může být vystaven přesvědčovacím technikám například v podobě kladení otázek a odpovědí na ně. Ve většině případů se jedná o předem nacvičené marketingové strategie a metody, přizpůsobené konkrétní skupině spotřebitelů, které mají za cíl přimět spotřebitele k okamžitému podpisu smlouvy, a které se pohybují na hraně zákona,“ varuje dále mluvčí Fröhlich.

Jak se bránit?

Pokud neuvažujete o využití služeb zprostředkovatele, jakoukoliv nabídku jasně odmítněte a komunikaci ukončete. Nenechte se zatahovat např. do kolotoče otázek a odpovědí, předkládání faktur, vyúčtování atp. Pokud o využití služeb zprostředkovatele uvažujete, zvažte, co od něho požadujete a očekáváte a zda vaše očekávání může splnit. Ověřte si jeho důvěryhodnost a reference o jeho činnosti, prostudujte návrh smlouvy. Pozor na zplnomocnění dodavatele k jednání za vás, závaznost přijmout vybraného dodavatele energií, smluvní pokuty, atp. Teprve pak se rozhodujte o tom, zda takovou smlouvu uzavřete.

Jste-li ze strany zprostředkovatele vystaveni některé z přesvědčovacích technik a cítíte se zaskočeni, v časové tísni, nebo jakkoliv nepohodlně, vytvořte si časový prostor pro rozhodování, nejlépe v řádu dní. Požádejte o smlouvu k prostudování, popřípadě jednání ukončete. Jste-li chráněni dodavatelem poslední instance, nenechte se vmanipulovat do pozice někoho, komu bezprostředně hrozí odpojení dodávek energií. Nepodléhejte pocitu zavázanosti v případech, kdy zprostředkovatel bude muset „udělat něco navíc“ – např. znovu přijít jednat, podepsat smlouvu atp.

Rozdíl mezi dodavatelem a zprostředkovatelem

Dodavatel energií má licenci od Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Je přímo zodpovědný za dodávky energií. Jeho dozorovým orgánem je Energetický regulační úřad. Oproti tomu zprostředkovatel sám energie nedodává, pouze nabízí službu „zprostředkování uzavření smlouvy o dodávkách energií“. Dozorovým orgánem je do konce roku 2021 Česká obchodní inspekce. Poté i zprostředkovatelé přejdou pod dohled ERÚ.

Zdroj: Tisková zpráva ČOI

Nepřehlédněte

Nebezpečná hračka může dětem ublížit. ČOI nařídila stažení z trhu • Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej medvídka svítícího ve tmě. Hračka je nebezpečná pro malé děti, které mohou lehce uvolnit malé části a vdechnout je.

Hračka po provedených laboratorních zkouškách.

Smrtelně nebezpečná nabíječka baterií musí být stažena z trhu • Na českém trhu se objevilo elektrické zařízení, které pro spotřebitele představuje vážné bezpečnostní riziko. Varuje před tím Česká obchodní inspekce (ČOI).

Načerpejte energii před zimou • S nastupujícím podzimem a blížící se zimou se u mnoha lidí vyskytují pocity únavy a nedostatku energie. Sychravé počasí a nedostatek slunečního světla vám na náladě jistě nepřidá. A to vás ještě čeká předvánoční shon a stres. Jak získat dostatek energie na překlenutí tohoto nepříjemného období roku?

Pozor na nebezpečnou hračku. Pro děti představuje velké riziko • Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nebezpečnou hračkou, která může pro nejmenší děti představovat velké zdravotní riziko. Jedná se přívěsek na klíče v podobě panenky s copánky.

Inspektoři objevili na bleším trhu ve Vysočanech padělky za 2,5 milionu korun • Česká obchodní inspekce Středočeského kraje a Hl. města Prahy uskutečnila mimořádnou kontrolní akci na Bleším trhu ve Vysočanech. Inspektoři provedli 5 kontrol, které byly zaměřené na nabídku a prodej padělaného zboží. Ve 4 případech zjistili porušení zákona o ochraně spotřebitele. Při akci zajistili 989 kusů padělků v hodnotě originálů 2 531 938 Kč.   

Inspektoři kontrolovali plynové kartuše do turistických vařičů a lamp • Česká obchodní inspekce (ČOI) se zaměřila na kontrolu jednorázových plynových kartuší. Tyto náhradní náplně se nejčastěji používají do přenosných turistických vařičů a lamp.

ČOI varuje před nekalými praktikami v e-shopech • Česká obchodní inspekce (ČOI) uskutečnila v 1. čtvrtletí tohoto roku 293 kontrol zaměřených na dodržování zákonných povinností v oblasti internetového obchodování. Inspektoři zjistili nedodržení příslušné legislativy u 84% případů. Nejčastěji docházelo k porušení zákona o ochraně spotřebitele.

Desítky slunečních elektráren otevřou své brány veřejnosti • Více než dvě desítky solárních elektráren po celé České republice se v týdnu od 20. září zpřístupní veřejnosti. Dny otevřených dveří slunečních elektráren pořádá Solární asociace již pátým rokem u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje. Cílem události je podpořit rozvoj udržitelné ekonomiky, představit fungování solárních elektráren a ukázat široké veřejnosti možnosti využití energie ze slunce. Akce se uskuteční pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR.

Nebezpečná panenka musí z obchodů. Dětem hrozí vdechnutí malé části • Na českém trhu byla nabízena panenka na hraní pro malé děti, která neodpovídá bezpečnostním požadavkům. Zjistila to Česká obchodní inspekce (ČOI).

Odhalena další smrtelně nebezpečná nabíječka na mobilní telefon • Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila, že na trhu v Česku byla v nabídce nabíječka pro mobilní telefon, jejíž použití představuje pro spotřebitele vysoké riziko úrazu elektrickým proudem a smrti. Výrobek se prodával pod názvem Premium Caliber PW-3IT. Za poslední týden se přitom jedná již o druhý takový případ.

Použití nabíječky představuje pro spotřebitele velké riziko.

Obchody v Praze dětem bez problému prodají alkohol, zjistila inspekce • Školáci z hlavního města nemají o alkohol nouzi. Kontrola České obchodní inspekce zjistila, že obchody v okolí základních škol prodávají dětem alkoholické nápoje zcela běžně. Výsledky kontroly asi rodiče nepotěší. Děti v Praze mají k alkoholu velmi snadný přístup. „Šestnáctiletým figurantům alkohol prodalo sedm prodejců z 12, v pěti případech šlo dokonce o tvrdý alkohol v podobě vodky či rumu,“ sdělil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Zákon porušily prodejny potravin v Praze 1, Praze 10 a ve Stodůlkách, dva hypermarkety v Praze 4, vinotéka ve Stodůlkách a restaurace v Říčanech. „Pro porušení zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, bude s kontrolovanými společnostmi zahájeno správní řízení, kde bude rozhodnuto také o výši pokuty,“ dodal mluvčí Fröhlich Při loňských kontrolách v celé republice zjistila inspekce prodej alkoholu mladistvým celkem ve 114 provozovnách ze 167 kontrolovaných.

Nebezpečná hračka může dětem způsobit průjem, nevolnost a vyrážku • Na českém trhu se objevila dětská hračka s nadlimitním obsahem boru. Při nadměrném příjmu této látky dochází k jejímu ukládání v těle. Ve velkých koncentracích může bor způsobit závažné zdravotní problémy. Česká obchodní inspekce (ČOI) již nařídila stáhnout výrobek z prodeje.

Kontrola prodlužovaček nedopadla špatně. Odhaleny byly jen menší nedostatky • Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla kontrolní akci zaměřenou na bezpečnost elektrických prodlužovacích přívodů, které jsou v domácnostech často používány. Kontrolováno bylo celkem 13 typů výrobků. Nedostatky inspekce zjistila u dvou typů.

Ambiciózní plán. Tisíce pražských budov dostanou solární panely • Pražští radní schválili vznik nové městské příspěvkové organizace. Jejím hlavním úkolem má být příprava, vybudování a provozování pražské sluneční elektrárny, která by využívala zejména budovy v majetku hlavního města.

Inspekce prověřovala sušičky potravin. Nedostatky odhalila u třech výrobků • Sušičky potravin patří k oblíbeným kuchyňským pomocníkům. Spotřebitelé by však měli pečlivě postupovat při jejich výběru a nákupu. Česká obchodní inspekce (ČOI) se zaměřila na kontroly těchto populárních výrobků a provedla kontrolu 16 typů sušiček potravin. U tří z nich zjistila nedostatky.

Šmejdi nabízejí roušky za podpis smlouvy. Úřad radí, jak se bránit • Energetický regulační úřad (ERÚ) zaznamenal několik případů, kdy tzv. „energetičtí šmejdi“ zneužili současné situace a nabízeli roušky proti podpisu. Ve skutečnosti šlo ale o podpis pod smlouvou o změně dodavatele. Další nabízejí po telefonu rekordně levné energie. Takové nabídky však končí spíše vysokou pokutou než kýženou úsporou.

Obchody dostaly nařízeno zavřít během Velikonoc • Odvoláváme, co je odvoláno. Tak by se dala v kostce shrnout situace kolem otevírací doby prodejen s potravinami během letošních Velikonoc.

Toxické nafukovací balónky musí být staženy z trhu. Jsou nebezpečné pro děti • Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) zjistili na tuzemském trhu nebezpečnou hračkou. Nafukovací balónky mohou pro děti znamenat závažné poškození zdraví. Obsahují totiž nadlimitní množství nebezpečných látek.

Na trhu se objevila nebezpečná hračka pro kočky. Obsahuje velké množství těžkých kovů • Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nákupem hračky pro kočky, která obsahuje mnohonásobně větší množství olova a kadmia, než dovolují povolené limity. Zároveň nařídila okamžité stažení výrobku z trhu.

České děti v ohrožení. Na trhu se objevili nebezpeční psi • Na trhu se objevily dvě hračky, které mohou být pro nejmenší děti nebezpečné. Jedná se o malé štěkající psy, jeden je s červenými mašlemi a druhý má brýle a klobouk, upozornila Česká obchodní inspekce (ČOI).