Praha 10 přeložila část svého oficiálního webu pro neslyšící občany

30. ledna 2018 ∙ 07:20
PražskýDEN.cz
Foto: MČ Praha 10

Městská část Praha 10 se rozhodla jako jeden z prvních úřadů v České republice zpřístupnit informace týkající se každodenních situací pro neslyšící. Část webových stránek www.praha10.cz návštěvníci nově najdou i v českém znakovém jazyce.

Na webových stránkách Městské části Praha 10 od ledna neslyšící naleznou například informace o tom, jak vyřídit nové doklady nebo zažádat o obecní byt také v českém znakovém jazyce. Přeložena je také část sociálního portálu, který MČ Praha 10 provozuje, a kde se řeší témata jako násilí, problémy s se starými nemocnými rodiči nebo problémy s dětmi.

Změnu prosadila radní pro informační technologie MČ Praha 10 Ivana Cabrnochová: „Málokdo z nás slyšících si uvědomuje, jak náročný je život lidí s hendikepem. Videopřeklady jsou pro neslyšící důležité, neboť znakový jazyk není na češtině závislý a pro neslyšící je čeština v zásadě cizí jazyk, který se musí učit a ne vždy rozumí psaným textům bez problémů. To je značně vyděluje ze společnosti. Sluchově postižení získají díky překladu každodenních situací do znakového jazyka opět více nezávislosti na pomoci okolí. Vystudovala jsem péči o zdravotně postižené na FTVS a proto se snažím myslet na zájmy hendikepovaných při každé změně, kterou na radnici prosadíme.“

[related-post id=“4973″]

„Mám velkou radost, že se podařilo uskutečnit tento projekt, který usnadní jednání s úřady neslyšícím. Dlouhodobě se snažíme být otevření ke všem skupinám obyvatel a toto je další z našich kroků,“ říká radní pro sociální oblast Ondřej Počarovský.

Stačí stáhnout doplněk do prohlížeče

Na překladech do českého znakového jazyka pracoval tým neslyšících překladatelů a slyšících tlumočníků pracující pod značkou Deaf Friendly a organizací Pevnost – české centrum znakového jazyka. Tento tým přináší nejen kvalitní překlady, ale i výhodnou technologii jejich zpracování, respektive jejich vložení na webové stránky.

Videopřeklady se tedy zobrazí každému uživateli počítačové verze prohlížeče Google Chrome poté, co si do svého počítače stáhne zdarma tzv. Deaf Friendly rozšíření. V lednu bude na stránkách městské části neslyšícím k dispozici více než sedm desítek videí, které jim v jejich přirozeném jazyce vysvětlí, jak postupovat v různých životních situacích.

X Zavřít