Praha otevírá nábytkovou banku pro sociálně potřebné

16. ledna 2021 ∙ 14:55
PražskýDEN.cz
Radní Milena Johnová v centrálním skladu nábytkové bankyFoto: tiskové materiály Magistrát hl. m. Prahy

Ve středu zahájila provoz pražská nábytková banka. Lidem v hmotné nouzi poskytne nábytek a základní vybavení domácnosti. Nevyužívaný nábytek mohou do banky darovat drobní dárci i firmy.

Centrální sklad nábytkové banky zřídilo hlavní město v Praze-Libuši. Lidé sem mohou přivážet použitý nábytek a spotřebiče, které už nechtějí, nebo pro ně nemají využití. Všechny věci budou na základě spolupráce se sociálními službami a sociálními odbory městských částí distribuovány lidem v nouzi.

„Chceme se jako město postarat o všechny potřebné Pražany, kteří se dostávají do těžkého dilematu, zda zaplatí první nájem, pořídí postýlku pro své děti, nebo koupí vařič, aby jim mohli uvařit jídlo. A zároveň také zachráníme věci, které často končí ve sběrném dvoře nebo na smetišti, a přitom mohou ještě dobře sloužit,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky Milena Johnová.

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Tým nábytkové banky má aktuálně čtyři pracovníky. Ti se kromě distribuce nábytku budou věnovat i opravám drobných vad. „Pro účely oprav nábytku budeme mít v areálu plně vybavenou truhlářskou dílnu. Chceme mít jistotu, že se ke klientům vždy dostane nábytek funkční a prověřený,“ sdělil vedoucí nábytkové banky Tomáš Valenta.

Banka bude v začátcích shromažďovat základní nábytek. Později chce poskytovat i další zařízení domácnosti od občanů, společností, úřadů a firem. Prvním oficiálním partnerem, se kterým Praha jedná, je společnost Ikea. Ta by měla dodávat výrobky, které se například mírně poškodily při manipulaci a dopravě.

X Zavřít