Praha otevírá nábytkovou banku pro sociálně potřebné

ZprávyPražskýDEN.cz16. ledna 20212 minuty čtení

Radní Milena Johnová v centrálním skladu nábytkové banky

Foto: tiskové materiály Magistrát hl. m. Prahy

Ve středu zahájila provoz pražská nábytková banka. Lidem v hmotné nouzi poskytne nábytek a základní vybavení domácnosti. Nevyužívaný nábytek mohou do banky darovat drobní dárci i firmy.

Centrální sklad nábytkové banky zřídilo hlavní město v Praze-Libuši. Lidé sem mohou přivážet použitý nábytek a spotřebiče, které už nechtějí, nebo pro ně nemají využití. Všechny věci budou na základě spolupráce se sociálními službami a sociálními odbory městských částí distribuovány lidem v nouzi.

„Chceme se jako město postarat o všechny potřebné Pražany, kteří se dostávají do těžkého dilematu, zda zaplatí první nájem, pořídí postýlku pro své děti, nebo koupí vařič, aby jim mohli uvařit jídlo. A zároveň také zachráníme věci, které často končí ve sběrném dvoře nebo na smetišti, a přitom mohou ještě dobře sloužit,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky Milena Johnová.

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Tým nábytkové banky má aktuálně čtyři pracovníky. Ti se kromě distribuce nábytku budou věnovat i opravám drobných vad. „Pro účely oprav nábytku budeme mít v areálu plně vybavenou truhlářskou dílnu. Chceme mít jistotu, že se ke klientům vždy dostane nábytek funkční a prověřený,“ sdělil vedoucí nábytkové banky Tomáš Valenta.

Banka bude v začátcích shromažďovat základní nábytek. Později chce poskytovat i další zařízení domácnosti od občanů, společností, úřadů a firem. Prvním oficiálním partnerem, se kterým Praha jedná, je společnost Ikea. Ta by měla dodávat výrobky, které se například mírně poškodily při manipulaci a dopravě.

Nepřehlédněte

Zdravotně postižení lidé ze Svojšic se mohou vrátit do Prahy • Pražští radní schválili vyčlenění jedenácti městských bytů pro organizaci Domov Svojšice, která pomáhá Pražanům se zdravotním postižením.

Koronavirus dal šanci bezdomovcům. Praha prodlouží jejich ubytování • I po konci nouzového stavu se Praha stará o část z 300 občanů bez domova, kteří jsou nyní v ubytovacích objektech rezervovaných městem. Vedení magistrátu k tomuto kroku přistoupilo krátce po vypuknutí pandemie, aby bezdomovce ochránilo před nákazou. Smlouvy s objekty jsou zatím uzavřeny do konce června. Plán, který v pondělí pražští radní schválili, počítá s tím, že si je město pronajme i do budoucna. Ukázalo se totiž, že se to vyplácí.

Praha 7 pomáhá lidem v životní krizi dostat se z nejhoršího • Radnice Prahy 7 dává lidem v tíživé životní situaci šanci na návrat do běžného života. Sedmá městská část od roku 2017 kompletně sjednotila úklid městské části pod vlastní firmu, která dává práci dlouhodobě nezaměstnaným. S lidmi v krizových situacích Praha 7 zároveň dále pracuje v rámci řady sociálních programů. Aktuálně rozšiřuje nabídku poskytované pomoci o další služby, jako je sociální a dluhové poradenství, služby psychologa či podpora výchovy a vzdělávání dětí.

Nezaměstnaní pomáhají například s úklidem veřejného prostranství.

Praha 6 nabízí studentům bydlení v domech s pečovatelskou službou • MČ Praha 6 nabízí studentům vyšších odborných či vysokých škol nájem bytů v domech s pečovatelskou službou. Studenti by v těchto zařízeních měli zároveň plnit roli dobrovolníků a trávit tak čas se seniory.

Mráz ohrožuje bezdomovce. Praha otevírá další noclehárnu • Mrazivé počasí, které v těchto dnech panuje v Praze, nejvíce ohrožuje lidi bez domova. Denní i noční centra jsou aktuálně zcela plná. Město proto v pátek otevře dočasnou ubytovnu v Holešovicích.

Praha 4 má nový azylový dům s dvanácti bytovými jednotkami • Nový azylový dům byl otevřen v Horáčkově ulici na Praze 4. Sloužit bude k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi.