Praha plánuje výstavbu nových kolektorů

ZprávyPražskýDEN.cz3. dubna 20181 minuta čtení

Pod centrem Prahy v budoucnu povedou dva nové kolektory. Rada hl. m. Prahy souhlasila se zpracováním projektové dokumentace na kolektor umístěný v horní části Václavského náměstí a na propojení stávajících kolektorů Hlávkův most a Centrum I. Samotná stavba by měla začít nejdříve za tři roky.

„Stavba kolektorů na Václavském náměstí musí předcházet samotné rekonstrukci náměstí,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Součástí kolektorů na Václavském náměstí by měl být posun a nové umístění dešťové kanalizace a výstavba podzemní retenční a odlehčovací nádrže na dešťové vody. Má ambici maximálně sdružit všechny existující inženýrské sítě podpovrchově.

Protože se uvažuje o revitalizaci parteru horní části Václavského náměstí, předpokládá se výstavba s  těsnou vazbou na připravované úpravy. Stavba by byla realizována etapovitě a byla prováděna pod betonovou deskou s minimalizací dopadů na omezení pohybu veřejnosti. Odhadované investiční náklady stavby kolektoru včetně retenční nádrže a rekonstrukce kanalizace jsou 800 milionů Kč, délka kolektoru je 1500 metrů.

Propojení kolektorů Hlávkův Most a Centrum I. oproti původním variantám vede pod městskými pozemky. Takto navržený kolektor zajistí propojení a dovedení sítí pro nově vznikající Centrum I. na pozemcích Masarykova nádraží. V další fázi by mohl zajistit propojení dále směrem na Žižkov spolu s levobřežní částí Vltavy. Odhadované investiční náklady tohoto propojení jsou 515 milionů Kč, délka kolektoru 980 metrů.

Nepřehlédněte

Zoo získala ocenění za záchranu koně Převalského • Zoo Praha je nově držitelem nejvyššího ocenění Světové asociace zoologických zahrad a akvárií WAZA Conservation Award. Získala jej za projekt Návrat divokých koní a za dlouholetý přínos k záchraně koně Převalského. Historicky jde teprve o šesté udělení tohoto světově největšího vyznamenání pro zoologické zahrady.

V centru Prahy se srazily tramvaje, na místě je 20 zraněných • V pátek po poledni došlo v centru Prahy ke srážce dvou tramvají. Podle prvních informací je na místě zhruba 20 lehce zraněných lidí. Tramvaje se srazily ve frekventované Ječné ulici na zastávce Štěpánská, kde do sebe zezadu nabouraly dvě soupravy. „Při srážce dvou tramvají na zastávce Štěpánská utrpělo zranění přibližně 20 osob, jedná se o lehká poranění. Na místě zasahuje 5 posádek RZP, 1 lékařská posádka, inspektor a speciální vůz Atego,“ uvedli pražští záchranáři na Twitteru. Pražští policisté v současné chvíli zasahují v ulici Ječná, kde došlo k nehodě dvou tramvají. Jedna z tramvají narazila zezadu do druhé. Na místě je několik zraněných. Provoz tram omezen. Vozidla jezdí jedním jízdním pruhem. pic.twitter.com/rCi1IAHO6L

Ilustrační foto.

Praha 10 zapůjčila Čapkova výtvarná díla na výstavu do Japonska • Dvanáct děl, převážně kreseb, Josefa a Karla Čapka budou mít možnost obdivovat návštěvníci výstav až v Japonsku. Rada městské části totiž schválila ojedinělou výpůjčku těchto děl, která vlastní. „Obrátili se na nás kurátoři dvou výstav v Japonsku se žádostí o zapůjčení několika děl Josefa a Karla Čapka. Velmi rádi jsme jim vyhověli, protože právě šíření odkazu bratří Čapků bylo jedním z důvodů, proč Praha 10 kdysi cennou vilu i s částí pozůstalosti kupovala. Je pravda, že v té době si výstavu v Japonsku asi nikdo představit nedokázal, ale o to větší radost máme,“ říká první místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek. Rada v březnu schválila zapůjčení sedmi děl Josefa Čapka, tři díla Karla Čapka a dva artefakty: Karlův fotoaparát a plakát k premiéře RUR v Japonsku v roce 1924. K vidění budou na dvou na sebe navazujících výstavách, které se uskuteční v Japonsku jako připomínka stého výročí vzniku Československa. Výstava „Dětské téma v dílech bratří Čapků“ je k vidění v Muzeu umění Shoto v prefektuře Tokyo, a to od 7.dubna do 25. května, následně bude další výstava v Městském muzeu dějin a umění Ashiya v prefektuře Hyogo od 1. července do 9. září. Výstavy mají podporu Českého velvyslanectví v Japonsku. „Jsme přesvědčení, že japonská výstava u příležitosti stého založení Československa přispěje k poznávání české kultury a odkazu Bratří Čapků ve světě,“ uzavírá Pek. Praha 10 má sbírku děl i pozůstalosti Karla Čapka i Josefa Čapka, pravidelně je zapůjčuje na různé výstavy. Část děl byla dříve zapůjčena památníku Karla Čapka ve Strži, některá díla také Galerii středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře.

Nejlepší halloweenské kostýmy, díky kterým na večírku zazáříte • Anglosaský lidový svátek Halloween se každoročně slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Děti v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku nebo Austrálii se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradiční koledou „Trick or treat“, což v překladu znamená „Koledu, nebo vám něco provedu“.

Celníci odhalili zásilku nelegálních nápojových brček • Půl tuny závadných nápojových brček objevili pražští celníci při kontrole kontejnerové zásilky z Číny na pracovišti v Praze Uhříněvsi. Brčka byla deklarovaná jako bambusová, při bližším zkoumání však vyšlo najevo, že je to nepravdivá informace.

15. 5. 1868: Na Žofíně se zítra uskuteční velkolepá hostina • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Hostina Slavnostní hostina bude za příčinou zítřejší slavnosti uspořádána v neděli odpoledne ve 3 hod. v sále na Žofíně a sice pro 500 osob, z nichž do včerejška už přes 400 se přihlásilo. Skvostně upravený jídelní lístek obsahuje tato jídla: Polívka ze zelenin, losos s omáčkou majonezovou, svíčková pečeně s garniturou, zvláštní míchané zadělávané s lanýži, pečený daněk s kompotem, pečené husičky se salátem, anglický pudding se chaudeau, smíšené mražené, smíšené pokroutky a dorty. Vina jsou červená, bílá a šampaňská, jež zvlášť se platí. Na lístku je poznamenáno, ze přípitky jsou ustanoveny. – Pražský denník, 15. 5. 1868 Jak se budou jmenovat ulice? Pojmenování ulic smíchovských zavdalo ve středu obecnímu výboru smíchovskému podnět ku hlučným rozpravám, anto německá menšina spatřovala v návrhu, aby jedna ulice se nazývala »ulicí Palackého«, jakož i ve jmenech ostatních čtyř ulic, urážku citu německého. Pan Forchheimer navrhoval, aby se nazvala míněná ulice ulicí císařovny Alžběty. Při hlasování byly ale návrhy většiny přijaty a tak bude pět ulic smichovských míti jmena ulice Palackého (naproti plzeňské silnici), Vltavská (naproti hospodě „na Knížecí“), Jungmannova (směrem ke Košířům), Havlíčkova (také tam) a Husova (podél zahrady hraběte Kinského). – Pražský denník, 15. 5. 1868 [related-post id="10064"] Výstava Věci zakoupené a darované pro bazar ve prospěch zbudování české národní síně našich krajanů Čechů a Moravanů v Chicago v Americe vystaveny budou v místnostech klubních »u Halánků« dne 15., 16., 17. a 18. května od 9 hodin ráno do 6 hodin večer. – Pražský denník, 15. 5. 1868

Pražané mohou upozornit úřady na nedostatky ve městě přes mobilní aplikaci • Rozbitá lavička, přeplněný odpadkový koš nebo díra v silnici. Nejen na tyto nedostatky ve veřejném prostoru mohou občané metropole upozornit příslušné úřady prostřednictvím mobilní aplikace Zmente.to. Magistrát nyní spouští její přepracovanou verzi, která má být jednodušší a přehlednější.

Strom Olgy Havlové zasadila také Praha 13 • Při příležitosti nedožitých 85. narozenin bývalé první dámy zasadí letos Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové po celém Česku 85 stromů. K této akci se připojilo už několik pražských městských částí, nejnověji Praha 13 . V pondělí 23. dubna byl ve stodůleckém parku poblíž ulice U Kašny za přítomnosti vedení radnice 13 zasazen v pořadí již 19. Strom Olgy Havlové. Symbolické zasazení stromu provázelo krátké vzpomínání na první dámu a její intenzivní charitativní aktivity. Pár vzpomínek přidali také senioři z Domu sociálních služeb Lukáš, kteří si na dobu, kdy Olga Havlová žila, dobře pamatují. Pak už přišel na řadu samotný akt zasazení stromu – Kaštanovníku jedlého, do kterého se zapojili i starosta Prahy 13 David Vodrážka společně s místostarostou Pavlem Jarošem a zastupitelkou Ludmilou Tichou. V roce 1993 zasadila paní Olga Havlová Lípu dobré vůle v Olomouci – Topolanech a dnes už je z malé sazenice velký košatý strom. Výbor dobré vůle se tímto krásným aktem inspiroval. „Novými stromy rozesetými po celé naší republice chceme symbolicky vložit odkaz Olgy Havlové do srdcí lidí dobré vůle,“ řekla Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. [related-post id="9000"] [related-post id="6367"] „Je nám ctí, že se mohla naše městská část připojit k tak zajímavému projektu. Symbolika zasazení stromu je namístě a navíc tím prospíváme životnímu prostředí kolem nás,“ řekl při akci starosta David Vodrážka.

Všesokolský slet zahájen. Prahou prošel velkolepý průvod • Ojedinělá událost, jakou mohou Pražané a návštěvníci hlavního města prožít jen jednou za šest let – to je sletový průvod Prahou, který v neděli 1. července 2018 zahájil hlavní sletový týden XVI. všesokolského sletu, který ve dnech 5. a 6. července vyvrcholí I. a II. programem hromadných tělocvičných vystoupení v Eden Aréně. Sletový průvod vyšel v 10 hodin z ulice 28. října po trase Národní třída, Smetanovo nábřeží, Křížovnická ulice, náměstí J. Palacha, Široká, Pařížská a Staroměstské náměstí, kam po 12. hodině dorazili poslední účastníci pestrého průvodu, jehož se zúčastnilo na 13 000 sokolů z České republiky i ze zahraničí a také nesokolští zahraniční účastníci sletu, například z Dánska či z Brazílie. V čele průvodu kráčeli starostka ČOS Hana Moučková, členové Předsednictva ČOS a zástupci Světového svazu sokolství. Za čelem průvodu kráčeli nejprve pod vlajkami svých zemí a prapory svých organizací zahraniční sokolové a hosté. Za nimi pak kráčeli účastníci sletu z jednotlivých sokolských žup. Na Národní třídě se průvod krátce zastavil – starostka ČOS Hana Moučková zde položila věnec k pamětní desce připomínající událostí 17. listopadu 1989. [gallery size="full" columns="1" ids="11174"] V průvodu bylo možné vidět nádherné historické sokolské prapory, účastníci v sokolských, ale i lidových krajích, cvičenci v úborech jednotlivých hromadných skladeb. K slavnostní náladě rovněž přispěla hudební tělesa, rozmístěná po trase průvodu. Na Palachově náměstí byla na schodišti před budovou Rudolfina tribuna, na níž průvodu přihlíželo vedení ČOS a rovněž arcibiskup pražský kardinál Duka. [gallery size="full" columns="1" ids="11173"] V 19 hodin bude XVI. všesokolský slet slavnostně zahájen v Národním divadle, kde po úvodních zahajovacích projevech sokolské kulturní soubory zahrají divadelní představení Naši furianti.

Deratizace v Praze pro letošek končí, hlodavci dostali třináct a půl tisíce kilogramů nástrah • Pražští potkani dostali letos v rámci plošné deratizace, která probíhala od dubna do října, k ochutnání třináct a půl tisíce kilogramů dobrot. Ty zamířily na třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů.

Osudy dánských Židů v Terezíně přiblíží přednáška v Národním muzeu • V českém povědomí ne příliš známé téma dějin dánských Židů deportovaných a vězněných v terezínském ghettu v letech 1943-45 a osvobozených díky stálému tlaku dánských úřadů přiblíží přednáška odborníka na dějiny nacismu a holokaustu prof. Therkela Strædeho. Veřejnosti zdarma přístupná přednáška se uskuteční v Historické budově Národního muzea ve čtvrtek 3. října od 15 hodin.

Za pondělí přibylo 10,5 tisíce nakažených a 278 úmrtí • V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 10 511 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 30 560 provedených PCR testů, z nichž 34 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 134 504. Údaje zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví.

Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře • Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní.

Catherine Deneuve na Febiofest nakonec nepřijela. Ocenění dostala Daniela Kolářová • V Obecním domě ve čtvrtek večer slavnostně odstartoval 25. ročník filmového festivalu Febiofest. Organizátoři slibují, že se ponese v duchu kvality, pestré nabídky a zajímavých hostů.

Prezident festivalu Fero Fenič a herečka Daniela Kolářová.

Sny o mravencích symbolizují naše touhy i momentální přetížení • Sny jsou fascinujícím fenoménem, který nám umožňuje zažívat neuvěřitelná dobrodružství, navštěvovat různé světy a prozkoumávat nejtajnější hlubiny naší mysli. Často jsou plné záhadných symbolů, které nám poskytují náhledy do našich vnitřních pocitů a podvědomí. Jedním z těchto symbolů bývají často i mravenci. Co tedy mohou tito drobní tvorové znamenat v našem snovém světě?

Pražští hasiči odstraňovali z penisu uvízlý ocelový kroužek • Pražští hasiči mají za sebou zcela ojedinělý zásah. Ve středu byli povoláni do Vinohradské nemocnice, aby pomohli odstranit ocelový kroužek, který pacientovi uvízl na kořenu penisu. Vzhledem k tvrdosti materiálu a velmi citlivé oblasti vyžadoval zásah mimořádně velkou přesnost a trpělivost. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka webu Novinky.cz řekl, že hasiči na žádost lékařů běžně pomáhají odstraňovat např. prstýnky z ruky. Kovový kroužek uvízlý na penisu byl ale podle něj zcela ojedinělý případ. S přihlédnutím k choulostivosti celého incidentu nebyly sděleny žádné další podrobnosti. Na žádost lékařů hasiči odstranili kovový kroužek z kořene penisu jednoho z pacientů ve Vinohradské nemocnici.

V Praze byla vyhlášena smogová situace. Co v takové situaci dělat? • Český hydrometeorologický ústav vyhlásil ve středu před 17. hodinou pro území aglomerace Praha smogovou situaci z důvodu vysokých koncentrací troposférického ozonu. Pokles koncentrace troposférického ozonu meteorologové prozatím nepředpokládají. Vyhlášená smogová situace potrvá až do odvolání. Při vysokých koncentracích troposférického ozonu odborníci doporučují při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Toto doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti.

Jak bude vypadat nové Malostranské náměstí? Detaily přibližuje venkovní výstava • Až do 26. srpna mohou Pražané ve spodní části Malostranského náměstí zhlédnout zdarma venkovní výstavu, která je věnována minulosti i budoucnosti Malostranského náměstí. Výstava přibližuje historii náměstí, které bylo centrem levobřežního osídlení Vltavy již od raného středověku, včetně dostupné obrazové dokumentace a starých fotografií. Zájemci zde naleznou také vyčerpávající informace o nejnovějších archeologických nálezech pod horní částí náměstí. V neposlední řadě se zde několik panelů věnuje právě připravované revitalizaci náměstí, která má za cíl především, aby se zdejšímu prostoru navrátila funkce náměstí. „Považuji za obrovskou výhru občanské společnosti, že se z jednoho z nejkrásnějších náměstí v celé zemi podařilo vymístit desítky většinou nazdařbůh parkujících automobilů na návštěvnických stáních. Krůček po krůčku veřejný prostor v Praze začíná vypadat k světu. Pokračujeme projekty na Klárově a na Újezdě - díky nim se bude dařit postupně omezit automobilový tranzit přes Malou Stranu,” říká Petra Kolínská, radní pro územní rozvoj hl. m. Prahy. [related-post id="5328"] Výstava zdůrazňuje též fakt, že projekt vznikl na základě vyhrané mezinárodní soutěže z roku 2014. Cílem Revitalizace je celé náměstí více zpřístupnit pěším obyvatelům a návštěvníkům Prahy. Proto dojde k vymístění parkoviště z horní části náměstí, zúžení jízdních pruhů a rozšíření chodníků. Budou zachovány historicky doložené dlažby, obnovena ruční pumpa, instalována nová kašna, doplněny plynové lampy, které provázejí celou Královskou cestu, budou vysazeny další stromy na horní části náměstí a doplněn nový mobiliář – lavičky, odpadové koše, stojany na kola. Revitalizace Malostranského náměstí by měla být hotova v roce 2019 a odhadované náklady jsou cca 120 mil. Kč. V současnosti je spojené řízení o územním rozhodnutí a stavebním povolení na úřadu Prahy 1 do konce srpna přerušeno.

Budoucí podoba Malostranského náměstí.

Národní galerie slaví 222 let. Otevřeno bude pro veřejnost zcela zdarma • O víkendu 3. a 4. února se všech šest budov Národní galerie v Praze otevře veřejnosti zdarma. Galerie volným vstupem a bohatým doprovodným programem slaví 222 let od svého založení.

Veletržní palác.

Koronavirová data za pondělí. Zemřelo dalších 197 lidí • V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 7 590 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 27 989 provedených PCR testů, z nichž 27 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 26 929.