Pražané hojně navštěvovali sběrné dvory i během nouzového stavu

2. června 2020 ∙ 16:14
PražskýDEN.cz
Foto: Pixabay.com

Sedm sběrných dvorů Pražských služeb loni přijalo celkem 38 923 tun odpadu. Největší nápor zažívají pracovníci sběrných dvorů v dubnu a květnu. Letos došlo kvůli nouzovému stavu k jejich přechodnému uzavření. Následkem toho se odpad začal hromadit u kontejnerových a popelnicových stání a v ulicích metropole vznikaly černé skládky.

Pracovníci svozových společností se během koronavirové krize potýkali se skokovým nárůstem vyhozeného nadměrného odpadu v ulicích města.

„Požadavky na úklid kontejnerových a popelnicových stání se hromadily od posádek svozových vozů, Pražané nám posílali fotky na sociální sítě a intenzivně se na nás obraceli i zástupci městských částí,“ popsal mluvčí Pražských služeb Radim Mana situaci po uzavření sběrných dvorů.

Jenomže popeláři z kapacitních a časových důvodů nemají v popisu práce uklízet nepořádek kolem stanovišť na směsný odpad. Povinnost udržovat popelnicové stání čisté má vlastník či správce objektu. Stání na tříděný odpad uklízí speciální doúklidová četa.

Lidé během epidemie uklízeli

„Ani epidemie koronaviru nesnížila poptávku Pražanů po sběrných dvorech. Lidé byli naopak doma, tak dělali velké úklidy, při kterých se zbavovali velkého množství věcí,“ sdělil náměstek primátora Petr Hlubuček.

I kvůli tomu vedení Prahy na konci března rozhodlo o opětovném otevření sběrných dvorů v provizorním režimu a za přísných hygienických opatření. Nyní už dvacítka sběrných dvorů na území hlavního města funguje bez větších omezení. Návštěvníci jsou povinni mít roušky, dodržovat rozestupy a řídit se pokyny zaměstnanců.

V prvních dnech se před branami sběrných dvorů provozovaných Pražskými službami tvořily kolony čekajících vozidel a zvýšený zájem trval až do konce dubna. Dvoutýdenní uzavření sběrných dvorů se podepsalo na jejich návštěvnosti. Ta se ustálila na bezmála 8 800 návozech, což je o polovinu méně než ve stejném období loňského roku.

Zájem o sběrné dvory roste

Návštěvnost sběrných dvorů podle údajů Pražských služeb neustále roste a loňský rok byl opět rekordní. Pražané jen do nich odvezli celkem 38 923 tun odpadu. V roce 2014 to přitom bylo „jen” 22 241 tun.

Dvory přijímají nábytek a další zařízení domácnosti, dřevěný a kovový odpad, zeleň, vyřazené elektrospotřebiče, domácí elektroniku a stavební suť z drobných rekonstrukcí domácností. Bezplatně lze odevzdat jeden metr krychlový suti za měsíc z malých rekonstrukcí. Větší množství je zpoplatněno.

X Zavřít