Pražský magistrát po letech nejspíš opět vyvěsí tibetskou vlajku

3. března 2019 ∙ 16:41
Kristián Vích
Foto: Archiv

Nové vedení hlavního města dál pokračuje ve změnách v oblasti zahraničně-politických vztahů. Primátor Zdeněk Hřib společně s radní Hanou Kordovou Marvanovou a dalšími zástupci metropole se ve středu setkají s předsedou tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjäem a jeho delegací. Magistrát navíc po letech nejspíš opět vyvěsí tibetskou vlajku.

Už v lednu vládnoucí koalice oznámila, že chce revidovat smlouvu o spolupráci mezi Prahou a Pekingem, kterou schválilo bývalé vedení města. Z dokumentu má zmizet věta, podle níž Praha v souladu s českou vládou uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan nedílnou součástí čínského území.

„Předchozí vedení upřednostňovalo dobré politické vztahy s Čínskou lidovou republikou za každou cenu a nezohledňovalo skutečnost porušování lidských práv a svobod. Představy předchozího vedení o výhodnosti tohoto postupu se dosud nenaplnily, ani v získání pandy do pražské zoo,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib.

Lozang Sanggjä v Praze

Předseda exilové vlády Lozang Sanggjä přijede do Česka v úterý na pozvání pořadatelů festivalu Jeden svět. Na něm bude předávat cenu Homo Homini udělovanou společností Člověk v tísni osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Sangaye přijmou zástupci Prahy ve středu odpoledne v Brožíkově sále Staroměstské radnice.

„Je podstatné, aby Praha jako hlavní město České republiky, která zažila 40 let totality, neopomíjela obhajovat dodržování lidských práv ve světě a upozorňovala na jejich porušování jako například v Tibetu. Děkuji Kateřině Jacques Bursíkové, že ona a organizace Češi Tibet pomohli zorganizovat setkání s předsedou tibetské exilové vlády Lobsangem Sangayem,“ doplnila radní Hana Kordová Marvanová, z jejíž iniciativy se přijetí uskuteční.

Magistrát vyvěsí i vlajku

V pondělí budou pražští radní jednat o vyvěšení tibetské vlajky. Pokud usnesení schválí (což je velmi pravděpodobné), bude vlajka vyvěšena od pátku 8. března do pondělí 11. března nad hlavními vchody Nové radnice a Škodova paláce.

Vlajku Tibetu vyvěšují některé úřady, školy a instituce 10. března jako symbolické připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém zahynulo nejméně 80 000 Tibeťanů. Bývalé vedení pražského magistrátu v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou vlajku nevyvěšovalo. Jednotlivé městské části vlajku vyvěšují v závislosti na momentálním rozložení politických sil ve vedení.

X Zavřít