Pražský magistrát se na jeden den otevře pro veřejnost

19. října 2021 ∙ 13:39
Kristián Vích
Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Den otevřených dveří pražského magistrátu se letos uskuteční na státní svátek 28. října. Zájemci mohou od 9 do 18 hodin navštívit kromě Nové radnice na Mariánském náměstí i Rezidenci primátora hl. m. Prahy či Škodovy salonky v Jungmannově ulici.

Rezidence primátora hl. m. Prahy vznikla v roce 1928 jako součást Městské knihovny. Autorem projektu celé budovy je František Roith, interiéry jsou ukázkou stylu art deco a už od začátku slouží zejména k protokolárním a reprezentačním účelům. Na den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, na které je však nutná registrace.

Zpřístupněny budou také Škodovy salonky, které tvoří pět propojených místností v 1. patře Škodova paláce. Palác byl postaven jako administrativní budova ředitelství Škodových závodů v Plzni podle návrhu architekta Pavla Janáka v letech 1924 až 1926. Salonky byly zařízeny jako reprezentační prostory továrníka Škody. Postupem času byly zrekonstruovány a návštěvníci je tak nyní mohou vidět v celé své kráse.

Nová radnice na Mariánském náměstí už od svých počátků slouží pro městské úředníky. V minulosti zde například sídlil berní úřad a dnes se tu nachází vedení hl. m. Prahy. V zastupitelském sále budou moci návštěvníci sledovat videa z cyklu Pražských zastavení, dále se tu uskuteční pěvecká vystoupení a k dispozici bude i fotokoutek.

Kromě toho se lidé mohou těšit v přízemí budovy na bohatý doprovodný program včetně malování na obličej, autodráhy, výstavu pražských lesů, výtvarné dílny, hlavolamy, robotiku ve formě vyzkoušení si 3D tiskárny a brýlí či dalších aktivit od různých městských společností. Úplnou novinkou budou také prohlídky prostor, kde sídlí současný primátor.

Zdroj: Tisková zpráva Magistrátu hl. m. Prahy

X Zavřít